Balata sesine nasıl çözüm bulabiliriz?

İsim
Mehmet Karagöz
Arkadaşlar merhaba. Belki sizde de olmuştur arabamda geri giderken balata bazen ses yapıyor. Genellikle arabayı yıkadıktan sonra oluyor. Soğuk havalarda artıyor. Az önce korna çalar gibi ses çıktı çok can sıkıcı. Sanırım el freninin mekanizmasından oluyor. Bu sorunu nasıl çözebiliriz? 

@mustafacagri muhtemelen balatalar.. balatalar ömrünü tamamak üzere olabilir.

Yukarıdaki tavsiyeler için olan ses sizinkiyle aynı değildir.

Gözle balatalarınızı kontrol edebilirsiniz.

Yine de toz sıkışmış olabilir. Bakınız. Diskte ekstra bir çizilme var mı..

Balata spreyi kullanın. Balatalar bitmemiş ise belki faydası olur.

Bir de yakın zamanda lastik çıkma takma durumu olmuşsa yamulma vs. olmuş olabilir. 
teşekkür ederim cevabınız için :)  aynen ses farklı ama bu başlık altında sormuş olayım dedim. videoyu çektiğimde yazlık lastikler takılıydı ve yaklaşık 6-7 ay önce takılmıştı. şimdi kışlık jantlara geçtim,ses devam ediyor. balataları 2 farklı ustaya gösterdim ve daha gideceğini söylediler. fakat disk yüzeyini elinle incelediğimde dıştan merkeze yaklaştığımda hafif dalgalanmalar oldğunu gördüm. disk yüzeyindeki bu hafif pütürlenme mi acaba yapıyor diye şüphelendim. sesi kesintisiz yapmıyor. balata, disk üstünde belli açılara gelince ses yapıyor. bi yerde ses fazlayken bi yerde ses daha az ve tiz geliyor.

Upvote 0

@mustafacagri disklere sıcakken su temas etmiş ise yamulma olmuş olabilir.

Ya da disk ömrü ile alakalı da olabilir.

Tek bir sebep diyemiyorum. Bunlar olasılık dahilinde oluşabilecek sorunlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@mustafacagri disklere sıcakken su temas etmiş ise yamulma olmuş olabilir.

Ya da disk ömrü ile alakalı da olabilir.

Tek bir sebep diyemiyorum. Bunlar olasılık dahilinde oluşabilecek sorunlar.
malesef idare ediyorum şu kış şartları ve corona sürecinde pek sanayiye gitmemek adına. sanırım sade balata değişimi kurtarmayacak gibi geliyor bana da :(  

Upvote 0
malesef idare ediyorum şu kış şartları ve corona sürecinde pek sanayiye gitmemek adına. sanırım sade balata değişimi kurtarmayacak gibi geliyor bana da :(  
Gözünüz korkmasın, ben olasılıkları yazmaya çalıştım. Umarım daha basit bir sorunu vardır ve çözülür. Sürüşünüze etkisi yoksa beklenebilir. Fren testi yapın. Güvensiz gelirse dikkat edin kullanırken.

Upvote 0
Gözünüz korkmasın, ben olasılıkları yazmaya çalıştım. Umarım daha basit bir sorunu vardır ve çözülür. Sürüşünüze etkisi yoksa beklenebilir. Fren testi yapın. Güvensiz gelirse dikkat edin kullanırken.
yazdan beri defalarca yaptım :) bi ümit kesilir diye çok denedim ama sonuç değişmedi. fren konusunda bi farkı olmadı da ses moral bozuyor. bikaç aya havalar ısınınca bir de o zman gözlemleyeceğim bakalım

Upvote 0
Bende  trw marka balatalar takılı  görür görmez iş açacaklarını  anlamıştım yanılmadım.( benden önceki sahibi taktırmış.) araç 50 km lerde hafif frenli giderken vik vik vik  gibi ilginç bir ses çıkarıyor.  balata spreyi kısa süreli kesiyor sonra yine aynı  ve disklerin yıkamadan sonra anında pas yapması kaç yıllık firma ve bünyesinde kaç marka barındıran bir işletme yakıştıramıyorum. 

En iyi çözüm ATE balata disk seti  gibi  polo aracımda benzer sorun vardı ate ile çözdüm.   ferodo trw bosch  uzak durun. 

Upvote 0
benim araçta soğukken ses çıkarmaz balatalar ısınınca bir kaç frenden sonra ıslık gibi yada içerden vurultu sesi gelir halen balata ve diskler sıfır hatta

Upvote 0
@Terms geri geri parket sabahlari sinir bozuntusundan kurtul, saka bir yana benim aracta 2015 model bende de mevcut bahsedilen ses 

Upvote 0
o ses benim aracta da var...ariza değildir bilginiz olsun....kullanilan malzeme ile alakalı...üretimde malzemeyi degistirdiler geri dönüşümü olanı sectiler...o da malesef ses yapiyo

Upvote 0

Geri
Üst Alt