EPC uyarısı ve rölanti de motor sarsıntısı

Xc23

Üye
İsim
Ers
Arkadaşlar park halinde ki 1.6 dizel dsg 2019 model golf aracımı çalıştırdıgımda EPC uyarısı verdı. Sonra bu nedir ne değildir diye kaputu açtım, tekrar çalıştırdıgımda motorda rölanti de cıddı bir sarsıntı vardı gaza basınca gidiyordu ama.

servisden çekici çağırdık ve akşam servise bıraktım. Sizce ne olmuştur ne olabilir. Daha 14.000 km de :(

Not: shell den yakıtı 2 gün önce aldım ve sürekli 5 km lık yoğun trafıkte gunluk kullanıyorum

Üstadlar var mıdır yarın dikkat etmem gereken birşey veya konu?

devir göstergesinde ciddi titreme var.

Upvote 0
Umarım basit bir problemdir.  Geçmiş olsun.. Bizi de bilgilendirin yarın servisten bilgi alınca.. 

Upvote 0
Çok geçmiş olsun inşallah büyük bir masraf açmaz EPC uyarsının nedenleri;

Motordaki sensörlerden birinin arızalanması

Motor arızası

Gaz kelebeği gövdesinin arızası

Fren pedalı anahtarında sorun oluşması

Direksiyon sensörü arızası

ABS arızası

Kablolama sorunları

Böyle bir sorunla karşılaşıldığında aracın acil olarak servise götürülmesi gerekir. Servise götürmek konusunda gecikilmesi durumunda ise daha büyük arızalar oluşabilir. Aracın fren sistemi devre dışı kalabilir. Motor sisteminde sorun meydana gelebilir. Tüm bu arızalar hayatı tehlike yaratabilecek durumlara yol açabilir.

Upvote 0
@MustafaUtku araç dizel hocam.

@Xc23yakın zamanda yağmur suyu içerisinde bulundunuz mu?

yarın sizden habersiz işlem yapmamalarına dikkat edin, aracın garantisinin devam ettiğini unutmayın ve 14.000km de bunun başınıza nasıl gelebildiğini itinayla sorgulayın suç kabul etmeyin

Upvote 0
@Yehanoha tamam hocam. 
Bence hava akış veya akü veya turbo borularının bir yerinde bir sıkıntı veya yağmur suyunun bir yeri oksitlendirdiğine dair şüphelerim var. 

Upvote 0
Yakıt basınç sensörü değişmiş, servis başla bir açıklama yaptımı ? Aracınız orijinal mi ? Boxtuning kullanımında genelde bu hatalar çıkıyor. Sorun çözülmüş olmasına sevindim :)  

Upvote 0
Birşey demediler olurmuş, arac orjınal tunıng felan yapılmadı hıc. Bunun sonunda araba sankı bıraz sessızleşti de .

Upvote 0
Daha 14.bın  km deki araba  böyle   arıza yapması  şaşılacak şey

Upvote 0

Öncelikle Merhabalar benim aracım 45 bin kmde bendede aynı sorun yaşandı bir kaç günce aracım resmen gaz yemedi.aracı bıraktım servise şuan yasaklardan dolayı orda artık bayramdan sonra bakacaz dediler ve yazılım felan varmı dediler bende yok dedim sadece gizli özellikler açık dedim. Sonucunu bekliyorum garantim bitmişti sadece iyi niyet garantim vardı inşallah çok pahalı birşey tutmaz. 

Upvote 0

Geri
Üst Alt