Motip klima temizleme köpüğü

ogzogz

Paylaşımcı Üye

İsim
Ogz
2013 aracıma ilk defa klima kokusu ile ilgili uygulama yaptım. Klima spreyleri yani klima bombaları evet zararsız ancak sağa sola püskürme yaptığı için pek cazip gelmemişti. Ben de köpük ile temizleme yolunu seçtim.

Düzenli havalandırma yapan birisi olarak sadece soğuk hava üflemesi öncesi az bi kötü koku almaya başladım. Sıcakta ya da havalandırma açıkken koku olmuyordu.

Nasıl kullanıldığı ile ilgili epey video var araştırdım. Ancak önemli bir yer var ki o da benim şahsi görüşüm üfleme yapan panellere uygulamamanız.

Ben nasıl uyguladım..

Daha sonra temizleme köpüğünün yarısını o boşluktan içeriye sıktım. İsterseniz boşluğa telefon ışığını açarak kamera ile telefonun ekranından görebilirsiniz. Ya da elinizi içeriye sokunca pürüzlü yüzeyi elinizle hissedersiniz.IMG_20200623_191753.jpg

Hazne köpük dolduktan sonra minimum 30 dk. beklemek gerekiyor. Yaklaşık 15 20 dk içinde tahliyeden araba altına damladığını görüyorsunuz.

30 dakikadan sonra içeriyi telefon kamerasıyla kontrol ettiğinizde köpüğün suya dönüşüp bittiğini görebilirsiniz. Ya da tahliyeden damlama bittiğinde de anlayabilirsiniz.

Koku sevmeyen birisi olarak 2 gün önce uygulama yaptım ve bugün yaklaşık 160 km yol yaptım 2-3 saat devamlı klima açıktı. Kokusu beni rahatsız etmedi. Ve git gide azaldığını farkediyorsunuz. Kokuya alışmak değil, koku azalıyor. Bunu da kullanmadan önce boş bir kaba biraz kopük sıktım ve 2 gün sonra çok hafif bir kokusu kalmıştı.

Bu kadar yazmamın nedeni, klima panellerinden sıkılan köpük daha sonra suya dönüştüğü için ve aralarda boşluklar olduğundan direkt olarak tahliyeye gitmeyecektir. Bir çok uygulama şeklini panellerden gösterse de Golf için uygun olmadığı kanaatine vardım.

Onun için köpük ile temizleme düşünenler kesinlikle klima motorunu söküp oradaki boşluktan içeriye uygulama yapmalarını tavsiye ederim. Ben memnun kaldım. Tabi ilerisi ne gösterir göreceğiz.

(Soğuk klima kullanımı sonrası mutlaka 'ac' kapalı olarak minimum 3-4 dk havalandırma çalıştırmanın faydası olduğunu unutmayın.)

Son düzenleme:

Hocam o kısmı söktüm temizliyorum

Ekli dosyalar

• Screenshot_20220606_120556_com.android.gallery3d.jpg
    Screenshot_20220606_120556_com.android.gallery3d.jpg
    68.4 KB · Görüntüleme: 60
  • Screenshot_20220606_120548_com.android.gallery3d.jpg
    Screenshot_20220606_120548_com.android.gallery3d.jpg
    62.8 KB · Görüntüleme: 59
  • Screenshot_20220606_120534_com.android.gallery3d.jpg
    Screenshot_20220606_120534_com.android.gallery3d.jpg
    57.2 KB · Görüntüleme: 59
Upvote 0
Oğuz Hocam, mesajlarınızı geç fark etmişim. Fotolardaki açıklık, dışarıdan havanın ilk çekildiği açıklık olsa gerek. Peki buradan evaporatöre erişebildiniz mi? Mk7 ile mk7.5'un yapısı özdeş midir acaba; biliyor musunuz?
Paylaşımınız için teşekkürler. Şayet gösterdiğiniz şekilde evap'a ulaşılabiliyorsa, ben de göğüste bir söküş operasyonu yapmaya yeltenebilirim.

Upvote 0
Güncelleme:
Beşinci defa kullanarak klima temizlemeyi yinelemiş oldum.
Başta da belirttiğim gibi bir kutu 4-5 defa kullanımda bitiyor.
Geçtiğimiz yazın yoğun kullanımı sonucu oluşan bakterileri yaz gelmeden yok etmiş oldum. Böylece önümüzdeki yaza hazır diyebilirim. (Gerçi otomatik olarak kullanımda soğuk klima da araç içi nemi dengelemek için ara ara çalıştığı için belirli periyotlarda uygulamak faydalı olduğunu düşünüyorum.)

Upvote 0
2013 aracıma ilk defa klima kokusu ile ilgili uygulama yaptım. Klima spreyleri yani klima bombaları evet zararsız ancak sağa sola püskürme yaptığı için pek cazip gelmemişti. Ben de köpük ile temizleme yolunu seçtim.

Düzenli havalandırma yapan birisi olarak sadece soğuk hava üflemesi öncesi az bi kötü koku almaya başladım. Sıcakta ya da havalandırma açıkken koku olmuyordu.

Nasıl kullanıldığı ile ilgili epey video var araştırdım. Ancak önemli bir yer var ki o da benim şahsi görüşüm üfleme yapan panellere uygulamamanız.

Ben nasıl uyguladım..

Daha sonra temizleme köpüğünün yarısını o boşluktan içeriye sıktım. İsterseniz boşluğa telefon ışığını açarak kamera ile telefonun ekranından görebilirsiniz. Ya da elinizi içeriye sokunca pürüzlü yüzeyi elinizle hissedersiniz.Ekli dosyayı görüntüle 34671

Hazne köpük dolduktan sonra minimum 30 dk. beklemek gerekiyor. Yaklaşık 15 20 dk içinde tahliyeden araba altına damladığını görüyorsunuz.

30 dakikadan sonra içeriyi telefon kamerasıyla kontrol ettiğinizde köpüğün suya dönüşüp bittiğini görebilirsiniz. Ya da tahliyeden damlama bittiğinde de anlayabilirsiniz.

Koku sevmeyen birisi olarak 2 gün önce uygulama yaptım ve bugün yaklaşık 160 km yol yaptım 2-3 saat devamlı klima açıktı. Kokusu beni rahatsız etmedi. Ve git gide azaldığını farkediyorsunuz. Kokuya alışmak değil, koku azalıyor. Bunu da kullanmadan önce boş bir kaba biraz kopük sıktım ve 2 gün sonra çok hafif bir kokusu kalmıştı.

Bu kadar yazmamın nedeni, klima panellerinden sıkılan köpük daha sonra suya dönüştüğü için ve aralarda boşluklar olduğundan direkt olarak tahliyeye gitmeyecektir. Bir çok uygulama şeklini panellerden gösterse de Golf için uygun olmadığı kanaatine vardım.

Onun için köpük ile temizleme düşünenler kesinlikle klima motorunu söküp oradaki boşluktan içeriye uygulama yapmalarını tavsiye ederim. Ben memnun kaldım. Tabi ilerisi ne gösterir göreceğiz.

(Soğuk klima kullanımı sonrası mutlaka 'ac' kapalı olarak minimum 3-4 dk havalandırma çalıştırmanın faydası olduğunu unutmayın.)
Hocam tam yeri anlayamadım ama çok rahatsızım kokudan nasıl çözeriz detaylı anlatımı

Upvote 0
@Sinand
Yine aynı şeyi anlatabilirim.

Sirkülasyon motoru videodaki gibi çıkacak.
Daha sonra sol tarafa doğru , multimedya arkası gibi düşünün, o kısımda evaporatör var. O kısma temizleyici köpüğü sıkın.
Ardından aracın altından damladığını göreceksiniz.
Damlama bitince toparlayıp.

Fazla koku varsa havalandırma yollarınıda temizlemeniz gerekebilir. Öyle ise asıl prosedürün bu değil.
Ama ben böyle yaptım.
Aldığınız ürünün talimatlarına uyunuz. YouTube videolarına göre yapabilirsiniz.

Upvote 0
@Sinand
Yine aynı şeyi anlatabilirim.

Sirkülasyon motoru videodaki gibi çıkacak.
Daha sonra sol tarafa doğru , multimedya arkası gibi düşünün, o kısımda evaporatör var. O kısma temizleyici köpüğü sıkın.
Ardından aracın altından damladığını göreceksiniz.
Damlama bitince toparlayıp.

Fazla koku varsa havalandırma yollarınıda temizlemeniz gerekebilir. Öyle ise asıl prosedürün bu değil.
Ama ben böyle yaptım.
Aldığınız ürünün talimatlarına uyunuz. YouTube videolarına göre yapabilirsiniz.
Hocam ilk çalıştırmada leş kokusu gibi bir koku geliyor ben o motoru söktüm ordan sol kısımda plastik bi boru vardı onu çıkarıp sıktım würth ün ürününü 1-2 gün olmadı ancak tam emin olmadığım için çok az sıkmıştım sıkacağım yeri tam anlayamadım

Upvote 0
Upvote 0
Upvote 0
Tam sıktığınız deliği göstermeniz mümkün mü
Video 2.dakikasında nasıl söküldüğü var. Sonra 4:06 dakikasında nasıl takıldığı. Takılma anında filtre görünüyor. Hemen soluna doğru eğilip bakınca görürsünüz.

Upvote 0
Video 2.dakikasında nasıl söküldüğü var. Sonra 4:06 dakikasında nasıl takıldığı. Takılma anında filtre görünüyor. Hemen soluna doğru eğilip bakınca görürsünüz.
Tamamdır yeniden sökücem bakalım inşallah çözülür 6 aydır beni kanser etti bu koku herkes göğüs sökülüp temizlenecek diyor

Upvote 0
Tamamdır yeniden sökücem bakalım inşallah çözülür 6 aydır beni kanser etti bu koku herkes göğüs sökülüp temizlenecek diyor
Nasıl bir koku , klima kaynaklı mı? Klima kapalı da geliyor mu?

Upvote 0
Nasıl bir koku , klima kaynaklı mı? Klima kapalı da geliyor mu?
İlk bindikten sonra yürüyünce geliyor sonra kesiliyo klimayıda ilk açınca geliyo bidaha kapatıp açmazsan gün boyu yok koku klima açık olsada bidaha hiç gelmiyor ne varsa başta geliyo koku

Upvote 0

Geri
Üst Alt