Bakan Varank'tan yerli otomobil paylaşımı

Bazılarına ağızlarıyla kuş tutulsa yaranılmayacağı aşikar.biz eleştirmekten baska birşey yapmayan ,bir şey üretmek için gayret göstermeyen bir millet olduk.neredeyse bir çoğu firsatini bulsa kicini bile baskasina sildirecek turden bir suru insandan oluşan bir toplum olduk.yillardir otomobil üreten vw markasinin ürettiği araçlara bile yok direksiyon egea olmuş on farlar peugeot olmuş.yok konsol bmw den calinmis diye kusur bulan milletiz.sonra yorumlarda tepki gosterilince yok bizde yerli üretim isteriz şöyle olsun boyle olsun.geçin bu ayakları.ilk milli denizaltı üretildi tershaneside dibinizde gidip gorebilirdiniz kaç kişi gidip ziyaret etti.işiniz gücünüz siyaset olmuş.kişisel çıkar olmuş.devletimizin milletimizin çıkarları umrunuzda değil.hepimiz görüyoruz.Allah bu devletin bu milletin hem ülke içindeki hem dışındaki düşmanlarına fırsat vermesin
@Salihb Salih merhaba, ben seni anlamaya çalışıyorum inan. Konu EYT' ye kadar gitmiş, benim meselem yapamayacak olmaları değil, yapabiliriz tabi. Bu sebeple inan yatmıyoruz, birşeyler üretiyor, gayret gösteriyoruz. Bizde buradayız diyoruz. Senden ricam senin de ben ve benim gibi insanları anlamaya çalışman. Bu forumda senin gibi çok kıymetli ve donanımlı insanlar var. 

1139498_7546f51827184ed69519095dbbedb3bb.jpg

2015 yılında bu araçlar tanıtıldı ve tonlarca para harcandı. Bu araçlara ne oldu? Neden bu araçlardan vazgeçildi? O zamanlar 2020 yılına kadar bu araçları kullanacaktık. Ama olmadı....

Moderatör tarafında düzenlendi:

Böyle çıkarsa büyük makara olur, gerçi alıştık bunlara ne kadar büyük olur bilmem ama? Böyle çıkarsa yetkililerin utanmasına gerek yok ben onların yerine utanırım zaten, hiç yapmadığımız şey mi? Onurumuza mı yapışır? Bi kere daha kırılsın. Bir eksik bir fazla ne fark eder?

Bakalım ne görecez Cuma günü.

Böyle çıkarsa büyük makara olur, gerçi alıştık bunlara ne kadar büyük olur bilmem ama? Böyle çıkarsa yetkililerin utanmasına gerek yok ben onların yerine utanırım zaten, hiç yapmadığımız şey mi? Onurumuza mı yapışır? Bi kere daha kırılsın. Bir eksik bir fazla ne fark eder?

Neden onurumuz kırılsın hocam? Pininfarina tasarımlı olduğunu işbirliği içerisindeki yetkililer de belirtti yanlış hatırlamıyorsam. Kaldı ki Pininfarina şirketini ben de ilk kez bu olaylarda öğrendim ve Ferrari'den Alfa Romeo'ya kadar onlarca markaya tasarım yapan ve yapmış olan köklü bir İtalyan tasarım şirketiymiş. İlk başta böyle şeylerle başlayıp zamanla her şey kendi tasarımımıza dönecektir. Zaten araç bununla tamamen aynı olsa bile seri üretime kadar bir çok küçük/büyük değişikliğe uğrayacaktır. Mesele tasarım veya %50 milliymiş felan meselesi değil bence. Bir şey ortaya koyalım yeter ki.

@AhmetCakmak Bize antipati kazandıran şey, "Türkiyenin Otomobili" adıyla reklam yapıp böyle olmayacağı halde(geçmişte örnekleri mevcut) bunu siyasi malzeme olarak kullanmaları.

Bu konuda samimi olunsaydı. Her defasında olduğu gibi sadece seçim öncesinde gündeme gelmezdi. Kaldı ki yine 2022'ymiş galiba üretim :D Çoğumuz takdir eder ki hal böyleyken aksini düşünmek(amaçlarının sadece milli bir otomobil üretmek ülkeyi kalkındırmak dışa bağımlılığı vs azaltmak ülkeyi kalkındırmak)  biraz zor oluyor.

Böyle çıkarsa da umarım en azından üzerine %100 Yerli Üretim logosu falan basmazlar :D

@AhmetCakmak Bize antipati kazandıran şey, "Türkiyenin Otomobili" adıyla reklam yapıp böyle olmayacağı halde(geçmişte örnekleri mevcut) bunu siyasi malzeme olarak kullanmaları.

Bu konuda samimi olunsaydı. Her defasında olduğu gibi sadece seçim öncesinde gündeme gelmezdi. Kaldı ki yine 2022'ymiş galiba üretim :D Çoğumuz takdir eder ki hal böyleyken aksini düşünmek(amaçlarının sadece milli bir otomobil üretmek ülkeyi kalkındırmak dışa bağımlılığı vs azaltmak ülkeyi kalkındırmak)  biraz oluyor.

Böyle çıkarsa da umarım en azından üzerine %100 Yerli Üretim, Enflasyonla Top Yekün mücadele logosu falan basmazlar :D
Türkiye’de bu tarz icraatların seçim kazanma oyunu olduğu konusunda herkes hemfikir muhtemelen :)  Yani benim demek istediğim %100 yerliymiş felan önemli olmadığı. Bu kez de olmazsa zaten artık olma ihtimali zor gibi gözüküyor. Hayırlısı diyelim.

@yavuzbattal sizin üretmenize sevindim.hocam sıfırdan bir marka yaratılıyor.birşeyler ortaya konulmaya çalışıyor.o ilk prototipi uzerinde calistiklari araç çağın gereksinimlerine ayak uyduracak ve rekabet edebilecek farklilik yaratacak istenilen nitelikte olmadı.ve beraberinde daha fazla maliyetide beraberinde getireceği anlasildi.ve turkiyenin onde gelen bu iste tecrube sahibi iş adamlarinin bu konuya dahil olması gerekiyordu.biz malesefki bu işlere çok geç kaldık.vw mercedes bmw ve diğer dev araç firmalari ilk araç üretmeye başladıklarında baya zorlanmişlardir.kucucuk odalarda baslayip dunyaya yayilan bir uretim anlayisina ulasanlar cabasi.tonlarca para boşuna gitmez.siz daha iyi bilirsinizki.firmalar arge deli paralar harcıyor.herşey fark yaratmak için.sonuçta bu bir ilk bizim için.bu onlara ileriki donemlerde uretimde en cok ihtiyacimiz olacak tecrube kalite dayaniklilik ve diger firmalarla olan rekabet ortaminda ileriye donuk bakis acisi kazandiracaktir.saygılar selamlar

yahu arkadaşlar başkasının başarısızlığı diye bişey yok. başarıda "başarısızlıkta" bizim. o başkası biziz.. kaybettiğimiz vakit te , parada bizim. ama tutarsa kazanacakta biziz. bu iş için uğraşanlar bu ülkenin evlatları. bu ülke için uğraşan didinen insanlar, en azından ben öyle düşünüyorum ve gayretlerini "samimi" buluyorum.  gülünecek duruma düşmekte ne demek , eğer başarı varsa övüneceğiz ya , ama gülünecek duruma düşecek olmamızda bu durumu hep beraber göğüsleyeceğimiz anlamına gelir. kenardan gülmek hangimize yakışır. ortak ha katar olmuş ha ingiltere olmuş ha italya tasarlamış , çokmu önemli. bu araç o gün türkiye malı diye tanıtılmayacamı  ?. ha üzerine cumhurbaşkanı çıktı , başkasının  yaptığı köprüden geçti diye çoook eleştirilecek ama üzerine yazan marka türkiye markası , umarım satılır ve satıldığı ülkelerde de türk malı diye bilinecek. mercedesin yıldızının türkiyede yapılması onun ışıltısını mı azalttı. reno motoru koyduda gülünç duruma  mı düştü.. siyaseti unutun ... ikdidarlar değişir ama aslolan geriye bıraktığıdır kazandırdığıdır kaybettirdiğidir unutmayalım. 

tekrar söylüyorum siyaset yapmayın bari şurda. birbirimizi kırmamız an meselesi. bakın otomobilmiz çıkıyor. hemde tamamı elektirikli hemde suv.. hemde tasarımı dünyaca ünlü italyan tarafından. bende yeni farkettim o tasarımcıyı ama ne isabetli bi karar dimi.  

saab konusu başarısızlıkla sonuçlanması sizin kandırıldığı anlamına nasıl geliyor. başarısız bir karar olabilir hepimiz heveslendik ama olmadı işte , o insanlar yılmamış projeyi devam ettirmeye çalışmışlar. takdir etsek ya. 

şu formu da siyasetle kirletmeyin bakıyorum gene siyasete kayacak konu.. 

Türk / Alman hibrit anahtarlık

Arabası alman olup anahtarlığı bari saf türk  olsun diyenlere

Screenshot_20191224-203047.png

Tasarım bu ise güzel bana göre sedan olanı passata falan beş basar biz tasarlayamaz mıydık evet, 2022 bize uzak ama ortaya çıkacaksa seçim kandırmacası değilse beklenebilir diye düşünüyorum, asıl merak edilen ise ne kadar olacak, devlet bu araçlardan kdv ötv alacak mı vs vs otomobil işi artık karlı bir iş değil çünkü argeye harcanan paralar milyon adetli satışların karını silip süpürüyor onun için büyük markalar birleşme kararı alıyor ben bu işin de uzakdoğu-çine  kayacağı ve avrupanın önümüzdeki 10 yılda çok büyük darbe alacağı kanısındayım yeni markalar gümbür gümbür geliyor bundan 5 yıl önce millet apple samsung ile oylanırken tüm ambargolara rağmen huawei zte xiaomi gibi markalar çıktı aynısı otomobilde de olacak bu gidişle vw in geleceği nokia nın geleceği ile aynı olur e tsi ile adam kandırmaya devam etsinler bakalım nereye kadar gidecek.

Arkadaşlar işin birazda elektrikli araç ve maliyetler kısmına gelelim. Elektri araçlar ve fiyatlar hakkında türkiyede en detaylı doğru bilgiyi Tesla Türk kanalından öğrenebilirsiniz. Bu videoda aracın fiyatının nasıl 100 binlira yada 70 binlira olamayacağını çok detaylı örnekler vererek anlatmış. Fiyat konusunu ve 150 binlira başlangıç fiyatı söylentilerine göre doğru bir yorum yapmış. Bide tüm dünyadaki elektri araçların vergisiz fiyatları ve teknik bilgileride var. Bu fiyat tahminlerin tutması yüksek. Screenshot_20191224_192356_com.google.android.youtube.jpg

ben hala gerek olmadığını düşünüyorum bu araç çıkarsa taksiciler, sirketler vs toplu alım yapıp destek olur yada burada yazan arkadaşlr vw lerini satıp alcaktır en azından bizde aldığınız araçları yakından görürüz şimdiden bende sizin desteklerinizi görmekte sabırsızlanıyorum.  

yıllardır yerli araç diye biryerlere paralar akıtılıyor bu pralar görünenin muhtemelen iki katıdır kimlere nereye kimin cebinde çıkıyor ve hiç oluyor yazık...

aslında bize kanal istanbul gibi projeler lazım,  bakın güzel olur süveyş kanalı gibi para basarız ücretli diye okumuştum, zaten etrafındaki toprakları daha çalışmalar başlmadan satmışlar paraları almışlar istersen yapma, kısa vadede değil sürekli para lazım ülkemize... örnek 1999 depreminde sonra konan sürekli vergiler gibi... 

bence daha önemli konular var istanbul sallanıyor vergiden alınan paralar ile 20 yılda yapılmayan yapılsın derim evler yıkılsın yenileri yapılsın. işsizlik fonu ve ondan elde edilen faiz yada karpayı aynı sonuçta bu paralar ile asgeri ücrete zam yapılsın, öğrencilere verilen kyk bursu ya bedava verilsin yada okul bittikten sonra faizsiz geri alınsın,  yani bakınca daha çok şeyler var. 

bereketli bir gün dilerim...

9F5BF244-42E5-41C3-835B-BF1B6068967F.jpeg

Tasarımını Pininfarinaya, prototip üretimini Alman bir üreticiye yaptır, sonra gel yerli araba de, yersen yerli. İşleri güçleri insanları kandırmak. Bari tasarımını Türk tasarımcı Murat Günak yapsaydı ama muhtemelen sanayi bakanı bu ismi bilmiyordur.

Saygılarımla.

Manisadamı nerde vw fabrikası kuruluyordu yerli passata biniyorduk ne oldu o damı yalan oldu.

Venus Z10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: SCC

@rizalion orjinal duracell doldurulabilir pil 15- 20 TL,

Noname sarı - yeşil doldurulabilir piller 3TL.

@iamalegend Lada kadar olabilecek mi?

Geri
Üst Alt