Motip klima temizleme köpüğü

ogzogz

Paylaşımcı Üye

İsim
Ogz
2013 aracıma ilk defa klima kokusu ile ilgili uygulama yaptım. Klima spreyleri yani klima bombaları evet zararsız ancak sağa sola püskürme yaptığı için pek cazip gelmemişti. Ben de köpük ile temizleme yolunu seçtim.

Düzenli havalandırma yapan birisi olarak sadece soğuk hava üflemesi öncesi az bi kötü koku almaya başladım. Sıcakta ya da havalandırma açıkken koku olmuyordu.

Nasıl kullanıldığı ile ilgili epey video var araştırdım. Ancak önemli bir yer var ki o da benim şahsi görüşüm üfleme yapan panellere uygulamamanız.

Ben nasıl uyguladım..

Daha sonra temizleme köpüğünün yarısını o boşluktan içeriye sıktım. İsterseniz boşluğa telefon ışığını açarak kamera ile telefonun ekranından görebilirsiniz. Ya da elinizi içeriye sokunca pürüzlü yüzeyi elinizle hissedersiniz.IMG_20200623_191753.jpg

Hazne köpük dolduktan sonra minimum 30 dk. beklemek gerekiyor. Yaklaşık 15 20 dk içinde tahliyeden araba altına damladığını görüyorsunuz.

30 dakikadan sonra içeriyi telefon kamerasıyla kontrol ettiğinizde köpüğün suya dönüşüp bittiğini görebilirsiniz. Ya da tahliyeden damlama bittiğinde de anlayabilirsiniz.

Koku sevmeyen birisi olarak 2 gün önce uygulama yaptım ve bugün yaklaşık 160 km yol yaptım 2-3 saat devamlı klima açıktı. Kokusu beni rahatsız etmedi. Ve git gide azaldığını farkediyorsunuz. Kokuya alışmak değil, koku azalıyor. Bunu da kullanmadan önce boş bir kaba biraz kopük sıktım ve 2 gün sonra çok hafif bir kokusu kalmıştı.

Bu kadar yazmamın nedeni, klima panellerinden sıkılan köpük daha sonra suya dönüştüğü için ve aralarda boşluklar olduğundan direkt olarak tahliyeye gitmeyecektir. Bir çok uygulama şeklini panellerden gösterse de Golf için uygun olmadığı kanaatine vardım.

Onun için köpük ile temizleme düşünenler kesinlikle klima motorunu söküp oradaki boşluktan içeriye uygulama yapmalarını tavsiye ederim. Ben memnun kaldım. Tabi ilerisi ne gösterir göreceğiz.

(Soğuk klima kullanımı sonrası mutlaka 'ac' kapalı olarak minimum 3-4 dk havalandırma çalıştırmanın faydası olduğunu unutmayın.)

Son düzenleme:

Neredeyse 1 sene önce klima temizleyici uygulamıştım.

Herhangi bir koku yoktu ancak 1 haftadan fazladır kapısı açılmayan aracı havalandırayım derken tekrar temizleyici uygulamaya karar verdim.

Bu arada pervane temiz görünmesine rağmen aralarını silince kirli olduğu anlaşılıyor.

Polen filtresini yeni taktım.

Eski polen filtresi de ömrünü tamamlamıştı.

Ara ara eski polen filtresini kontrol eder, ters çevirip birkaç defa vurunca ufak tefek toz ve polen birikmesi olduğunu gördüğümden, yıl içinde bakıma kadar en az 1 defa çıkarıp hırpalamadan tozu alınıp yerine takılmasını tavsiye ederim. Özellikle bu aralar kirlenmiş olabilir.

Ekli dosyayı görüntüle 46983

Sonuç olarak memnun olduğum bir ürün. 2. uygulamadan sonra da 1 defa yapacak kadar içinde kaldı.

Muhtemelen yaz bitince yani soğuk ihtiyacı geçince uygulayacağım ki bir sonraki soğuk ihtiyacına kadar temiz kalsın.

Ekli dosyalar

• IMG_7810.jpeg
    IMG_7810.jpeg
    203.3 KB · Görüntüleme: 13
Upvote 0
Telefonun kamera ve ışığını açınız oraya tutunca iç kısmını görürsünüz. İleride petek gibi görünen kısma doldurun. Evet, görüntüdeki yerin içi.

Upvote 0
Konu hakkında biraz daha detay ekleyelim.

Konu başında benim uyguladığım yöntemin videosuna denk geldim.

Temel mantık burada gayet açık. Evaporatöre ulaşma kısmı konu başında mevcut.

Upvote 0
Yukarıdaki uygulama ile koku tam olarak geçmezse, klima hava geçiş yolllarının da kirli olduğu sonucuna varılabilir.
Eğer böyle bir durum varsa aşağıdaki gibi bir uygulama yapılması daha iyi sonuç verebilir.

Son düzenleme:
Upvote 0
Konu hakkında biraz daha detay ekleyelim.

Konu başında benim uyguladığım yöntemin videosuna denk geldim.

Temel mantık burada gayet açık. Evaporatöre ulaşma kısmı konu başında mevcut.
Çok faydalı bir video bulmuşsunuz sanırım biz motoru söktükten sonra o filtre kısmını temizleyebiliyoruz petek gibi görünen yere kadar geçebilmişmiyizdir emin olamadım

Upvote 0
Çok faydalı bir video bulmuşsunuz sanırım biz motoru söktükten sonra o filtre kısmını temizleyebiliyoruz petek gibi görünen yere kadar geçebilmişmiyizdir emin olamadım
Videoda görünen filtre bizde tam giriş yerinde. Yani motorun üzerinde. Tek fark bu.
Ulaşmaya çalıştığımız yer aynı.
Aslında konu başında detaylı paylaştım. Görseller net olmayabilir ancak sırasıyla tarif etmiştim.

Sizde sonuç nasıl oldu?

Bu arada yedek bir kutu daha alayım diye baktım ki tavsiye ettiğim linkte ürün kalmamış.

Upvote 0
Videoda görünen filtre bizde tam giriş yerinde. Yani motorun üzerinde. Tek fark bu.
Ulaşmaya çalıştığımız yer aynı.
Aslında konu başında detaylı paylaştım. Görseller net olmayabilir ancak sırasıyla tarif etmiştim.

Sizde sonuç nasıl oldu?

Bu arada yedek bir kutu daha alayım diye baktım ki tavsiye ettiğim linkte ürün kalmamış.
Sonuç suanlık iyi zaten daha önce yaptığımdada 1-2 gün sonra gelmişti ürünün birini ben aldım helal edin :) biraz kaldı bendede ürün geçmezse tekrar müdahale edeceğim

Upvote 0
Sonuç suanlık iyi zaten daha önce yaptığımdada 1-2 gün sonra gelmişti ürünün birini ben aldım helal edin :) biraz kaldı bendede ürün geçmezse tekrar müdahale edeceğim
Çözüm olursa ne mutlu. Zaten faydalanın diye paylaşmıştım, helal olsun, başka zamana temin ederiz.
Daha önce nasıl nereye uyguladınız ve koku 2 günde geri gelmişti?

Upvote 0
Bu ürünü ilk sıktığınızda köpük sonra sıvıya dönüşüyor, Bir arkadaşım reno megane bunu uyguladı ve menfezlerden bir yere sıvı kaçtı 5 yıl önce 3 bin tl harcadım demişti bende o donemde polo aracımdaki fan sistemini söküp fan ve birçok parça duşuk ısıda bulaşık makinesinde yıkadım fanın miline motor yağı damlattım koku ve fan zırıltısı komple gitmişti.. Köpük işini dikkatli yapmanızda fayda var.. Tanıtım videosunda renonun olması güldürdü beni.. :)

Upvote 0
@rager007 ben de o videodaki araca uygulanan durumu tavsiye etmiyorum.
Videodaki uygulama ürünlerin genel tavsiyesidir ve not olarak, klima menfezleri altında multimedya ya da elektronik kısım varsa oraya uygulanmamasını önerir.

Bu sebeple en sağlıklısı evaporatöre direkt ulaşım.
Konu başında uygulamanın başka bir soruna sebep olmaması için genel bir araştırma sorunun Golf için nasıl uygulanacağı konusunda kılavuz oluşturur, yararlanılır diye ekledim.

Upvote 0
Çözüm olursa ne mutlu. Zaten faydalanın diye paylaşmıştım, helal olsun, başka zamana temin ederiz.
Daha önce nasıl nereye uyguladınız ve koku 2 günde geri gelmişti?
Daha öncede söktüm o motoru ben würth ün ürününü sıktım ancak bir boru var motoru sökmedende gözüküyor sol ayak tarafında ordan yoğun hava geliyordu boruyu sökünce oraya sıkmıştım oda 2 gün sürmüştü bakalım burası nasıl olucak

Upvote 0

Geri
Üst Alt