Arka Porya Bilyası Değişimi ve Önerilen Markalar

@Srkng5

Yetkili servislere yaka kaptırmamakta fayda var.

Şu rezaleti görünce

Ankarada kaza yapan arkadaşın leonu (hava yastığı açma yok)IMG_20220624_210048.jpg

26 gündür yetkili serviste onarım görüyor. (Bayramdan sonraya kalabilir demisler bide ? 41 gün tamirat pehhh ???

Tamam çamurluk tampon degisiyor Şu kaput niye değisir ?

Yok alt takım lastik ten darbe görmüs de ?

Tramer 63 bin olacakmış da

IMG_20220624_210048.jpg

Merhaba,

Ön ve arka porya bilyalarını değiştirmeyi düşünüyorum. 90-100 km hızla giderken vuv vuv sesi geliyor. Konya gökmen yetkili servisi aradım az önce önler için adet fiyatı 3200 TRY arkalar için adet fiyatı 2400 TRY fiyat verdiler sadece parça fiyatı.

İşçilik ve zubizu indirimi ile %30 7200 TRY gibi bir rakam tutar dediler.

Dışarıdan SKF marka poryalar için ön 1750 TRY takım fiyatı

Arka 1250 TRY takım fiyatı. toplam 3000 TRY işçilik içinde 1000 TRY alsalar 4000 TRY fiyat verildi

Bu koşulda Yetkili servisi mi tercih etmeliyim 2 yıl garantili olur ama 3000TRY gibi bir fark öderim + orijinal parça kullanmış olurum. Yada dışarda özel bir serviste mi yaptırayım?

Not Olarak: Ön ve Arkaları takım değiştirmek istememde yarın bir gün başka poryalarda sıkıntı çıkmaması + ülke ekonomisi de düşünülünce parça fiyatları her gecen gün artmakta bu gün aldığımız her şey yarın daha da pahalı olabiliyor. Ya yaptırıp aracı satıcam yada yaptırıp binemiycem:) ama her koşulda o para benden cıkacak.

siz değerli form arkadaşlarımın ve büyüklerimin de fikirlerini almak istiyorum.

@HONEY @SCC @Savatage @silvershadow @forzaGilles @metinkar @ogzogz

@HONEY ve @forzaGilles hocamlar cevap vermiş ama ben de çalıştığım yerlerden şunları ekleyeyim:

Dakikada 10.000 sigara üretebilecek devirde çalışan makinelerin İtalyan ve Alman üreticileri SKF bilya; ağır ticari araç poryası üreten Sampa FAG bilya kullanıyor.
Yani ikisi de güvenilir. Yeter ki işini bilen, güvenilir birine işçiliği yaptırın.

@Srkng5

Yetkili servislere yaka kaptırmamakta fayda var.

Şu rezaleti görünce

Ankarada kaza yapan arkadaşın leonu (hava yastığı açma yok)Ekli dosyayı görüntüle 59073

26 gündür yetkili serviste onarım görüyor. (Bayramdan sonraya kalabilir demisler bide ? 41 gün tamirat pehhh ???

Tamam çamurluk tampon degisiyor Şu kaput niye değisir ?

Yok alt takım lastik ten darbe görmüs de ?

Tramer 63 bin olacakmış da

Ekli dosyayı görüntüle 59073
Bu kaputu kasko şirketi mi servis mi çıkmacılara satacak akıllardaki soru bu

@HONEY ve @forzaGilles hocamlar cevap vermiş ama ben de çalıştığım yerlerden şunları ekleyeyim:

Dakikada 10.000 sigara üretebilecek devirde çalışan makinelerin İtalyan ve Alman üreticileri SKF bilya; ağır ticari araç poryası üreten Sampa FAG bilya kullanıyor.
Yani ikisi de güvenilir. Yeter ki işini bilen, güvenilir birine işçiliği yaptırın.
Hocam BAT de mi çalışıyorsunuz :))

• Beğen
Tepkiler: SCC
Yaklaşık 2 haftadır düşük süratlerde dahi hisseetiğim bir uğultu sesi vardı. 100km'den sonra iyice çıldıtıyordu ve ben havalar sıcak gittiği için kış lastiklerine veriyordum ancak sesin düzeyi iyie şüphe uyandırınca lastikçiye gidip porya bilyalarını kontrol ettirdim.

Arkalar baya dağılmış, özel bir nedeni yok.

Ankara Aydoğlanlardan malzeme 2200 TL işçilik 550 TL gibi bir fiyat aldım. Şaşmaz'da yakın tanıdıklarımla da görüştüm yaklaşık yarı fiyatına çözülüyor ancak malzeme olarak ya garantili bir yan sanayi ya da SKF alacağız. Ben SKF tercih ettim.

Bu konuda başka bir marka öneriniz olur mu? Bu parçaları VW'ye sağlayan orijinal üretici markası nedir?
Hocam merhaba bendede 7.5 var 18 jant uğultu sesi kafamı kurcaladı lastik jant ilişkisinden şüphelendim sizin konuyu görene kadar belirgin şekilde azalma oldumu yaptırdıktan sonra . bu arada araçta spor yay var bir dönem spacerlada kullnışmış bilyaların dağılma ihtimalini sanırım güçlendirir.

Hocam merhaba bendede 7.5 var 18 jant uğultu sesi kafamı kurcaladı lastik jant ilişkisinden şüphelendim sizin konuyu görene kadar belirgin şekilde azalma oldumu yaptırdıktan sonra . bu arada araçta spor yay var bir dönem spacerlada kullnışmış bilyaların dağılma ihtimalini sanırım güçlendirir.

Merhaba,@Mobydick

benim aracımda da 18 inc jantlar mevcut gaz pedalına ayağınızı koyduğunuzda hafif bir titreşim hissediyorsanız porya bilyasından kaynaklanıyordur. Yüksek hızlara çıkdıkça daha da belirgin olur. Ben henüz yaptırmadım bu gün SKF yada FAG markalarından bulursam özel serviste yaptıracağım insallah. Buradan paylaşırım durumu

Merhaba,@Mobydick

benim aracımda da 18 inc jantlar mevcut gaz pedalına ayağınızı koyduğunuzda hafif bir titreşim hissediyorsanız porya bilyasından kaynaklanıyordur. Yüksek hızlara çıkdıkça daha da belirgin olur. Ben henüz yaptırmadım bu gün SKF yada FAG markalarından bulursam özel serviste yaptıracağım insallah. Buradan paylaşırım durumu
teşekkürler hocam.

Şaşmaz Pratik oto vw (Ali bey) yedek parcacısından fiyat almanızı öneririm. Arkadaşım passatı kaldırıma vurup poryayı dağıtmıştı orijinal skoda parçası ile yarı fiyatına getirdik.

İhtiyacı olana cep numarasını özelden atarım

• Beğen
Tepkiler: SCC
Tekrar Merhabalar,

Porya bilyalarını ön ve arka takım olarak aldım 4600 TRY fiyata FAG marka özel servise verdim. Birde gaza yüklenince ötme sesi vardı onuda ilettim. Dün akşam aracı teslim aldım. 4 porya değişimi ve emme manifold contası değişimi partikül filteri contası değişimi ve turbo bağlantı contalarını yenilemişler 3000 TRY işcilikle birlikde para ödedim.

Toplam poryalar 2 ön 2 arka 4600 TRY FAG marka
Conta değişimi işciliği ve porya işçiliği 3000 TRY
7600 TRY

Ses gitti araçın performansı bariz şekilde arttı. Eski poryaların durumunu sordum önler baya sıkıntılıymış ama arkalar fena değildi dedi usta. Değişimi yapılan parçaları da bagaja koymuş.

Orjinal yedek parça zaman zaman marka olarak değişir marka hangi yedek parça tedarikçisi ile anlaşırsa orjinal parça o marka olur o yüzden orjinal parça biraz göreceli bir durum

Geri
Üst Alt