2. El araçta ayıplı ürün

Erhan_tanr

Üye
İsim
Erhan
Merhaba. Geçen hafta cuma(06.12.2019) izmirden bir araç aldım. Ben balıkesirde oturuyorum. Telefonda herşeyi konuşarak gittim. Bir arızası eskiği varmı diye sordum yok dedi. 2013 model 1.6 tdi highline araç-114.000 km de. Boyaları içindeki sigara yanığını, yanlarda çizikler vardı bunları bilerek gittim. Ekspertize soktum çiğli otorapor da yaptırdım. Bana direk başlangıç paketini yaptırmanız yeterli olur dedi. Ben bir gün önce arayıpta test sürüşü yapılmasını da istemiştim. Detaylı alt takımlar bakılsın demiştim. Başlangıç paketini seçtik yapıldı herşey. Test sürüşüne gittik yine sorun yok. Devir için notere giderken aldığım kişi üstüne haciz olduğu için aracı kız arkadaşının üstüne devretmiş, o da geldi. Yanlarında başka bir arkadaşı daha vardı. Parayı plakayı yazarak 3. kişinin hesabına gönderdim. Buraya kadar bir sorun yok. Aracı teslim aldıktan 1 saat sonra ışıkların auto konumda olmadığını farkettim ve düğmeyi çevirdiğimde sağ kısa farı kontrol edin diye uyarı çıktı. Satıcıya mesaj attım o an bilgi verdim, bendeyken çalışıyordu dedi. Neyse devam ettim. Aynı gün klima altındaki saklama gözü piano black kapağın açılışta sıkınlı olduğunu fatkettim  Bunu sordum yayı sorunlu abi onun dedi. Yine aynı gün start-stop un ışıklarda devreye girdiğini ve hareket edecekken araç çalışmadı. Ayrıca çalışırken aracın marş almadığını farkettim sonra ve s&s için araçta yeterli enerji olmadığı uyarısı verdi ( akü bitik, orjinal 6 yıllık akü). Bunu da sordum eksperde çıkmadı bu böyle birşey yok dedi sonra kıvırdı, araç 3 haftadır kullanmıyorum öyle olabilir dedi. Sonra kalkışta sağdan uğultu duyuyordum. Ayrıca direksiyonu sağa sola tam çevirip gaza basınca tık tık tık diye uzun ses geliyor, demir bilyeleri birbirine vuruyor gibi(sorun dış aks başlar değişecek) Başka seslerde geliyordu bozuk yolda (4 lü salıncak burcu değişecek)Dün de arka cam düğmesi tırnakları kırılmış herhalde döşemeye sabit değil oynuyor sürekli. Masraflar şu şekilde;

Akü: 1150₺

Aks başı ve salıncaklar: 4900₺

Ön göz kapağı: 270₺

arka cam düğmesi:70 ₺

Ampüller ikisi değişecekmiş: 1500₺

bunları söyledim satıcıya en son pazartesi konuştuk. Eksperde çıkmadı bunlar, benlik birşey yok eksper ile hallet diyor. Zorlayınca akü masrafını karşılarım dedi. Aracını gel al o da olur dedim, borçlarım vardı para yok o kadar dedi. 2 gündür açmıyor telefonu, şikayet edeceğim diyorum uzlaşalım diyorum cevap yok.

Bu arada bugun servise götürüp arıza tespiti istedim, masrafları çıkarmalarını istedim. Bu bilgiler onlardan. Evrakta aldım. Ben yaptırıp tüketici hakem heyetine yada asliye hukuk mahkemesine başvurmak istiyorum. Masrafları talep edeceğim. Aracı yaptıracağım çünkü araca düzgün bir şekilde binmek istiyorum, her bindiğimde sesleri duymak istemiyorum. Aküyle ampülü mecbur değiştiricem zaten

Sizlerden ricam Avukat arkadaşlar varsa bana yol gösterebilir mi? Başkalarının da başına gelebilir bunları bilmekte fayda var diye düşünüyorum

• Beğen
Tepkiler: SCC
@Erhan_tanr öncelikle geçmiş olsun. Akü ve ampuller dışarıda yarı parasına değişebilir. Bunlar tükenen ürünler olduğu için herhangi bir sorumluluk karşı tarafı bağlamaz. Diğer parçalar da aslında km den ve yıldan ötürü yıpranmış parçalardır. Bunu almadan önce farketmeniz gerekirdi aslında. Ben yasal olarak sonuç alabileceğinize pek ihtimal vermiyorum. 

Üzülerek üstteki mesaja katılıyorum elinize birşey geçmeyecektir. 

Km düşürme vb şeyler olursa ancak öyle mahkemeye verme iade etme olasılığınız olur.

Servisten aldığınız fiyatlar aşırı uçuk, özellikle akü. Dışarda yaptırabilirsiniz. 

Yağ bakımını da yaptırın bence önceki sahibi onun da gününü geçirmiş olabilir. Lastiklere de bakın onlar da eski olabilir. 

Bir çok kişi zaten satacağım diye aracının sorunlarına bakmıyor ne yazık ki es geçiyor erteliyor

Bu sorunlar bir anda çıkmıyor. Var olan sorunlar ben almadan önce. Bir avukata ulaşmaya çalıştım bununla ilgili ama işyer değişmiş. Başka avukat açtı telefonu o biraz bilgi verdi, detaya inemedik. Ama başvurabileceğimi söyledi. Bu araçta aldığımda kavrama sorunu olsa yine kullanmaktan dolayı normaldir der miydiniz?

@Kysr038 varta akü burda sanayide 1500 dediler. İnternette baktım 1000₺ işçilik hariç. Araç servis bakımlı hep120 bin bakımı var

Geçmiş olsun bende aracımı alırken dikkat etmemişim ki gündüz olduğundan sanırım ambiyans yolcu tarafı ambiyans aydınlatmalar yanmıyor yapacak birsey yok yaptıracağız.

Arkadaslara katiliyorum çoğu parçayı dışarıdan temin edin özellikle akü ve ampul fiyat çok yüksek. Aks bası ve burçlar kullanımdan dolayı oluyor zaten kronik bir sorun diye biliyorum.

Tekrardan çok geçmiş olsun keske farkedip fiyatta indirim yaptırsaydınız.

Bunlar aşırı ciddi sorunlar olmasa da ayıp sayılabilir diye düşünüyorum. Sonuçta aracın yürüyeni sırasında gelen ses/sorunlardan oluşuyor. Burada ne yazıp çizdiğimizden ziyade en kısa sürede tecrübeli avukatlardan bilgi almanızda fayda var. Eğer avukat çok sonuç alınabilir gibi değil derse de akü ücretini karşıdan alabilirseniz iyi olur. 

Bir aracı almadan önce mutlaka sahibiyle detaylı test sürüşüne çıkmak lazım.

@Erhan_tanr Avukatlar önüne gelen her dosyaya hallederiz der, avukatlara güvenmeyin

Kavrama konusunda da olabilir deriz, zaten bu riskler olmasa o arabayi o fiyata alabilirmiydiniz? Bayiden sifir arac almiyorsunuz,  o kavrama 6 yil 114 bin km kullanildi, her an sorun cikartabilir, alirken bu riskleride satin aliyorsunuz

Belki avukat arkadaşlar varsa ne yapmam gerektiğini söyleyebilir bana. Araştırdım biraz ayıplı olduğu kanaatine vardım kendimce. Sorun vardı Ve ben farkedemedim. Eksperinde farketmemesi satıcıyı haklı çıkarmıyor. Kaç gündür avukatlık bürolarının yazılarına bakıyorum. Bir avukatla görüşmek için servis raporunu bekledim. 

Aracın fiyatı nedir?

@Kysr038 varta akü burda sanayide 1500 dediler. İnternette baktım 1000₺ işçilik hariç. Araç servis bakımlı hep120 bin bakımı var
Aküyü serviste değiştirin dışarda Varta AGM akü 1000 lira falan 50 lira değişim için alsalar dışardan almaya değmez.,  Xenon ampülleri kesinlikle dışardan alın., Servisin 1500 e sattığı xenon ampülü aynı ampülün çiftini dışardan 600-700 arası satın alabilirsiniz.. servise verirsiniz onarım yapılırken onu da takarlar., yalnız xenon'ların sahtesi çok olur bilindik güvenilir bir yerden alın., şu satıcı osram bayisi daha önce alışverişim olmuştu dürüst insanlar;

Osram D3S Xenon; https://otomotivaydinlatma.com/osram-xenarc-original-standart-serisi/4182-osram-d3s-xenon-35w-4052899199569.html

Ayrıca servisin size verdiği onarım masrafları için size zubizu indirimli fiyat alınız., Aracın 6 yaşında olduğunu düşünürsek şuan serviste yedek parça ve işçilikte %25 indirim yapıyorlar., detaylar burada; https://binekarac.vw.com.tr/tr/kampanyalar/Zubizu-Servis-Kampanyasi.html

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bir arkadas burada ayni aracin comfort olanini 100 bine satiyordu 2015 model 150 bin km, sinirlenip terslemistim, ayip etmisim sanirim

Geri
Üst Alt