Motip klima temizleme köpüğü

ogzogz

Paylaşımcı Üye

İsim
Ogz
2013 aracıma ilk defa klima kokusu ile ilgili uygulama yaptım. Klima spreyleri yani klima bombaları evet zararsız ancak sağa sola püskürme yaptığı için pek cazip gelmemişti. Ben de köpük ile temizleme yolunu seçtim.

Düzenli havalandırma yapan birisi olarak sadece soğuk hava üflemesi öncesi az bi kötü koku almaya başladım. Sıcakta ya da havalandırma açıkken koku olmuyordu.

Nasıl kullanıldığı ile ilgili epey video var araştırdım. Ancak önemli bir yer var ki o da benim şahsi görüşüm üfleme yapan panellere uygulamamanız.

Ben nasıl uyguladım..

Daha sonra temizleme köpüğünün yarısını o boşluktan içeriye sıktım. İsterseniz boşluğa telefon ışığını açarak kamera ile telefonun ekranından görebilirsiniz. Ya da elinizi içeriye sokunca pürüzlü yüzeyi elinizle hissedersiniz.IMG_20200623_191753.jpg

Hazne köpük dolduktan sonra minimum 30 dk. beklemek gerekiyor. Yaklaşık 15 20 dk içinde tahliyeden araba altına damladığını görüyorsunuz.

30 dakikadan sonra içeriyi telefon kamerasıyla kontrol ettiğinizde köpüğün suya dönüşüp bittiğini görebilirsiniz. Ya da tahliyeden damlama bittiğinde de anlayabilirsiniz.

Koku sevmeyen birisi olarak 2 gün önce uygulama yaptım ve bugün yaklaşık 160 km yol yaptım 2-3 saat devamlı klima açıktı. Kokusu beni rahatsız etmedi. Ve git gide azaldığını farkediyorsunuz. Kokuya alışmak değil, koku azalıyor. Bunu da kullanmadan önce boş bir kaba biraz kopük sıktım ve 2 gün sonra çok hafif bir kokusu kalmıştı.

Bu kadar yazmamın nedeni, klima panellerinden sıkılan köpük daha sonra suya dönüştüğü için ve aralarda boşluklar olduğundan direkt olarak tahliyeye gitmeyecektir. Bir çok uygulama şeklini panellerden gösterse de Golf için uygun olmadığı kanaatine vardım.

Onun için köpük ile temizleme düşünenler kesinlikle klima motorunu söküp oradaki boşluktan içeriye uygulama yapmalarını tavsiye ederim. Ben memnun kaldım. Tabi ilerisi ne gösterir göreceğiz.

(Soğuk klima kullanımı sonrası mutlaka 'ac' kapalı olarak minimum 3-4 dk havalandırma çalıştırmanın faydası olduğunu unutmayın.)

Son düzenleme:
@ogzogz würtün kini kullandım gayet güzeldi..ama etkisi fazla uzun sürmedi
@cengiz74Kullanma sebebiniz , kötü koku vardı da ondan mı yoksa denemek ve hoş koku olsun diye mi? Kötü koku gidermek için kullandıysanız etkisi geçince kötü koku geri geldi mi? (Ben de michelin'nin yeni ürünü çıkmış onu aldım ve denemedim.)

Upvote 0

@ogzogz hocam aslında kötü koku falan yoktu yalnızca steril olması için kullandım sonçta klimanın içinden geçen havayı soluyoruz..Ayrıca karbonlu fitlre kullanıyorum ve yılda 2 kez hava filtresiyile birlikte değiştiroyorum.Aklıma gelmşişken onları da bi ara değiştireyim.:)

Upvote 0
Motip klima temizleyiciyi uygulayalı 1 ayı geçti.

Klima açılınca gelen 1-2 saniyelik kötü koku yok oldu. 

Klima temizleyicisinin kokusu da neredeyse kalmadı.

Asıl amacım, ilk andaki kokunun oluşmaması olduğu için, temizleyicinin kokusunun hafiflemesi de, koku sevmediğimden işime geldi.

Uygulamak isteyenler için, amacını yerine getiren bir ürün olduğunu ve memnun kaldığımı tekrardan paylaşmak istedim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
Neredeyse 1 sene önce klima temizleyici uygulamıştım. 

Herhangi bir koku yoktu ancak 1 haftadan fazladır kapısı açılmayan aracı havalandırayım derken tekrar temizleyici uygulamaya karar verdim.

Bu arada pervane temiz görünmesine rağmen aralarını silince kirli olduğu anlaşılıyor.

Polen filtresini yeni taktım. 

Eski polen filtresi de ömrünü tamamlamıştı.

Ara ara eski polen filtresini kontrol eder, ters çevirip birkaç defa vurunca ufak tefek toz ve polen birikmesi olduğunu gördüğümden, yıl içinde bakıma kadar en az 1 defa çıkarıp hırpalamadan tozu alınıp yerine takılmasını tavsiye ederim. Özellikle bu aralar kirlenmiş olabilir.

IMG_20210514_152318.jpg

Sonuç olarak memnun olduğum bir ürün. 2. uygulamadan sonra da 1 defa yapacak kadar içinde kaldı.

Muhtemelen yaz bitince yani soğuk ihtiyacı geçince uygulayacağım ki bir sonraki soğuk ihtiyacına kadar temiz kalsın.

Upvote 0
@ogzogz Çok faydalı bir paylaşım olmuş. Elinize sağlık. Ben de bu üründen alıp deneyeceğim bakalım. 

Upvote 0
@ogzogz  merhabalar çok faydalı bir uygulama olmuş emekleriniz ve paylaşımınız için ayrıca teşekkürler.

Hocam ben araç içinde bu havalandırma çıkışına takılan kokuları görüntü olarak hiç sevmiyorum fakat işlevsel bir ürün olduğu için kullanımını seviyorum. Konuyu okuyunca kafamda bir proje oluştu gibi.

Şimdi biz bu havalandırma ızgarasına takılan kokulardan alsak o kokuyu kaputtaki klimanın hava alış yerine taksak içeri koku verir mi kullanımı nasıl olur acaba ?

Upvote 0
Hocam ben araç içinde bu havalandırma çıkışına takılan kokuları görüntü olarak hiç sevmiyorum fakat işlevsel bir ürün olduğu için kullanımını seviyorum. Konuyu okuyunca kafamda bir proje oluştu gibi.

Şimdi biz bu havalandırma ızgarasına takılan kokulardan alsak o kokuyu kaputtaki klimanın hava alış yerine taksak içeri koku verir mi kullanımı nasıl olur acaba ?
Polen filtresinden geçerken koku azalır. Ayrıca dışarıda sayılır ve kokusu çabuk uçar.

Ben sıvı olanları araç içinde kullanmayı tercih etmiyorum. Ucucu olduğundan zamanla camlara yapışıyor ve erken buğuya sebep oluyor.

Zamanlı havalandırma yapılınca kokuya da ihtiyaç yok aslında tabi tercih meselesi.

Kapı eşya gözlerine koyulabilir. Direkt keskin koku gelmez belki ama yine de kokusu yayılabilir.

Upvote 0
Neredeyse 1 sene önce klima temizleyici uygulamıştım.

Herhangi bir koku yoktu ancak 1 haftadan fazladır kapısı açılmayan aracı havalandırayım derken tekrar temizleyici uygulamaya karar verdim.

Bu arada pervane temiz görünmesine rağmen aralarını silince kirli olduğu anlaşılıyor.

Polen filtresini yeni taktım.

Eski polen filtresi de ömrünü tamamlamıştı.

Ara ara eski polen filtresini kontrol eder, ters çevirip birkaç defa vurunca ufak tefek toz ve polen birikmesi olduğunu gördüğümden, yıl içinde bakıma kadar en az 1 defa çıkarıp hırpalamadan tozu alınıp yerine takılmasını tavsiye ederim. Özellikle bu aralar kirlenmiş olabilir.

Ekli dosyayı görüntüle 46983

Sonuç olarak memnun olduğum bir ürün. 2. uygulamadan sonra da 1 defa yapacak kadar içinde kaldı.

Muhtemelen yaz bitince yani soğuk ihtiyacı geçince uygulayacağım ki bir sonraki soğuk ihtiyacına kadar temiz kalsın.
Daha önceki uygulamaları yaz öncesi yapmıştım.
Bu defa yukarıda da belirttiğim gibi yaz sonu yapmaya karar verdim.
Motor kısmı yine aynı kirlilikteydi temizleyip yerine taktım.

Son bir defa daha kullanımlık köpük kaldı. Yılda 2 defa uygulama yapılabilir. Böylelikle 1 kutu ile 2 senede 4 defa yapılabilir.
Umarım uygulamayı düşünenler için fikir oluşturur.
Saygılar..

Upvote 0
Merhabalar,

Mk7 ile mk7.5 golflerde evaporatör tahliye hortumlarının yapısı farklıymış. Youtube'da bir rus vatandaş kırık ingilizcesiyle mk7 golfte ilgili hortuma kolayca erişip, söküp, eşanjöre köpüğü basabilmişti (ön yolcunun sol ayağındaki kaplama plastiğini söküp elini konsolun tam merkezine doğru götürerek, yani polen filtresinin oradan filan değil!). makyajlı kasada ile bu hortumun bağlantı şekli değişmiş, hortuma erişmek biraz daha zorlaşmış ve hortum yerinden çıkmıyor (koparırım-yırtarım diye korktum ve işlemi yarıda kestim).

mk7.5 için evaporatör haznesine erişebilmiş kişiler bana yardım edebilirse çok sevinirim. Hatta Ankara'da MOTİP klima köpüğümü o kişilerle paylaşmaya da varım.
Teşekkürler, esenlikler...

Upvote 0
Merhabalar,

Mk7 ile mk7.5 golflerde evaporatör tahliye hortumlarının yapısı farklıymış. Youtube'da bir rus vatandaş kırık ingilizcesiyle mk7 golfte ilgili hortuma kolayca erişip, söküp, eşanjöre köpüğü basabilmişti (ön yolcunun sol ayağındaki kaplama plastiğini söküp elini konsolun tam merkezine doğru götürerek, yani polen filtresinin oradan filan değil!). makyajlı kasada ile bu hortumun bağlantı şekli değişmiş, hortuma erişmek biraz daha zorlaşmış ve hortum yerinden çıkmıyor (koparırım-yırtarım diye korktum ve işlemi yarıda kestim).

mk7.5 için evaporatör haznesine erişebilmiş kişiler bana yardım edebilirse çok sevinirim. Hatta Ankara'da MOTİP klima köpüğümü o kişilerle paylaşmaya da varım.
Teşekkürler, esenlikler...
Müsait bi zamanda söküp bende temizliyecegim haberleşiriz

Upvote 0

Geri
Üst Alt