1.4tsi 122 Manuel Şanzıman Yağ önerisi

thelordof

Katılımcı Üye

İsim
Samet
Araç
Tiguan Elegance
Önerdiğiniz manuel için şanzıman yağı var mıdır? Motul veya Liqui moly düşünüyorum ama hangi modelleri en uygundur, fikrim yok.

Önerdiğiniz manuel için şanzıman yağı var mıdır? Motul veya Liqui moly düşünüyorum ama hangi modelleri en uygundur, fikrim yok.
Şanzıman yağında üreticinin kullandığı yağı kullanmalısınız., motor yağı gibi düşünmeyin.. 

Ayrıca şanzıman yağı motor yağı gibi eski yağı boşalt yeni yağı koy bu kadar basit değil.,

öncelikle eski yağın sıcaklığı 20-40°C derece sıcaklıkta olmalı., bazı prosedürleri var.. 

Aracı üreten firma ne kullanmışsa en iyi şanzıman yağı o üründür..

@forzaGilles Geçen yıllarda başka bi usta şanzıman yağını kontrol etmişti, eksik çıkmıştı epey. Baskı balata ile değişmişti. Bugün de başka yeni yetkili servisten ayrılma ustamıza götürdüm. Talaş gibi şey gördü yağda. Test sürüşünde şanzımanda bi anormallik görmedi. Bugün özel temizleyiciyle içini temizleyip(würth) ardından castrol 75w90 değiştirdik, 2-3 bin km sonra yeniden değişim yapıp noktalayacağız. O zaman ki değişim de daha iyi bir marka model kullanayım diyorum.

Aracın bulunduğu yaşadığı ilde yetkili servis kapanmıştı.

@forzaGilles Geçen yıllarda başka bi usta şanzıman yağını kontrol etmişti, eksik çıkmıştı epey. Baskı balata ile değişmişti. Bugün de başka yeni yetkili servisten ayrılma ustamıza götürdüm. Talaş gibi şey gördü yağda. Test sürüşünde şanzımanda bi anormallik görmedi. Bugün özel temizleyiciyle içini temizleyip(würth) ardından castrol 75w90 değiştirdik, 2-3 bin km sonra yeniden değişim yapıp noktalayacağız. O zaman ki değişim de daha iyi bir marka model kullanayım diyorum.

Aracın bulunduğu yaşadığı ilde yetkili servis kapanmıştı.
Şimdiki değişimde servisten alırsınız., viskositesini tam hatırlamıyorum., sistem zaten kapasitesi 1,8-2,2 litre arası bişey alıyor..

40 senelik ustayım diyen geçinen adamın manuele ATF tip yağ koyan bile gördüm.. 

Araç kaç km’de..?

Neye göre değiştiriliyor şanzıman yağı belli bir kmsi mi var

Neye göre değiştiriliyor şanzıman yağı belli bir kmsi mi var
Normal şartlarda 50-60bin km’de değiştirmek iyidir ama orjinal fabrikanın koyduğu yağla.!! Kimisi hiç değiştirmez, kimisi baskı balata değiştirirken yağı da değiştirir., servis veya sanayideki ustaya sorsan ömürlük derr ama aracın hiç bir sıvısı ömürlük değildir.. 

Ortalama baskı-balata değişimi 120bin km desek.,

Yani 1 set baskı-balata ömrü boyunca 2 kez şanzıman yağı değişimi idealdir. 

Zaten sistemin fazla bir kapasitesi de yok.. 

5 ileri manuel vitesler: 1,8 litre alıyor., şanzıman karteri sökülürse 2 litre alıyor., 

6 ileri manuel tam hatırlarmıyorum ama sanırım 200-300ml. fazla kapasitesi vardı..

@forzaGilles Bizim ki 6 ileri manuel. 2 litre alıyor dedi usta. Otomatik vites araçlarda 60bin km de bir kesin değişimini, manuel araçlar içinde eğer eksiltme durumu vs varsa o zaman değişim mantıklı diyor. Sizin de dediğiniz gibi bir de baskı balata değişeceği zaman değişim olması mantıklı

@forzaGilles Bizim ki 6 ileri manuel. 2 litre alıyor dedi usta. Otomatik vites araçlarda 60bin km de bir kesin değişimini, manuel araçlar içinde eğer eksiltme durumu vs varsa o zaman değişim mantıklı diyor. Sizin de dediğiniz gibi bir de baskı balata değişeceği zaman değişim olması mantıklı
1.4 tsi 122ps 6 ileri manuel (0AJ 6/1)

Şanzıman yağ kapasitesi: 2,3 litre 

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt