Seramik Kaplama Uygulaması Deneyimim & Düşüncelerim

Konuyu Hortlatmak gibi olucak ama bilgi alışverişi yapmak istiyorum sizlerle:

-Yakın zamanda aracımı seramik kaplattım çift kova tekniğiyle genelde yıkarım aracımı aynı tekniğe devam edeceğim
Slopes Yıkama eldiveni
Sonax konsantre şampuan
ValetPro 50x80
Güderi
Şeklinde aracımı yıkayıp duruluyorum Haftada 1-2 kez.

Soruma gelecek olursam şudur seramiğin ömrünü uzatmak adına yıkama sonrası Wax Cila öneriniz olurmu ? Olur ise Nasıl olmalı ? şuan hali hazırda elimde Sonaxın BSD ve Meguiarsın Quick Detailer var.

Teşekkürler,
Güderi aracı çizer., kaliteli bir havlu temin ediniz. Seramiğin ömrünü uzatan ürünler kullanabilirsiniz., gyeon da bu tür ürünler mevcut.

@forlife ustad

Hayırlı olsun seramik

Guzel bilgiler icinde teşekkürler

Benim icin guzel ayrıntı koruyamayacaksan seramik yaptirma

Ben kesin koruyamam ugrasamam valla o yuzden uzak duruyorum zaten pahali bir işlem

@forzaGilles @forlife Hocam Tavsiyeler için teşekkürlerimi sunuyorum,

@forzaGillesGüderiyi hocam camlar için kullanıyorum genellik ile :)

Kurulma havlusu olarak Valet Pro 50x80 Drying Cloth kullanıyorum çokta memnunum açıkcası farklı bir bez tavsiyeniz var ise buyurun lütfen...
 @forlifeHocam Gyeon Cure ürününü 2 ay sonrası için almayı düşünüyorum dediğiniz gibi seramik markasının bir önemi olduğunu düşünmüyorum çünkü yüzeyi destekleyici bir ürün birçok inceleme videosu ve araştırmaları inceledim. Tavsiyeniz için teşekkürler.

İyi Akşamlar,

@forzaGilles @forlife Hocam Tavsiyeler için teşekkürlerimi sunuyorum,

@forzaGillesGüderiyi hocam camlar için kullanıyorum genellik ile :)

Kurulma havlusu olarak Valet Pro 50x80 Drying Cloth kullanıyorum çokta memnunum açıkcası farklı bir bez tavsiyeniz var ise buyurun lütfen...
 @forlifeHocam Gyeon Cure ürününü 2 ay sonrası için almayı düşünüyorum dediğiniz gibi seramik markasının bir önemi olduğunu düşünmüyorum çünkü yüzeyi destekleyici bir ürün birçok inceleme videosu ve araştırmaları inceledim. Tavsiyeniz için teşekkürler.

İyi Akşamlar,
Artık yeni nesil twist pile teknolojisi ile üretilen (burgulu örgü) tasarım havlular var., bu tip havluların sıradan havlulara göre 3-4 katı fazla su emişi özelliği oluyor., tek seferde tüm suyu emiyor, 2. kez aynı yüzeyi silmeye gerek kalmıyor., bu da çizilme riskini azaltıyor., twist pile havlu kullananlar bir daha normal kurulama havlusunun yüzüne bakmaz., Purestar Dublex Twist Drying Towel piyasada bulabileceğiniz en iyi havludur;

45x75 cm https://www.mikrofibermarket.com/purestar-dublex-twist-towel-45x75-cm-d-002 

70x90 cm https://www.mikrofibermarket.com/purestar-dublex-twist-towel-70x90-cm-d-002l 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam merhaba çok güzel olmuş güle güle kullan nerede yaptırdığını öğrenebilir miyim bende pasta cila yaptırmak ve kaput ile sadece kapılara seramik kaplama yaptırmayı düşünüyorum da 

@İbrahim Başkurt teşekkürler hocam. Reklam gibi algılanmaması için, zaten benim firma ile herhangi bir ilişkim yok, firma ismi paylaşmak istemedim.  Buradan yazmayayım benzer sebepten dolayı, özelden mesaj atarsanız paylaşayım. 

bende pasta cila yaptırmak ve kaput ile sadece kapılara seramik kaplama yaptırmayı düşünüyorum da 
Firma pasta cila işlemi de yapıyor, giriş seviye seramik kaplamalarda var daha ekonomik olsun isterseniz değerlendirirsiniz. Ben açıkçası pasta cila yaptırıp üzerine sadece kaput ve kapılara seramik yaptırma fikrine nasıl ulaştığınızı bilmiyorum ama bence bu doğru değil. Seramiğin yüzeye tutunabilmesi için özel solüsyonlar ile ön hazırlık yapılıyor bundan dolayı pasta cilanın üzerine seramik olmayacağını düşünüyorum. Benim tavsiyem eğer ekonomik olması için böyle bir düşünceniz var ise aracın tamamına giriş seviye bir seramik yaptırabilirsiniz.

Ayrıca ben seramik kaplama işlemini yaptırırken göçük düzeltme, rötuş, motor temizliği ve seramik olmak üzere 4 işlem birlikte yapıldı. Diğer konunuzda gördüğüm için söylüyorum eğer boyasını alırsanız rötuş işlemini de ücretsiz yaptırırsınız. (Boyasını almasanız da kendi stoklarındaki boyadan ücretsiz rötuş yaparlar ama renk tutmayabilir.)

Güzel olmuş... Bende Car 9 pro yaptırdım. 3 yıldır kullanıyorum....Sanırım özelliğini kaybetmeye başladı artık. 

@forlife çok güzel ve ayrıntılı bir bilgilendirme olmuş, emeğinize sağlık.

Teşekkürler.

@ogzogz ppf yaptırmak isterdim fakat , kaliteli ürünler her ne kadar garanti verseler de, 3-4 yıl sonra çıkarıldığında boyaya zarar vermeyeceğinden emin olamam ve maliyetinin yüksek olması vazgeçmeme sebep oldu. Ayda 2 seferde yıkatsam standart yıkamacılarda kurulama sırasında aracın çizileceğini düşünüyorum. Bakalım kısmet olursa 6 ay sonra aynı şekilde ışık tüneline sokarak seramiğin faydasını / faydasızlığını sizinle de paylaşacağım. 
2 aracımda ppf kullandım, arabanın kozmetiğini korumak için en ideal ürün, gerçekten ppf olduğunda.

Ben sökülmesini hiç tecrübe etmedim ama özellikle dyno ppf ürünlerinde bir sorun olmadığını duydum.

@forlife abi her şey iyi güzel de, neden 6 ayda bir yıkatıyorsunuz ki, işin ehline verin aracı size tertemiz çıkarsın. bakın aracınız ne kadar güzel olmuşi kazasız belasız kullanmak nasip olsun. ben aracımı arada kendim yıkamıyorsam haftada iki defa yıkatırım yok kendim de yıkıyorsam haftada bir yıkatırım. temiz araç her daim iyidir. aracın dışı olduğu kadar içide temiz olmalıdır ki hijyen olmasını sağlayın. 

Keyifli sürüşler diliyorum. 

Artık yeni nesil twist pile teknolojisi ile üretilen (burgulu örgü) tasarım havlular var., bu tip havluların sıradan havlulara göre 3-4 katı fazla su emişi özelliği oluyor., tek seferde tüm suyu emiyor, 2. kez aynı yüzeyi silmeye gerek kalmıyor., bu da çizilme riskini azaltıyor., twist pile havlu kullananlar bir daha normal kurulama havlusunun yüzüne bakmaz., Purestar Dublex Twist Drying Towel piyasada bulabileceğiniz en iyi havludur;

45x75 cm https://www.mikrofibermarket.com/purestar-dublex-twist-towel-45x75-cm-d-002 

70x90 cm https://www.mikrofibermarket.com/purestar-dublex-twist-towel-70x90-cm-d-002l 
Hocam merhaba,

Bu üründe Gsm1100 mü önerirsiniz ya da mesela GSM 550 yeter mi?

Birde boyut olarak büyük olan mı küçük olan mı daha kullanışlı?

https://www.mikrofibermarket.com/purestar-duplex-twist-towel---45x75-cm----1100-gsm---d-002

@Culture33  yorumunuz için teşekkürler. 

işin ehline verin aracı size tertemiz çıkarsın.
Çevremde işinin ehli olduğunu düşündüğüm yer yok, yoğun çalıştığım için uygulamasına güvendiğim bir yere götürmek çok vaktimi alır her hafta yıkatmak istesem. Oto yıkamacıların kullandığı kimyasallara da güvenmem içini onlara temizletmem. 

neden 6 ayda bir yıkatıyorsunuz ki
Araç yaklaşık 6 aydır kapalı garajda, 2-3 haftada 1 gün anca kullanıyorum. Dışarıda kaldığı sürede üzerinde kuş pisliği vs yoksa yıkatma ihtiyacı duymuyorum. Normal oto yıkamalara götürsem yıkama sonrasında seramik çizik içerisinde kalır. 6 ayda 2 defa yıkattım seramiğe dikkat eden bir firmada, kurulama için kendi bezimi verdim. Yoğun ışık altında baktığımda kılcal çizik bile yok şuan. 

@Alpi yıkamacı büyük boyutlu olanı kullanırken zorlandığını söyledi, bezi sıkarken sorun yaşıyorlarmış. Bence büyük daha mantıklı çünkü daha az bez hareketiyle kurulama imkanı sağlıyor. Bez ne kadar az dolaşırsa yüzeyde kurulama çizikleri o kadar az olur diye düşünüyorum, fakat işin ehli değilim şahsi değerlendirmemdir. 

Hocam merhaba,

Bu üründe Gsm1100 mü önerirsiniz ya da mesela GSM 550 yeter mi?

https://www.mikrofibermarket.com/purestar-duplex-twist-towel---45x75-cm----1100-gsm---d-002
550 GSM olanlar eski tip havlular., bu tip havlularda iplik yapısı düz tip 'tir ve su emiş kapasitesi ve su gücü süresi biraz zayıftır., aracı çizme riskini artırır (nasıl olur yahu zaten aracı yıkadık diyee düşünmeyin., araç tertemiz olsa bile her zaman çizilmeye müsaittir.) bu tip havluların en büyük sıkıntısı iplikleri düz tip olduğundan suyu hemen ememezler.,

1100 GSM olan "Dublex Twist" isimli havlunun burgulu iplik yapısı vardır., suyu çok daha iyi ve daha çabuk emer., burgulu iplik yapılı bu yeni nesi havlulara (twist pile) diyoruz., bu tip havlular ile aracı kurularken fazla baskı yapmanıza gerek kalmıyor., hatta hiç baskı uygulamıyorsunuz., bu sayede aracı çizme riskiniz minimuma iniyor.,

Ve bu tip havlular kurulama esnasında eskiden aracı kurularken yaptığımız gibi (sağa-sola yukarı-aşşağı veya oval haraketlerle) kurulama yapmamıza gerek kalmıyor., bu sayede elimiz/kolumuz yorulmuyor, kan ter içinde kalmıyoruz., havluyu aracın üzerine serip çektiğiniz zaman yüzeydeki tüm suyu emiyor..

Kapı gibi yan yüzeylerde de havluyu katlayıp çok bastırmaya gerek kalmadan silip geçiyorsunuz., çok nadir durumlar hariç sildiğiniz yüzeyi tekrardan kurulamanıza gerek olmuyor..,

Küçük boy 45x75 olan yeterli daha kullanışlı olur., kapı gibi yan panellerde rahat edersiniz., 45x75 cm olana küçük boy dediklerine bakmayın orta boy gibi düşünün :)  

Not: ister eski tip havlular olsun., isterse de yeni nesil burgulu iplik yapılı havlular olsun., kurulama havlularını ıslandığı zaman asla sıkmayın..!! bu havlunun iplik yapısını bozar ve havlunun kurulama performansı kötüleşir., aracı kuruladınız işiniz bitti havlu ıslak ise eve gittiğinizde bir yere serin kendi kendine kurusun., asla havluyu sıkmayın..!!

Zaten burgulu iplik yapılı (twist pile) havluyu tamamen ıslatmanız çok zor., tek bir havlu ile rahatlıkla Golf büyüklüğünde 2 araç kurularsınız sıkmanıza gerek bir durum yoktur., ve havluyu makinede yıkarken 30°C ve çok çok az bir deterjan ile (asla yumuşatıcı kullanmadan) 20-30dk. lık kısa programda ve 800 devir gibi düşük devirde sıkma yaptırırsanız., havlu sizi uzun yıllar idare eder., ve birde havlu makineden çıktığı zaman iplikleri birbirine yapışmış halde olacağı için asmadan önce 2-3 kez iyice çırparak ipliklerin açılmasını sağlayınız., bu sayede havlu kuruduğu zaman iplikler birbirine yapışmamış olur., bu sayede ilk günkü gibi performans verir.

550 GSM olanlar eski tip havlular., bu tip havlularda iplik yapısı düz tip 'tir ve su emiş kapasitesi ve su gücü süresi biraz zayıftır., aracı çizme riskini artırır (nasıl olur yahu zaten aracı yıkadık diyee düşünmeyin., araç tertemiz olsa bile her zaman çizilmeye müsaittir.) bu tip havluların en büyük sıkıntısı iplikleri düz tip olduğundan suyu hemen ememezler.,

1100 GSM olan "Dublex Twist" isimli havlunun burgulu iplik yapısı vardır., suyu çok daha iyi ve daha çabuk emer., burgulu iplik yapılı bu yeni nesi havlulara (twist pile) diyoruz., bu tip havlular ile aracı kurularken fazla baskı yapmanıza gerek kalmıyor., hatta hiç baskı uygulamıyorsunuz., bu sayede aracı çizme riskiniz minimuma iniyor.,

Ve bu tip havlular kurulama esnasında eskiden aracı kurularken yaptığımız gibi (sağa-sola yukarı-aşşağı veya oval haraketlerle) kurulama yapmamıza gerek kalmıyor., bu sayede elimiz/kolumuz yorulmuyor, kan ter içinde kalmıyoruz., havluyu aracın üzerine serip çektiğiniz zaman yüzeydeki tüm suyu emiyor..

Kapı gibi yan yüzeylerde de havluyu katlayıp çok bastırmaya gerek kalmadan silip geçiyorsunuz., çok nadir durumlar hariç sildiğiniz yüzeyi tekrardan kurulamanıza gerek olmuyor..,

Küçük boy 45x75 olan yeterli daha kullanışlı olur., kapı gibi yan panellerde rahat edersiniz., 45x75 cm olana küçük boy dediklerine bakmayın orta boy gibi düşünün :)  

Not: ister eski tip havlular olsun., isterse de yeni nesil burgulu iplik yapılı havlular olsun., kurulama havlularını ıslandığı zaman asla sıkmayın..!! bu havlunun iplik yapısını bozar ve havlunun kurulama performansı kötüleşir., aracı kuruladınız işiniz bitti havlu ıslak ise eve gittiğinizde bir yere serin kendi kendine kurusun., asla havluyu sıkmayın..!!

Zaten burgulu iplik yapılı (twist pile) havluyu tamamen ıslatmanız çok zor., tek bir havlu ile rahatlıkla Golf büyüklüğünde 2 araç kurularsınız sıkmanıza gerek bir durum yoktur., ve havluyu makinede yıkarken 30°C ve çok çok az bir deterjan ile (asla yumuşatıcı kullanmadan) 20-30dk. lık kısa programda ve 800 devir gibi düşük devirde sıkma yaptırırsanız., havlu sizi uzun yıllar idare eder., ve birde havlu makineden çıktığı zaman iplikleri birbirine yapışmış halde olacağı için asmadan önce 2-3 kez iyice çırparak ipliklerin açılmasını sağlayınız., bu sayede havlu kuruduğu zaman iplikler birbirine yapışmamış olur., bu sayede ilk günkü gibi performans verir.
Bilgiler için çok teşekkürler, GSM 1100 için sipariş geçmeden olmaz artık 😉

Konuda olağan üstü detaylar var. Harikasınız.
Ben 7 ay önce sifir arac alırken, 5 binlik saplama paketi şart koşuldu. Seramik kaplama, tanpon vs yerlere film. Camlara film vs bir paket. Tamam dedik. Arabada siyah. Zalım. Aracın tesliminden önce bu paket uygulandı. Ben ne olup bittigini goremedim. Bana söylenen, arac kirlenmez, cisilmez, şu lekesi tutmaz, damla bile kalmaz akar gider vs. Araci alırken siyah inci gibi parlıyor. Bir hafta yıkanmayacak falan denildi. Valla iki hafta sonra yıkadık, aracta şu lekesi kalıyor, su akıp gitmiyor. Simdi daha beter :)

Özetle, serviste veya bayide gerçekten araca seramik sürüyorlar mi, kullanılan ürün gerçekten kaliteli mi, yukarıda sayılan islem evrelerine özen gösteriliyor mu, bayi çıkışı aracına seramik uygulaması yapan arkadaşlar var ise benzer deneyimler yaşadılar mi

Geri
Üst Alt