Lastik sesi ve ugultu

Nisay67

Yeni Üye
İsim
Yasin
Arkadaşlar selam 2015 leonumu sattim ve en yakin arkadasimin 2014 dsg highline golfünü alıyorum. Al bir kaç gün kullan diye verdi. Bazi şeyler tespit ettim ve size sormaya karar verdim. 

Öncelikle arabada 17 jant ve bridgestone turanza t001 lastik var. Lastiklerin arkdakiler stok 2014 lastigi ve kotu durumdalar. Öndekiler ise 2018 de takildi yeniler. Arabanin ince yanak lastik olmasina ragmen suspansiyon konforuna hayran kaldim. Leon 55 yanak olmasina ragmen bam güm gidiyordu. Simdi ayni gittigim yollara haliflex sermisler sanki. Fakat giderken 30 km den sonra özellikle sanki lastik yokmusta jantta gidiyormus gibi ses cikiyor. Sanki tren rayda giderken surtunme sesi olurya aynisi. Bi ugultu bi karmaşa var. Golf gibi yalitimi iyi sessiz bi arabada bu canimi sıkti. Leonumda continantal vardi boyle bi ses yoktu. Okudugum kadariyla bridgestonun cok sesli sert bir lastik oldugu yaziyor. Simdi ben araci alinca komple 4 lastik mi alayim? Yoksa 225 taban oldugu icin alacagim lastiklerde gene bu lastik sesi ve sertlik hissini yaşarmıyım? 

Eğer öyle olacaksa komple jantlari falan satip 16 jant lastige bile gecmeyi dusunebilirim. Aile arabasi olarak kullanicam. 

Bu arada gercekten bu kadar ince yanaga göre bu denli yumusak suspansiyonu yapip ama superde yol tutan muhendisliğe hayran kaldim. 

Bu arada on arka lastiklerin deseni farkli. 

@Nisay67  hocam buyuk ihtimal lastiklerden bende yazlikta pirelli takili o da cok sert ama ses pek yapmiyor konforu dusuk sadece ama kislik conti ve gercekten cok sessiz.

Upvote 0
@Nisay67 Öncelikle forumumuza hoş geldiniz.

205 55 16 ve 225 45 17 lastikleri comforline tsi ve highline tsi araçlarda, yeterince uzun kullanıp test etme imkanım oldu. Özellikle 225 45 17 lastiklerim bridgestone ve 2014 üretim yılıydı. Resmen inanılmaz ses yapıyor ve tahta gibiydiler. Goodyear F1 asymetric 5 ile değiştirdikten sonra ses oldukça azaldı. Konfor konusuna gelince 205 55 16 lastiklerin konforunu yakalamak çok zor.

Highline tsi (225 45 17 lastiklerle) bağımsız süspansiyona sahip olsa da yayları biraz daha sert yapıda ve 45 yanak lastikler 55 yanaklara göre daha fazla yol bozukluğunu hissettirecektir.

Comfortline (205 55 16 lastiklerle) ise torsiyon arka süspansiyonu ile darbe emişi highline araçlara göre bir tık az olsa da 55 yanak lastiklerle daha konforlu hissettirecektir.

Sonuç olarak highline tsi 225 45 17 lastik konfigürasyonu ile comfortline 205 55 16 aynı lastiklerle nispeten daha az bir konfor olacaktır.

Ancak 225 45 17 lastiklerinizi 4 adet yumuşak hamurlu bir lastikle değiştirirseniz konfordaki ve sesteki olumlu gelişmeyi gözlemleyeceksiniz.

205 55 16 lastikleri highline bağımsız süspansiyonlu araca takarsanız epey bir konforlu olur ama highline ruhunu biraz bozabilir.

Aracı satın alırsanız da şimdiden hayırlı olsun.

Keyifli forumlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
Golf yalitimi cok iyi bir araba deil ki zaten... 

Turanza da tastan lastik ayrica :)

Upvote 0
Hocam farkli bir aci getireyim bence bi rot balanscida bi rulman sesi baktirin. Poryo rulmanlarida olabilir. Cok bariz bir ugultuysa arka rulmanlar.

Upvote 0
Arkadaşlar selam 2015 leonumu sattim ve en yakin arkadasimin 2014 dsg highline golfünü alıyorum. Al bir kaç gün kullan diye verdi. Bazi şeyler tespit ettim ve size sormaya karar verdim. 

Öncelikle arabada 17 jant ve bridgestone turanza t001 lastik var. Lastiklerin arkdakiler stok 2014 lastigi ve kotu durumdalar. Öndekiler ise 2018 de takildi yeniler. Arabanin ince yanak lastik olmasina ragmen suspansiyon konforuna hayran kaldim. Leon 55 yanak olmasina ragmen bam güm gidiyordu. Simdi ayni gittigim yollara haliflex sermisler sanki. Fakat giderken 30 km den sonra özellikle sanki lastik yokmusta jantta gidiyormus gibi ses cikiyor. Sanki tren rayda giderken surtunme sesi olurya aynisi. Bi ugultu bi karmaşa var. Golf gibi yalitimi iyi sessiz bi arabada bu canimi sıkti. Leonumda continantal vardi boyle bi ses yoktu. Okudugum kadariyla bridgestonun cok sesli sert bir lastik oldugu yaziyor. Simdi ben araci alinca komple 4 lastik mi alayim? Yoksa 225 taban oldugu icin alacagim lastiklerde gene bu lastik sesi ve sertlik hissini yaşarmıyım? 

Eğer öyle olacaksa komple jantlari falan satip 16 jant lastige bile gecmeyi dusunebilirim. Aile arabasi olarak kullanicam. 

Bu arada gercekten bu kadar ince yanaga göre bu denli yumusak suspansiyonu yapip ama superde yol tutan muhendisliğe hayran kaldim. 

Bu arada on arka lastiklerin deseni farkli. 
17 den 16 ya düşerseniz konfor bariz artar yol tutuş frenlemeden feragat edersiniz, bridgestone yerine daha yumşak hamurlu lastiklere geçmeniz daha uygun olur, zamanla brigestone a bile alışırsınız ama michelin pilot sport 4 serisini öneririm

Upvote 0
@GkM_2015 kardeşim bende ilk duydugumda bundan suphelendim fakat. İyi kötü asfalt gecişlerinde ses değisiyor. Yani cok yeni döşenmiş asfalta geçince biraz daha azaliyor ses aynı süratte. Ama yinede seni dinleyip göstericem rulmancıya.

Upvote 0
@GkM_2015 kardeşim bende ilk duydugumda bundan suphelendim fakat. İyi kötü asfalt gecişlerinde ses değisiyor. Yani cok yeni döşenmiş asfalta geçince biraz daha azaliyor ses aynı süratte. Ama yinede seni dinleyip göstericem rulmancıya.
Sava intensa uhp 2 lastik al. Jant ebadini değiştirme. Bütün sıkıntıların çözülecektir. Konfor olsun yol sesi olsun. Begenmezsen ben senden aldığın paraya alicam :) Dua edersin. Sava ismine aldanma. Goodyear grubun lastigidir. Tam bir f/p ürünü. İnternetten yorumlarına bak derim.

Upvote 0
Bunlar basit sorunlar hepsi hallolur., arkada 5 yaşında lastik var..!! Rot-balans ve rulmanları gösterin., birde Conti Premium Contact 6 veya Goodyear Asymmetric 5 aldınız mı sorun kökten çözülür..

Upvote 0
O değilde on cam cizik içinde büyük ihtimalle silecekler pert olmuş ayrıca lastikler eski tarihli ve kabak olmuş.

Arkadaşınız araçtan kurtulmaya çalışıyor olmasın.

Bu kadar özensiz kullanılan bir aracı alırsanız daha görünmeyen yerlerinde ne sorunlar çıkar allah bilir.

Upvote 0
Arkadaşlar selam. Konuyu hortlatiyorum. Bildiginiz uzere 30 40 km den sonra gelen ugultu sikayetim vardi ve bunn lastik kaynakli oldugunu dusunuyordum ama degilmis. Araca 4 tane sifir kis lastigi taktirdim. Fakat o ugultu hala ayni. Ses lastigin yere surtmesinden kaynakli bir ses degil. Bir vuvvlama var. Sanki janta bi pervane takmisimda dondükce o ugulduyor gibi. Sizce bu ses dijon jantlarin deseninden kaynakli olabilirmi. Dondukce hava akimi yapiyor ses yapiyor gibi. Kafayi yemek uzereyim o ses lastigin yola surtunme sesinden daha fazla kabinde. Rulman diye dusunduk ama 50 binde araba rulman ses yapmaz dendi. Fikri olan var mi? 

Upvote 0

@Nisay67 hocam bi rotbalanciya gidip rulman sesi baktirmaniz cok zor olmasa gerek 25 bin deki eski aracimda on sol ve arka sag ayni aynda ses yapiyordu garantiden degisti. Eleye eleye gitmekte fayda var. Dijon cok kullanilan  bir jant boyle sikayet duymadim ki bende kullandim. 

Upvote 0

Geri
Üst Alt