Aliexpress alış-veriş rehberi

mandufla

Katılımcı Üye

İsim
Deniz
Daha önce bir mesajda belirtmiştim aslında. Ancak tereddütüm vardı konu açmak için. Yani başka bir internet sitesinden alış-veriş için rehber hazırlamak kurallara uygun mu yoksa aykırı mı bilemedim ve o yüzden açmamıştım. Hala da bilmiyorum. Eğer sıkıntı olacaksa konu kapatılabilir.

Aliexpress'den alış-veriş yapan bir çok arkadaş var bildiğim kadarıyla. Bu alış-veriş sürecini detaylıca ve sırayla bize anlatacak arkadaşlar, ben gibi yeni alış-veriş yapacak arkadaşlara baya yardımcı olmuş olur diye düşünüyorum.

Aklıma gelen sorular:

1- Gümrük olayı nasıl? Yani hangi ücrete göre satın almalar gümrüğe takılıyor? Takılırsa nasıl çözülüyor?

2- Satın aldığımız kişilerin ve ürünlerin güvenilirliği ne seviyede? Bunu anlamak için neye dikkat etmemiz gerekir?

3- Ödeme nasıl oluyor? Yani direkt kredi kartı mı kullanılmalı veya sanal kart veya paypal gibi ödeme seçenekleri var mı? Birden çok seçenek varsa hangisi tercih edilmelidir?

4- Ürünün geliş süresi 20-25 günü buluyor sanırım. Ürün gelince problemli veya istediğimiz ürün değilse geri gönderme süreci oluyor mu? Türkiye'deki gibi 7 gün içinde sorgusuz sualsiz iade imkanı var mı? Varsa kargoda geçen süre fazla olduğundan bu imkan otomatikman ortadan kalkıyor mu?

Benim kafama takılanlar (şimdilik aklıma gelenler ) bunlar. Sorusu olan arkadaşlar da buraya ekleme yapabilir. Alış-veriş yapan arkadaşlar da tecrübelerini paylaşırsa sevinirim kendi adıma.

Orhan Hocamı da çağıralım tecrübeli olarak  :D

@Orhan Hoca

@mandufla

Değerli hocam öncelikle böyle bir konu açmanız güzel olmuş. Sorularınızın cevabına gelecek olursak.

1- 75 Euro limiti vardır ve bu fatura tutarı üzerinden belirlenir. Örneğin 100 Euroluk bir ürün aldınız. Satıcı ile temasa geçip, faturada 75 Euro göstermesini rica edebilirsiniz, ya da "gift" yani hediye şeklinde de yazdırabilirsiniz faturaya. Bu sizinle, satıcının arasında olan bir iletişim mevzusu tamamen. Siz yine de gümrük limitine dikkat edin. Yoksa tutar üzerinden %20 vergilendirilirsiniz.

2- Burada en önemli kriterler feedback(alıcı yorumları) ve olumlu yorum yüzdesidir. Ben sipariş sayısına da bakıyorum ayrıca tavsiye ederim. Feedback'i çok olan satıcıları tercih etmeniz sizin lehinize olacaktır.

3-Ödeme direkt kredi kartı ile oluyor ve oldukça güvenilir. Ayrıca aynı paypal gibi bir hizmet olan "AliPay" de kullanılıyor bu sitede. Yani kendi ödeme sistemlerini geliştirmişler denebilir. Güven probleminiz mevcutsa istediğiniz gibi sanal kart oluşturarak da kullanabiliyorsunuz.

4-China post registred mail ile yollanan ürünler genelde 20-25 güne geliyor. Signapore Post Air mail 14-15 güne, Honkong Post ise 14-20 gün arası getiriyor. Çin postası yoğunluktan dolayı biraz daha yavaş denebilir. Tabi bunlar ücretsiz posta servisleri. EMS, TNT, FedEX, UPS, DHL gibi uluslararası kargo firmalarını da seçebilirsiniz ama 3 dolarlık ürün için 60 dolar kargo ödeyebilirsiniz :) Bırakın uzun sürede gelsin :) Ürünü beğenmezseniz yine PTT aracılığı ile geri gönderebilir, kusuru oranında indirim ya da para iadesi isteyebilirsiniz. Ayrıca Gittigidiyor, n11 sistemi gibi kargo size ulaşıp kontrol ettikten sonra onay veriyorsunuz ve para satıcıya öyle aktarılıyor. Herhangi bir sıkıntıda distupe açıp satıcıyı da zor durumda bırakabiliyorsunuz. Genelde otomatik onay süresi 60 gün oluyor.

@Orhan Hoca

mandufla dedi:
Daha önce bir mesajda belirtmiştim aslında. Ancak tereddütüm vardı konu açmak için. Yani başka bir internet sitesinden alış-veriş için rehber hazırlamak kurallara uygun mu yoksa aykırı mı bilemedim ve o yüzden açmamıştım. Hala da bilmiyorum. Eğer sıkıntı olacaksa konu kapatılabilir.

Aliexpress'den alış-veriş yapan bir çok arkadaş var bildiğim kadarıyla. Bu alış-veriş sürecini detaylıca ve sırayla bize anlatacak arkadaşlar, ben gibi yeni alış-veriş yapacak arkadaşlara baya yardımcı olmuş olur diye düşünüyorum.

Aklıma gelen sorular:

1- Gümrük olayı nasıl? Yani hangi ücrete göre satın almalar gümrüğe takılıyor? Takılırsa nasıl çözülüyor?

2- Satın aldığımız kişilerin ve ürünlerin güvenilirliği ne seviyede? Bunu anlamak için neye dikkat etmemiz gerekir?

3- Ödeme nasıl oluyor? Yani direkt kredi kartı mı kullanılmalı veya sanal kart veya paypal gibi ödeme seçenekleri var mı? Birden çok seçenek varsa hangisi tercih edilmelidir?

4- Ürünün geliş süresi 20-25 günü buluyor sanırım. Ürün gelince problemli veya istediğimiz ürün değilse geri gönderme süreci oluyor mu? Türkiye'deki gibi 7 gün içinde sorgusuz sualsiz iade imkanı var mı? Varsa kargoda geçen süre fazla olduğundan bu imkan otomatikman ortadan kalkıyor mu?

Benim kafama takılanlar (şimdilik aklıma gelenler ) bunlar. Sorusu olan arkadaşlar da buraya ekleme yapabilir. Alış-veriş yapan arkadaşlar da tecrübelerini paylaşırsa sevinirim kendi adıma.

Orhan Hocamı da çağıralım tecrübeli olarak  :D

@Orhan Hoca
Kurallara aykırı bir durum yok hocam. Biz birbirimize faydalı olmak için toplandık. Faydalı olan herşeye kapımız açık. Bu da çok faydalı olacak bir konu elinize sağlık.

Benden önce gerekli bilgiler verilmiş. İçiniz rahat olsun buradan alışveriş yaparken ;)

güzel bir konu olmuş araba gelince bende bişeyler almayı düşünüyom ilgi çekici şeyler var ve ucuz

Satici ile nasi konusuonuz ingilizce yok bende :D

Merhaba arkadaşlar. Konuyla alakalı bir video buldum. Yeni öğrenecek arkadaşlar için faydalı olacaktır. Ben tamamını izleyemedim. Bildiğim şeyleri anlattığı için biraz sıkıldım doğrusu :) kendisi de videonun başında bu konuya değinmiş zaten.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Enderde var 440 tl n11 de 300 tl aliexpresste 70 dolar ama n11 dekinde GTD nin D sini pek gözüm tutmadı.

burakca dedi:
Golf 7 GTD panjuru sipariş etsek gelirmi ki?
Ben ben sis farı aldım onlarda gayet büyüktü. Vergi ödemedim. Sadece içini açıp bakıyorlar. Onun için 3-4 tl aldılar.

Ben deniz akvaryumum için armatür sipariş ettim 40 dolara ücretsiz kargo ,  15 günde elime ulaştı ve 40 doların haricinde başka bir ücret ödemedim . 

@MSE

Muhammed Hocam verdiğin youtube linkini yeni gördüm ve izledim. Pis gaza geldim. Ben siparişe geçiyorum :D

mandufla dedi:
@MSE

Muhammed Hocam verdiğin youtube linkini yeni gördüm ve izledim. Pis gaza geldim. Ben siparişe geçiyorum :D
Gerçekten güzel anlatmış değil mi hocam :)

Açıkcası bende kendime güvenemiyorum bu konuda ? Aklıma takılan bir soru da Kredi kartı yerine bankamatik kartından da alıyor mu acaba parayı ? 

KabileReisi dedi:
Açıkcası bende kendime güvenemiyorum bu konuda ? Aklıma takılan bir soru da Kredi kartı yerine bankamatik kartından da alıyor mu acaba parayı ?
Hocam sanal kart ile yapın isterseniz. İçiniz rahat olur.

Geri
Üst Alt