Golf 1.0 TSI Rölantide Ses Problemi

Merhaba ilk defa golf kullaniyorum rolentide tuaf bir ses duyuyorum devir 900 rpm lere düştüğünde yani durur vaziyette araba boşta iken metal bir parcaya carpiyormus gibi ses geliyor. Gaza cok az dokundugumda yani 1000rpm lere çıktığımda ses kesiliyor. Yardimci olabilir misiniz. Konu ile alakali video paylaştım 

https://drive.google.com/file/d/10p0Y9vRnKEQOWE8GESCA7rJTLac4WUvo/view?usp=drivesdk

https://youtu.be/4viA3qmj0ww
@Maqvilari araç manuel mi?

@esucsuz evet ustad manuel volan ses yapiyor dedi usta volan degisimi yaptilar. 5000 tl para odedim problem devam ediyor. Debriyaj a basinca ses kesiliyor. Ustaya geri götürdük prizdrek bilyasina ucretsiz bakacağını söyledi. 

Benim anlamadığım, ben bu sesten dolayı servise gittim servis ses normal dedi. Aynı ses bende de var. Şimdi ben yetkili servisin dediğine mi inanayım. Garanti bittikten sonra bir problem olduğunda 12 bin lira servis ücreti bana da çıkarmasınlar :)  Hocam siz en iyisi çözünce kesin bizi bilgilendirin ona göre garantimiz bitmeden biz de halletmeye çalışalım.

@Maqvilari Ben özellikle sesi telefona kaydedip mail attım doğuşa. Randevu alıp gittim, incelemeyi yaptılar ses normal dediler. Bende aynı motora sahip bakıma gelmiş farklı bir aracı dinledim birebir aynı rolanti sesi vardı.  Tmm deyip ayrıldım servisten. Şimdi yetkili servisin size bu sesten dolayı volan arızası çıkarıp, sizinde özel serviste volan değiştirmeniz ses için çözüm sağlamamış görünüyor.

Benim aracın garantisi bitti, ses için arıza kaydını garanti kapsamındayken açtırmıştım. Sizin aracınızın çözümüne göre  doğuşun kapısına bırakırım aracı:)

Yok öyle garantideyken arıza yok deyip, garantiden sonrada kol gibi masraf çıkarmak çakallıktır.

Çözüm sağladığınızda durumu paylaşırsanız bizde ona göre aksiyon alırız

Bendeki ses bu şekilde.:  https://mylifebox.com/shr/4610300f-7489-4505-bb98-4b6612688c87&language=tr

Selamlar...

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Ferat merhaba bu ses egzos kısmında geliyor sanırım. Bunu bende normal buluyorum. Çünkü arac 3 silindir oldugu icin patlamalar arasinda zaman var ve bu sesi çıkarıyor. Abartı egsoz takılmış 3 silindir araç videosu izleyin orda da göreceksiniz. Benim aracim da ise metal metal e çarpıyor gibi ses çıkarıyor. 

https://youtu.be/gQ3947pB-r8

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Maqvilari hocam benim araçta garantiden 2 kez şanzıman 1 kez volan ve 1 kez baskı Balata değişti. Ses kesilmedi ve hala ara ara yapar.

ben babamdan alışkanlık sese çok takık insanım ki aracı sıfır aldım. 
dikkat edersen bu olay uzun yol yaptıktan sonra veya dur kalk trafikte şanzıman ısınınca oluyor hatta keskin yavaş döndüğün virajda bile hissedilebiliyor.

Sesin kesilmediğini hala devam ettiğini söylesem de Doğuş otonun cevabı şu oldu

Artık parça değişimi ile bir güncelleme yapamayacaklarını yeni kodlu geliştirilmiş parça geldiğinde tekrar değiştireceklerini söyleyerek başından savdılar resmen.

Genel  merkeze şikayet ettim ama kimi kime şikayet ediyorsun aracı aldılar ve sonra verdikleri cevap şu: Yurt dışıyla yazıştık, bu ses normal değerler içinde dediler.

ben de dedim ki: madem öyleydi ses normaldi takır takır neden parçaları değiştirdini dedim. Cevap yok 

almanya ya Mail attım fax çektim ama dönüş yok.

Bu manuel golflerin KRONİK ARIZASI. Özellikle dizellerde çok, ki şanzıman torka dayansın diye metal içeriği sertleştirmiş ve sürtme sesi yapıyor.

Boşuna volan değiştirmişsin, herkeste olmuyor ama bu problem kronik, hakkını arasan dava 5 yıl sürer aracı satamazsın öyle kalır.

Servisin de dediği gibi sürüşe engel bir durum değil, ses normal sınır içimde yapacak birşey yok.

yazmak uzun sürdü, bu aşamaları ben teker teker geçtim bilgi almak isteyen olursa mesaj atsın lütfen yazmak baya uzun sürüyor numaramı veririm detaylı anlatırım

Bu arada başta bana inanmadılar 10 tane video çekip götürdüm saydığım parça değişimlerini ondan sonra yaptılar 

@esucsuzhocam gayet güzel açıklamışsın. Özellikle uzun yol yapıp aracı evin önüne park ettiğimde turbo yağlaması bi 30 saniye daha sürsün diye aracı stop etmiyorum ve en çok da o zamanlar duyuyorum. Bir de eğim olan bölgelerde. 1 litre tsi ile hem çok iyi değerlerde yakıt tüketimine sahibim hem de performans olarak hiç sıkıntı çekmedim şu zamana kadar. Ancak bu sesler ve titreşim problemi ile yaşamaya da alıştık. Bir yerlerden feragat edeceğiz artık. Arıza vermediği sürece problem yok :)

Herkese tekrardan merhaba, problemim çözülmüş durumda. Olaylar  şöyle gerçekleşti: ilk olarak arabanın volant ve debriyaj balatasi değiştirildi fakat ses hala devam ediyordu. Usta sanzumandan suphelendi ve sanzuman revizyonu yapan bir tamirhaneye gonderildi. Sanzuman tertemiz cikti ve problemin volant parcasindan kaynaklandığı belirlendi. Fakat sıfır volant takıldı problem olmaması gerekiyor. Akabinde sanzumani soken arkadas parcanin eski tarihli veya emitasyon oldugunu kontrol edin dedi. Emitasyon olmasi cok zor fakat eski tarihli parca oldugu tespit edildi. Usta bir sekilde parcaciya arizali olarak parcayi iade etti ve daha guncel tarihili uretime sahip bir sacsh marka volan takimi aldi. Araca baglandi ve ses gitmişti. Bir haftadır yogun trafikte kullanmaktayım ses giderilmiş durumda.

Ilgilenen herkese teşekkür ederim. 

@Maqvilari hocam bir süre kullan bence sonradan geçti gibi geliyor ama tekrarlıyor burdan da paylaşırsan sevinirim ilerdeki tecrübelerini

Geri
Üst Alt