Golf 7 Akü Değişimi

Ben aküyü agm biliyordum molll da ne demek serviste böyle bir marka var mıdır 

Ben aküyü agm biliyordum molll da ne demek serviste böyle bir marka var mıdır 
AGM akünün eco modeli olmaz., 

Markaya çok takılmayın Moll kötü bir marka değildir.. 

AGM takman lazım., yok efendim takmam benim işime karışma.,

iyi o zaman EFB akü tak bari., hayır olmaz., 

Ne takıcaksın o zaman..? Eco seri EFB takarım paramı da eksiksiz alırım.,

Size yaptıkları böyle bişey...

AGM akünün eco modeli olmaz., 
Markaya çok takılmayın Moll kötü bir marka değildir.. 
AGM takman lazım., yok efendim takmam benim işime karışma.,
iyi o zaman EFB akü tak bari., hayır olmaz., 
Ne takıcaksın o zaman..? Eco seri EFB takarım paramı da eksiksiz alırım.,
Size yaptıkları böyle bişey...
Ali hocam aracım 1.2 tsi manuel.
1 bucuk sene önce aracın üstünde gelen efb 60 amper aküm bir anda bitti. Bulunduğum bölgede efb akü bulamayıp agm 60amper akü taktırmıştım. Araç için bir sıkıntı olur mu?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ali hocam aracım 1.2 tsi manuel.
1 bucuk sene önce aracın üstünde gelen efb 60 amper aküm bir anda bitti. Bulunduğum bölgede efb akü bulamayıp agm 60amper akü taktırmıştım. Araç için bir sıkıntı olur mu?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Hiç bişey olmaz., hatta daha iyi olmuş., 

Genel kural şöyle;

EFB olan ——> AGM takabilir 

AGM olan ——> EFB takmamalı

Merhaba, fotoğraftakinin aynısını bulamıyorum. Yerine yine varta agm öneriniz olur mu acaba? 2015-dizel-start stoplu. 

IMG_7063.jpg

Merhaba, fotoğraftakinin aynısını bulamıyorum. Yerine yine varta agm öneriniz olur mu acaba? 2015-dizel-start stoplu. 

Ekli dosyayı görüntüle 33308
Akünün aynısını sadece yetkili servislerde bulabilirsiniz.

Görünen akü kendi aracınıza aitse yetkili serviste değişmiş bir aküdür. Bu da akü ömürlerü bakımından ömrü dolmamış da olabilir. Eğer sorununuz aracınızı uzun süre kullanmamaktan ya da yeteri kadar yol yapmamaktan akü uyarısı alıyorsanız, sadece şarj ettirip sorundan kurtulabilirsiniz. Herhangi bir akücü ölçüm yaparak sizi bilgilendirebilir.

Evet, servis harici varta agm ya da diğer markaların agm aküleri de olur. Ancak araca kodlamasını yapabilen yerde işlem yaptırın. Aracın orjinal aküsü 68 ah'tır. Servis harici takılabilecek aküler 70 ah'tır. Eğer kodlama yapılmazsa, start stop devreye girmeyebilir ve araç aküyü 68 ah olarak görmeye devam edeceğinden yeteri kadar şarj etmeyecektir.

Akü ömrünü doldurmuşsa yetkili servisten de fiyat alın. Aracınızın modeline göre indirim uygulanacaktır. Agm aküler ucuz değildir. Bu nedenle servis harici bir yerde işlem yaptıracaksanız akü üretim tarihi 5 ayı geçmemeli. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
@ogzogz çok teşekkürler yanıtınız için. Açıkçası süresi dolmak üzeredir diye yolda kalmamak için değiştirmeyi düşündüm. Yoksa hiçbir sıkıntım yok. Dışarıda üretim tarihiyle ilgili de hile yaparlar diye pek güvenemiyorum ama Otokur da genelde iki katı fiyat veriyor ama bir soracağım tabii. Önce güvenilir bir yer bulup ölçüm yaptırtmam daha sağlıklı olacak sanırım.

@ogzogz çok teşekkürler yanıtınız için. Açıkçası süresi dolmak üzeredir diye yolda kalmamak için değiştirmeyi düşündüm. Yoksa hiçbir sıkıntım yok. Dışarıda üretim tarihiyle ilgili de hile yaparlar diye pek güvenemiyorum ama Otokur da genelde iki katı fiyat veriyor ama bir soracağım tabii. Önce güvenilir bir yer bulup ölçüm yaptırtmam daha sağlıklı olacak sanırım.
@wineofparadise rica ederim.

2013 model aracımın aküsünü yolda kalabilir diye 2017 de serviste değiştirmiştim. Ancak birçok kişinin aracının aküsünün 7 sene dayandığına şahit oldum. Tabi bu böyle olacak diye bi kaide yok. Kullanım koşulları ile farklılık gösterebiliyor.

Aracınız servis bakımlıysa her bakımda akünüz kontrol edilir  ve  diğer bakıma kadar dayanıp dayanmayacağı durumu değerlendirilir. Değişmesi gerekiyorsa sizi bilgilendirirler.

Şüpheniz varsa, aracınızı ilk çalışırtırırken farlarını çok fazla kısıyorsa kontrol ettirmekte fayda var. Servise uğrayarak da ölçüm yaptırabilirsiniz. 

Öncelikle şunu baştan belirteyim., ister dışardan, isterseniz servisten alın, önemli olan 4-5 aydan eski tarihli akü almayınız.!! Efendim sıfır aküye bişey olmaz, raf ömrü 1 yıl da geçse bi zararı olmaz falan diyenlere itibar etmeyiniz., Sıfır hiç kullanılmamış bir akü de olsa aküler bekleye bekleye zamanla deşarj olurlar.,

Serviste aracın yaşına göre yedek parça ve işçilikte %15-30 arası indirim mevcut., ilk önce servisten bi fiyat alınız., https://binekarac.vw.com.tr/tr/kampanyalar/Zubizu-Servis-Kampanyasi.html 

Serviste 2 çeşit akü bulunur., bi tanesi aracın üzerindekinin aynısı orjinal akü., diğeri eko seri akü., her ikisi de orjinaldir., ancak eko seri ömrü biraz daha kısa olan buna bağlı olarak fiyatı biraz daha uygundur., Servisten almaya karar verirseniz eko seri almanızı tavsiye etmem.!! 

Serviste satılan akülerde üretim tarihi akünün eksi (-) kutup başında yazar., misal eksi kutup başı üzerinde 47/19 yazıyorsa., bu akünün 2019 yılı 47. hafta üretilmiş anlamına gelir., 

Aracınızdaki akünün parça kodu: 7P0915105 (güncel parça kodu 000915105CC) yani servisten almaya karar verirseniz almanız gereken 000915105CC parça kodlu olan aküyü almalısınız., 

Dışarda satılan Varta akülerde üretim tarihi ni öğrenmek için akünün yan tarafına (yan duvarına) fabrika tarafından 14 haneli bir kod kazınmıştır(aynı kod garanti kartında da yazar)., bu 14 haneli kodu distribütörün sitesine girerek üretim tarihini görebiliyorunuz., http://karatguc.com/index.php/tr/seri-no-sorgulama 

Kontrol sonucu sitede Q1/Q2/Q3/Q4 gibi ifadeler görürsünüz., misal Q3/2019 yazıyorsa bu akünün 2019 yılı 3. çeyreği (temmuz-ağustos-eylül) üretilmiş anlamına gelir., İsterseniz bu 14 haneli kod ile distribütör firmayı arayarak akünün üretim tarihini Gün/Ay/Yıl olarakta öğrenebilirsiniz.,

Dışardan almaya karar verirseniz araca uygun olan akü; (E39 kodlu) Varta AGM 70ah 

Anladığım kadarıyla Sakarya’da yaşıyorsunuz., Varta Türkiye distribütörü olan Karat Güç firmasının ana merkezi Kocaelinde olduğundan dışardan akü almaya karar verirseniz., Kocaeli/Darıca ‘da Apaydınlar Oto diye bir Varta satıcısı var., Belki de TR’de bulabileceğiniz en taze aküyü burada bulunur, çünkü adamlar karat güç ‘ün ana merkezine çok yakınlar, diğer sebebi asıl işleri akü ve bakım üzerine olduğu için sirkülasyon çok oluyor., özetle ellerinde eski tarihli akü pek olmuyor., Forum olarak akü ihtiyacımız olduğunda genellikle bu satıcıyı tercih ediyoruz., bu zamana kadar bir sıkıntı yaşamadık, dürüst bir satıcı https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-yedek-parca-12v-70-ah-760a-varta-aku-silver-dynamic-start-stop-agm-e39-805521395/detay 

Q1 (ocak-şubat-mart) 

Q2 (nisan-mayıs-haziran) 

Q3 (temmuz-ağustos-eylül) 

Q4 (ekim-kasım-aralık) 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ben bakima gittigimde fiyatlari sordugumda silecege 100tl on ve arka akuye 500tl dediklerinde sasirmistim subat ayinda.tabi soyledim hemen nasil olur diye bunlar eco serisi parcalar ben size ilk once bunlari tavsiye etmek zorundayim demisti s.t bende en azindan silecegi degistirdim.ama ses yaparsa filan getiririm dedim onlarda kabul etti.ilk bakista orjinali gibi degil bu direk belli oluyor bunlar daha ince ama silmede hic bi sorun yok.bujileri  degistirdim kesinlikle uzerinden cikanlardan takın dedim ngk aynılarıyla degistirmisler cikanlarida bagaja birakmislar ben servisin sattigi herseyi gozukapali alirim.en azindan sorun oldugunda urunun arkasindalar.cam suyunuda merak ediyordum.kapali bagaja birakin dedim onunda uzerinda eco yaziyo.fiyatida 10tlydi.hep shell kullandim bundan sonra gidip servisten alicam cam suyunuda

Efb akü 700 lira bile çok pahalı bence. Geçen ay varta 70 ah agm aküyü 900 liraya taktırdım. Adamlar resmen yasal dolandırıcı. 

@forzaGilles Resmen aküye dair literatür yazmışsınız. Çok teşekkürler.

Otokur'da değişim esnasında takılanı, değişeni göremiyoruz. Kendi servisinde üretim tarihini kontrol etmem mümkün değil sanırım ama beklemiş bir aküyü takarak riske girmezler sanırım? Bilemiyorum, Otokur'a da güvenim yok.  Eco akü mevzusunu da buradan okumuştum. Kesinlikle, ucuza kaçıp öyle bir riske girmem zaten. 

Dün akşam araştırdığımda n11 üzerinde de "Apaydınlar oto" akülerinde güzel yorumlar vardı ancak şikayetvar.com'da şikayetler de okudum. Yine de dışarıya karar verirsem, Sakarya'da herhangi bir yerden almaktansa seyahat kısıtlaması kalktığında Kocaeli'ye gidip direkt orada görerek, kontrol ederek taktırabilirim. 

@ogzogz 7 seneye kadar ömrü varsa zaten boşuna evham yapıyorum. Çünkü farlarda, ışıklarda falan hiçbir belirti yok. Henüz  Şubat ayında bakımını yaptırdım (dışarıda), 5 yıllık olduğunu biliyorlar sonuçta ve aküye dair de bir şey söylemediler. Üç ay öncesine kadar her gün kullanıyordum, şimdi haftada bir, belki iki kez. Şehir dışına çıkacağım yakında. Dediğim gibi, yolda kalmaktan korktuğum için değişmeyi düşündüm ama dediğiniz gibi öncesinde ölçüm yaptıracağım, yoktan yere değiştirmeyeyim. 

Geri
Üst Alt