Spacer ve Uzun Bijonlar(konik veya radyüslü)

pretoria

Üye
İsim
pretoria
Merhabalar,

Bu spacer konusu herkes için farklı duygular uyandırıyor biliyorum ancak benim bahsetmek istediğim konu, spacerların yanında gelen uzun bijonlar hakkında. Bijon-jant uyumluluğu...

Aliexpres'teki spacer ilanlarına bakarken bu durum çıktı karşıma:

- Volkwagen, Audi, Mercedes'in jantlarına uygun bijonlar "ball seat (radyüslü) bijon"muş galiba.-1779191255-471774119.jpg

- Bmw'nin jantlarına uygun olanlar ise "cone seat (konik) bijon"muş.17111732411842109765.jpg

Ben 1 yıldan beri spacer kullanıyorum ve bijonlarımın konik bmw bijonu olduğunu yeni anladım. Şükürler olsun, bir sıkıntı yaşamadım.

Bunu lastikçilerin değil de benim farketmem de ayrı konu. Önemli bir durum olduğunu düşünerek paylaşmak istedim. Konu hakkında bilgisi, tecrübesi olanlar var mı.

Gerçekten güzel bi konu olmuş yıllardır spacer kullanırım böyle bir durum olduğunu bilmiyodum.

Yazlıklarda önler 15 arkalar 20mm spacer kullanıyorum ama sanki hiçbir zaman sıfır balans olmadı, yine de çok ufak 130-140 lardan sonra titreme hissediyordum. Acaba bununla alakalı olabilir mi?

Zamanında satmak için fotoğraflarını çekmiştim, bunlar radyüslü müdür sizce

20201009_134214.jpg

20201009_134236.jpg

Gerçekten güzel bi konu olmuş yıllardır spacer kullanırım böyle bir durum olduğunu bilmiyodum.

Yazlıklarda önler 15 arkalar 20mm spacer kullanıyorum ama sanki hiçbir zaman sıfır balans olmadı, yine de çok ufak 130-140 lardan sonra titreme hissediyordum. Acaba bununla alakalı olabilir mi?

Zamanında satmak için fotoğraflarını çekmiştim, bunlar radyüslü müdür sizce

Ekli dosyayı görüntüle 44913

Ekli dosyayı görüntüle 44914
Sizin bijonlar da benimkiler gibi konik bijon maalesef.

Balans konusu ise, duyduğum kadarıyla söylüyorum; çoğumuzun yaptırdığı, bildiğimiz balans dışında jant-lastikler araçta takılıyken yapılan bir balans türü varmış. O daha sağlıklı sonuç veriyormuş ancak arabaya zararı da varmış.

130-140'lardan sonra olan titreme bijonlar yüzünden değildir ama spacer yüzünden olabilir, bu basit balanslar yüzünden de olabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@pretoria  Teşekkür ederim, şimdi daha net anladım bijon işini.

Bu dediğiniz balansı ben biliyorum lastiği çeviren bi makina var. Ama onun da lastik yanağına zararı var diye biliyorum.

Türkiyede flanş yapanların çoğunun konik bijon - radyüslü ( ovalimsi ) bijon işini bildiğini duyduğunu da sanmıyorum :)

Önümüzdeki hafta yine 20 mm spacer alma düşüncem vardı, özellikle hepsine bunu bi soracağım.

Cok guzel bir bilgi paylasimi olmus. Bendede spacer var ve uyumlu degil konik. Internette aliexpresste var bijonlar ama fiyat cok yuksek 20 adet icin. Baska yerdede bulamadim.

Geri
Üst Alt