Basic Bi-Xenon Far Sarı Işık Değiştirme

strayder

Üye
İsim
Berat
Arkadaşlar dönüş farındaki sarı ışıkları led ile değiştireceğim fakat bununla ilgili internette bir bilgi bulamadım. H7 takılıyor bildiğim kadarıyla fakat bunu uygulayan ve memnun kalan var mıdır, kodlama gerekiyor mu bununla ilgili bilgisi olan var mı?

Hocam bu dönüş farlarını ben led yerine bi-xenon ampulun sıcaklık değerine yakın philips crystal vision halojen ampul ile değiştirdim. İkiside 4300k olduğu için aynı tona yakın. Daha beyaz  takarsanız ve xonanlarınız orjinalse bu seferde dönüş farları beyaz kalacaktır. Sürekli yanan bir ampul olmadığı ve karşıdan görünmediği için led ile falan uğraşmanıza gerek yok bence. 

Daha beyaz isterseniz de diamond vision 5000k sanırım.

Evet ben de öyle düşündüğüm için kararsız kaldım açıkçası yani daha önceki aracımda led farlarım vardı fakat led farların ömürleri biraz kısa ve arıza olasılığı da yüksek. O yüzden halojen daha mantıklı geliyor. Photon'un ürünü var diamond vision 5000 K'lik onlar hakkında bilginiz var mı hocam?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Evet ben de öyle düşündüğüm için kararsız kaldım açıkçası yani daha önceki aracımda led farlarım vardı fakat led farların ömürleri biraz kısa ve arıza olasılığı da yüksek. O yüzden halojen daha mantıklı geliyor. Photon'un ürünü var diamond vision 5000 K'lik onlar hakkında bilginiz var mı hocam?
Led tip olanlar o bölgeye sığmıyor daha doğrusu sığıyor ama kapağı kapanmıyor., Viraj farı olarak crystal vision 4300k veya diamond vision 5000k ampül ile aydınlatma olarak birşey beklemeyin, heleki ıslak asfaltta ampül yanıyor mu diye aşşağı inip bakarsınız., defalarca tecrübe edilmiştir., Ayrıca bu ampüllerin ikisi de (road legal) olmayan ampüllerdir., 

Viraj farına alabileceğiniz en iyi ampül philips xtreme vision h7 veya white vision diğerleri için boşuna zaman ve para kaybı olacaktır..

Ben viraj ampülü olarak 1 seneden uzun süredir led kullanıyorum. O bölgeye sığan, performansı halojenden aşağı kalmayan ledler mevcut. Ama tabiki renk tonu tutmuyor xenonlar ile. Önceden de sarıydı, o zaman da tutmuyordu o yüzden dert etmiyorum. 

Ayrıca bu viraj ledini uzun far ve ch-lh olarak kodladım. Son derece memnunum led hali ile. Fanlı ledlerin hiçbiri sığmayacaktır boşuna Fanlı almayın

Led tip olanlar o bölgeye sığmıyor daha doğrusu sığıyor ama kapağı kapanmıyor., Viraj farı olarak crystal vision 4300k veya diamond vision 5000k ampül ile aydınlatma olarak birşey beklemeyin, heleki ıslak asfaltta ampül yanıyor mu diye aşşağı inip bakarsınız., defalarca tecrübe edilmiştir., Ayrıca bu ampüllerin ikisi de (road legal) olmayan ampüllerdir., 

Viraj farına alabileceğiniz en iyi ampül philips xtreme vision h7 veya white vision diğerleri için boşuna zaman ve para kaybı olacaktır..
O zaman kendi sarı hali daha mı iyidir hocam? 

@mustafacagri fanlı almayacağım ama en azından yine beyaz olsa daha iyi olmaz mı diye düşünüyorum o yüzden bilgisi olan arkadaşlardan yardım istedim. Yani az çok göz attım ama dediğim gibi kullanıp da yorum yazan hiç olmamış. Photon 5000k Diamond vision düşünüyorum sizce hiç mi takmayayım? 

@strayder dediğiniz tipte dışı mavi boyalı ampül ler ilk yanış anında sarıdan beyazımsı tona geçer. Tam aydınlatma gücünde beyaz yanar evet ama yavaş yavaş açılma anında sarı yanıyor yine o geçen 1 saniye kadar sürede. İmkan varsa bence direk led takın zira virajlı sağa sola dönüşlü yollarda anında tam güçte yanabiliyor ki bence büyük avantaj bu hareket halindeyken. 

O zaman kendi sarı hali daha mı iyidir hocam? 
Gece daha iyi aydınlatma ve görüş istiyorsanız alabileceğiniz en iyi ampül philips xtreme vison h7 (renk tonu standart ampüle "az miktar" beyaza daha yakın., ve ışık gücü olarak daha parlaktır)

Renk tonu beyaz olsun (xenon gibi tam beyaz değil)., nispeten de az biraz iyi aydıntlama sağlasın derseniz, philips white vision h7

Led tipi ampüller viraj farında mercek olmadığından dolayı ışığı dağıtır saçma sapan bir ışık verecektir.!

Diamond vision, racing vision, crystal vision bunlar ile boşuna zaman ve para kaybı olur..

Holajen farın yapısı gereği ne yaparsanız yapın xenon ile aynı renk tonunu yakalayamazsınız şayet bunun için uğraşıyorsanız zamanınızı boşuna harcamış olursunuz.!

@forzaGilles  :) hocam daha önce de yine viraj farına led konusunda aynı yorumları yapmıştınız ama çok merak ettim. Hiç led taktınız mı viraj farınıza, veya farklı çeşitte ve özellikte ledler denediniz mi? Veya bunları da geçtim takmış bir golf7 gördünüz mü :)

@strayder Hocam, Aracımda bixenon plus farlar var, hani u led olanlardan, deneme amaçlı viraj aydınlatma ve sis farlarına bir sürü ürün takıp inceleme şansım oldu (arkadaşların ürünleri ile kısa süreliğine) sırf görüntüden ibaret olduğunu tecrübe ettim, yine en iyisinin üstünde standart gelen ürün olduğu kanısına vardım, zaten beyaz renk veren ürünlerin daha iyi aydınlatma özelliği olsaydı, VW mühendisleri bunu bizden önce düşünerek araçlara uygulardı. Amacınız aydınlatma ise mevcut durumu korumak gerekiyor, yok ben daha artistik bir görünüş yakalamak istiyorum, hava atmak görüş kalitesinden daha önemli diyorsanız istediğiniz herhangi bir beyaz H7 ampülü takabilirsiniz, para sizin paranız.

Saygılarımla.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@mustafacagri 1 sn'lik süre çok önemli değil bence. O kısımda önemli olan dönülen kısmı aydınlatması. 

Gece daha iyi aydınlatma ve görüş istiyorsanız alabileceğiniz en iyi ampül philips xtreme vison h7 (renk tonu standart ampüle "az miktar" beyaza daha yakın., ve ışık gücü olarak daha parlaktır)

Renk tonu beyaz olsun (xenon gibi tam beyaz değil)., nispeten de az biraz iyi aydıntlama sağlasın derseniz, philips white vision h7

Led tipi ampüller viraj farında mercek olmadığından dolayı ışığı dağıtır saçma sapan bir ışık verecektir.!

Diamond vision, racing vision, crystal vision bunlar ile boşuna zaman ve para kaybı olur..

Holajen farın yapısı gereği ne yaparsanız yapın xenon ile aynı renk tonunu yakalayamazsınız şayet bunun için uğraşıyorsanız zamanınızı boşuna harcamış olursunuz.!
hayır hocam aynı tonu yakalasın diye bir kaygım yok. Sadece oldum olası sarı ışığı sevemedim. Yani ton olarak değil de hem aydınlatma hem de görüntü olarak daha iyi olur diye düşündüm açıkçası.

@iamalegend Doğru söylüyorsunuz hocam ama yine de şu anda tahmin ediyorum ki 4 5 sene önceki teknolojiden daha iyi bir ampul teknolojisi çıkmıştır diye düşünüyorum. Mesela sislere dokunmuyorum sarı kalmalılar kesinlikle. Çünkü amacı belli, sisli havalarda led farlar görünmüyor. Amacım görüntü değil de sarı ışığa tik diyelim :)  

@strayder 1 saniye dururken evet önemli değil ama 30 40 km hızla köşeyi-virajı dönerken önemli :) 1 saniyeden kasıt halojen ampülün tam parlaklığı yakalayabildiği süre ayrıca :)

@iamalegend led denediniz mi? Beyaz (mavi boyalı) ampüllerin tamamı zaten sarı ampüllerden düşük ışık vermekte malesef. 

Geri
Üst Alt