Ortalama yakıt tüketiminin bazen durduk yere artması

Tulkas

Üye
İsim
Emre
Herkese merhabalar, 2014 1.2tsi manuel golfümde şunu gözlemledim. Sürekli gittiğim bildiğim bir güzergahta normalde anlık ortalama tüketimim 5.3 ile 5.7 litre oluyorken bazen sanki arabaya bişey oluyor o yolculuk esnasında anlık ortalama tüketimim 7 ile 8 litrelere çıkıyor. Yani normal yakması gerekenden fazla yakıt yaktığını gözlemliyorum yol bilgisayarında. Yol aynı yol aynı tarz kullanıyorum ve yakıt tüketiminde bariz artış görüyorum. Bu neden olur sorun nedir acaba? Sizde de böyle oluyor mu?

Her zaman olmuyor arada bir oluyor bu mesela aynı yolu 5 kez gidiyorum 6.da yakıt tüketimine baktığımda çok fark var sanki araçta bi terslik var çok yakmış gibi

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Tulkas  anlık tüketim değişkenliği,

dış hava sıcaklığı,

araç şarj durumu ,

motor (ısısı) soğukluğu (örneğin sabah erkenden yola çıkmak ile biraz öğlene doğru yola çıkma fark yaratabilir.bunu sadece varsayım olarak belirtmek istedim) 

gibi durumlarda değişkenlik gösterebilir. 

@Tulkas Klima durumu nedir hocam. klimayı yeni açmış halde gidiyorsanız o da etkiler.

Klima kapalı hocam, mesela şöyle anlatıyım 120km lik bir yol gidiyorum ben, giderken 120km yol için ortalamam 5.3 ile 5.7 olur genelde ama dün aynı yolu 6.9 litre ortalamayla geldim. Böyle çok yaktığını düşündüğüm zamanlarda anlık yakıt tüketimine bakıyorum normalde 5 litre gösterecekse sanki 8 9 litre gösteriyor gibi hissediyorum. Anlatabildim mi durumu bilmiyorum

@Redgti Oksijen sensörü arızasını nasıl görürüz başka hocam olabilir belki ama araçta yol bilgisayarındaki tüketim değerlerinden başka bi anormallik göremedim ben

@Tulkas hocam gittiğiniz yer rakım olarak düşük bir yer olabilir, gidişte az da olsa aşağı yönde meyil vardır, dönüş yolunda da yokuş çıktığınız için fazla yakabilir. bunları gözlemlediniz mi. hani başka bir sebep bulmak zor gibi. 

35 km lik düz gibi görünen bir yolda giderken 4,5-4,8 arası dönüş yolunda da  5,3-5,7 arası yakıyor. yol düz gibi görünse de meyilli olabilir.

Kıyaslamayı multimedya üzerinden yapmayı deneyin.

Örneğin normal yaktığını düşündüğünüz zaman başlangıçtan itibaren  tüketimini fotoğraf çekin. Çok yaktığını düşündüğünüz zaman da fotoğraf çekin. Daha sonra kıyaslayın.

Ne kadar sürede alınmış kaç km/h ortalama vs. karşılaştırın, hatta buraya ekleyin görelim.

Arkadaşların da belirttiği gibi tahmin edilmesi zor.. 

@Redgti lamba yakmıyor hocam görünürde hiçbir sıkıntı yok yakıt tüketimine baktığımda normal yakacağından fazla yaktığını görüyorum sadece

@Culture33 hocam hep aynı yolu kullandığım için eminim bundan, şöyle ki gidişte 5.2 5.5 arası yakıyor dönüşte ise 5.7 6 yakıyor hemen hemen çünkü defalarca gidip geldiğim yol kıyas yapabiliyorum. Dönüş yolunda bir terslik sezince yani gaza dokununca anlık tüketimin sıradışı olarak iyice fırladığını görünce moralim bozuldu yine bi sıkıntı çıktı sandım artık iyice sakin gittim baya dikkat ettim ona rağmen 6.9 a zor düşürdüm😅 işte bundan sebep bi terslik olduğunu düşündüm hocam@ogzogz  

Klima kapalı hocam, mesela şöyle anlatıyım 120km lik bir yol gidiyorum ben, giderken 120km yol için ortalamam 5.3 ile 5.7 olur genelde ama dün aynı yolu 6.9 litre ortalamayla geldim. Böyle çok yaktığını düşündüğüm zamanlarda anlık yakıt tüketimine bakıyorum normalde 5 litre gösterecekse sanki 8 9 litre gösteriyor gibi hissediyorum. Anlatabildim mi durumu bilmiyorum
Ben hep aytemizden alirim yakıtı. Bir keresinde opetten aldim. 100 kmde yaklasik 1,5 lt fazla gösteriyordu. Yine aytemizden aldim, eski tuketim değerlerine geri döndü. Bir kaç ay sonra kuzenim shellden fulledi. Yakıt tuketimini yine yuksek göstermeye  başladı.

Kisacasi, ben yakıt aldığım yere gore tüketimin değiştiğine inanıyorum. Sizde böyle bir durum olabilir mi?

@Nonda ben hep aynı opet şubesinden alıyorum hatta gidip başka bir opet şubesinden dahi almıyorum alışkanlık olmuş, yani yakıttan yakıta böyle bişey oluyor mu ona hiç dikkat etmedim genelde yakıt alırsam depoyu fulluyorum da. Çeyrek deponun altına düşmedim hiç aynı zamanda aracı kimseye de vermedim ki başka biyerden yakıt alınsın. Sizce bu durumda mümkün mü hocam? Dediğiniz doğrudur ama yakıtın kalitesi tüketimi etkiliyor fakat benimki sanıyorum yakıtla alakalı değil çünkü değişken yok

@Tulkas hocam olasılıklar üzerinden fikir yürütmeye çalışıyoruz. 

Siz yalan söylüyorsunuz ya da size inanmıyoruz değil yani durum☺ Emin olabilmek için tüketim ekranı fotoğrafı olsa yorumlardık.

Takdir edersiniz ki yan koltukta oturmuyoruz. Ondan soruluyor bunlar. Ne kadar çok done o kadar doğru tespit. Ha belki biri çıkar sonunda şundan oluyor der , birşey öğrenmiş oluruz.

Aracın çalışmasında bir farklılık hissediyor musunuz?

Örneğin ben alternatör aküyü şarj ettiğini ya da klima autodayken ne zaman kompresör devreye girdiğini çıktığını hissederim, birçok kişi bunu hisseder diye düşünüyorum.

Bu tarz faklılıklar gözlemliyor musunuz?

Siz bizzat gaz tepkisi ile alakalı olduğunu mu düşünüyorsunuz? 

@ogzogz estağfurullah hocam şahsen ben memnun oluyorum böyle konuşuldukça benim için hiçbi mahsuru yok yeterki durumu anlayalım zira ben de ne olduğunu anlamaya çalışıyorum arada bi başıma geliyor böyle bişey ve bende bazı tespitler yaptım eğer sorun varsa bu şekilde sorum yaşayan başkaları varsa nedir ne değildir bilelim🙂

Şimdi hocam bu attığım daha önceki dönüş bilgisi, 4 Nisan tarihli.

Dünkü sorunlu dediğim dönüş bilgisi de şu şekildeydi 137km yol yakıt ortalaması 6.9 litre ortalama hız 43km. 6.9 litre ortalamaya düşürmek için baya sakin kullandım normal kullansam 7.5 8di yani. Yol aynı yol, her ikisinde de klima kapalı

Screenshot_2021-05-28-21-32-53-373_com.miui.gallery.png

Geri
Üst Alt