19” Pretoria İçin Lastik Önerisi

yunusaktas91

Katılımcı Üye

İsim
Yunus
Araç
1.4 TSI 150 HP
Merhabalar.

Forumda arama kısmında baya vakit harcadım ama aradığım cevabı içeren bir konuya rastlayamadım, gözümden kaçtıysa affola.

Yakın zamanda 19” Proteria jant almayı düşünüyorum. Jantı alacağım yer belli fakat lastikte hem marka hem satıcı alternatifi çok olduğundan araştırma halindeyim.

Lastik seçiminde kullanım şekline göre tercih yapılabildiği için cevapları kolaylaştırmak adına kendimle ilgili birkaç bilgi vereyim. Aracım 2017 1.4 TSI 150HP DSG. Şu an aracımda 17” Dijon üzerinde Michelin Pilot Sport 4 lastikler var. İstanbul Anadolu Yakasında yaşıyorum. İş için kullandığım başka bir aracım olduğu için Golf’ü gerektiğinde kullanıyorum, bazen de eşim kullanıyor. Muhakkak 17”den 19”a geçerken konfor kaybı olacaktır ama seçeceğim lastikle bunu mümkün olan en aza indirmek istiyorum. Fiyat da tabii burada belirleyici unsur olacaktır. Ölçüler sanırım 235/35/19 şeklindeydi.

Değerli görüşlerinizi bekliyorum...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aracınız fotoğraftaki turmeric sarı ise siyah pretoria çok hoş duracaktır. Kendim 18" aldım 19" alırsanız dikkatli kullanmanız gerekiyor. İnce yanak olduğu için lastiklerde kaliteli marka seçmeniz mühim. Michelin ps4 tavsiye ederim şuan 225/40/18 ölçüsünü kullanıyorum gayet memnunum.

Merhabalar.

Forumda arama kısmında baya vakit harcadım ama aradığım cevabı içeren bir konuya rastlayamadım, gözümden kaçtıysa affola.

Yakın zamanda 19” Proteria jant almayı düşünüyorum. Jantı alacağım yer belli fakat lastikte hem marka hem satıcı alternatifi çok olduğundan araştırma halindeyim.

Lastik seçiminde kullanım şekline göre tercih yapılabildiği için cevapları kolaylaştırmak adına kendimle ilgili birkaç bilgi vereyim. Aracım 2017 1.4 TSI 150HP DSG. Şu an aracımda 17” Dijon üzerinde Michelin Pilot Sport 4 lastikler var. İstanbul Anadolu Yakasında yaşıyorum. İş için kullandığım başka bir aracım olduğu için Golf’ü gerektiğinde kullanıyorum, bazen de eşim kullanıyor. Muhakkak 17”den 19”a geçerken konfor kaybı olacaktır ama seçeceğim lastikle bunu mümkün olan en aza indirmek istiyorum. Fiyat da tabii burada belirleyici unsur olacaktır. Ölçüler sanırım 235/35/19 şeklindeydi.

Değerli görüşlerinizi bekliyorum...
Kumho Ecsta PS71 tavsiye ediliyordu f/p olarak, @Enderhocam daha sağlıklı bilgi verebilir.

@UmutAsar Aracım Turmeric sarı fakat cam tavan ve R Line tampon olsaydı kesinlikle siyah tercih ederdim. Siyah detayların çok olduğu Turmeric araçlarda siyah jant daha hoş duruyor dediğiniz gibi. Şu anki aşamada Gun Metal rengi daha uyumlu görünüyor.

Michelin Ps4 17”de çok güzel lastik ancak araştırdığım kadarıyla 19”da pek tavsiye edilmiyor. Jantı alacağım yer de tavsiye etmedi. 19” olanın fiyatının da maşallahı var...

@frknyldrm Kumho PS71 aklımda. F/P olarak mantıklı görünüyor. Bazı inç jantlarda çok duyulmayan marka/modeller de ideal olabiliyor, o yüzden bilgi olarak forumdan yararlanabileceğimi düşünüyorum. @Ender hocamın yorumlarını da merakla bekliyorum. Göz koyduğum Proteria+Kumho’larını zamanında üşengeçliğim ve maddi durumlar sebebiyle başkasına kaptırmıştım. :)  

Hocam almadıysan biraz daha düşün bence. 19 gerçekten İstanbulda çok riskli. Ben bir jantı mı yamultmuşum 😥. Düzelttirdim bir sıkıntısı yok şuan ama görüntüsü bazı şeylerden feragat etmeyi mecbur bırakıyor 😄

@tuncer_2632 Sava ile ilgili çok fazla şikayet görmedim ama çok tavsiye edeni de bulamadım. Genelde ıslak zemindeki yol tutuşundan şikayet edilmiş. En azından Kumho’ya yakın değilse aradaki fiyat farkını güvenlik için Kumho’ya vermeyi tercih ederim.

@mehmetmert Sava Goodyear’ın alt markasıymış, ben de ilk defa duydum. Bilmediğim markayı kullanmam için geçerli sebepleri, en azından fazlaca olumlu kullanıcı yorumu olması gerekir. PilotSport4 19’da fazla yumuşak kaldığı için daha kısa ömürlü olduğu söyleniyor. Takım fiyatı da janttan pahalı mübarek. :)  Lastik, arabanın en önemli unsurlarından biri olduğu için fiyatının ucuz olması önceliğim değil fakat fiyat/performans olayını da gözönünde bulundurmam gerekiyor. 

@Raban7 Hocam kararımı verene kadar en çok düşündüğüm şey oydu ama bi yerden sonra canıma tak etti, ne olacaksa olsun dedim. :)  Artık araçta değişiklikler yapmak istiyorum ve arabayı komple değiştirip 7,9 kasa bile yapsam jant olmadıktan sonra bir şeye benzeyeceğini sanmıyorum. Bu açıdan bakınca işin tek çaresi 19” jant. 18’e de geçebilirdim ama hem Proteria’nın 18”de kendini göstermemesi hem de değiştirmişken tam olsun diye böyle bir yola girdim. Hakkımızda hayırlısı, Allah hepimize kazasız belasız sürüşler versin...

F30 da 265/35/19 245/40/19 ps71 kullanıyorum çok memnunum tavsiye ederim

@yunusaktas91 Sava, kumho, kormoran, debica, dayton, barum vs.. bu lastiklerden bi cacık olmaz., lastikçiler insanlara ucuz diye öneriyor., insanlar fiyatı uygun görünce aklı çeliniyor., 

19” ebatta michelin pilot sport 4s, conti sport contact 5p veya sport contact 6, bu ebatta fiyatlar çok yüksek olduğundan asymmetric 5 tercih edilebilir., 

Uygun fiyatlı ama kaliteden ve güvenlikten ödün vermeyen bir lastik arayaşındaysanız., Semperit Speed-Life 3 biraz araştırın bu lastiği., yukarda yazdığım çin malı lastikler semperit’in yanına yaklaşamaz., 

Türkiye’de pek bilinmez., avrupa’da oldukça bilinen ve tercih edilen bir lastiktir., Avusturya malı dır., almanya’da üretiliyor., Continental bünyesindedir., Dünyada kauçuk hammaddesi ana üreticisi olan ender lastik üreticilerinden biridir. 

Not: 235 35 R19 ebat alırken dikkat etmeniz gereken (markadan bağımsız konuşuyorum) dikkat edin bu ebatta 88Y ve 91Y olmak üzere iki çeşidi var., 88Y bizim araçlar için uygun değildir., Golf için uygun olan yük endeksleri 91, 92 ve 94 ‘tür.

@mehmetmert Çin malı mı :lol:  sava  alman malı sadece ülkemizde pek bilinmiyor.

@yunusaktas91 kumho dediğimiz lastik savdan daha iyi bir lastik değildir. etiket değerleri aynı en basit örneği. yurt dışı testleri mevcut inceleyebilirsin. kumho kore malı sava alman malı desem tercihin sizin.

@forzaGilles hocam ilk satırda yazdığınız lastiklerin hiç biri çin malı değil özellikle sava ve debica ikiside alman malı ve lastiğin üzerinde de yazıyor.

lastik konusunda ördüğüm kadarı ile çoğu insan ön yargılı. ben bir çok lastik modelini kullandım. en son michelin pilot sport 3 hayal kırıklığından sonra debica aldım sonra diğer araca da sava aldım. onlardan sonra şuan 18" bridgestone var üzerinde jant üzerinde geldi.

açık konuşayım f/p istersen dediğim marka ama param var dersen continentel al derim.

Geri
Üst Alt