Motor soğukken çıkan SES

criptomani

Yeni Üye
İsim
Hakan
2017 1.0 TSİ benzinli aracım, ikinci sahibiyim, araç 19000 km’de... aracı ilk çalıştırdığımda sanki araç dizelmiş gibi bir motor sesi geliyor, 1500 devirlerde... devri 40 sn sonra düşürünce ses kesiliyor... araçta sanki pervane metale sürter gibi bir zırıltı sesi geliyor... nerden gelebilir? Çözümü nedir, bilen varsa yardımcı olursa çok sevinirim... araç ilk çalıştığında arabamı dizel sanıyorlar

Gercekten cok gürültülü ve dizel gibi ses var

Acilen yetkili servise gitmenizi oneririm

Upvote 0
1 saat önce, criptomani yazdı:

@Fotoburak27 hocam ses bu

Aracınızda sorun yok soğuk motor ilk çalıştığında zengin hava yakıt karışımı ile beslenir nedeni sürtünmenin fazla olması, aracın stop etmesini engelleme ve yağ pompasının daha hızlı ve sağlıklı yağlama yapması bunun sonucunda bu zengin karışımın dışarı atılması için yüksek devir çevirir, bu durum kışın daha uzun sürer her araçta olmakla birlikte 1.0 yapısı gereği ilk rölantiyi daha sesli yapar. Devir saatini bekleyin özellikle kış aylarında motora 1 2  dk izin verin, ama ısınması için 15 dk  beklemeyin yağ pompası devir ile orantılı çalışır çok beklemek sanılanın aksine daha az yağla çalışmak demektir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@bf417 bundan önceki aracım 1.2 TSI benzinli golftü sayın hocam, inanın böyle gürültülü çalışma yoktu... bu bildiğiniz dizel motor gibi ses veriyo... subap mı? Triger kayışı mı? Devir daim pompası mı? Bilemedim ama ben bi sıkıntı var diye düşünüyorum... iki gün sonra servis randevum var bakalım ne diyecekler

Upvote 0
3 silindirli motorlar sesli ve titreşimli çalışırlar soğuk çalıştırmada herhangi bir sıkıntı yok.

Upvote 0
Aynı motor araca sahibim. İsterseniz bende cold start yapıp atabilirim. Ses aynı geliyor. Korkacak bir şey yok. Aksine bu sesi çok seviyorum :)  15-30 saniye arası sürüyor sonra bitiyor üzülüyorum hocam :)  @criptomani 

Upvote 0
Aracım aynı. Ses bende de aynı geliyor. 3 silindirlilerde maalesef titreşim ve ses yönünden 4 silindir karakteri beklemek yanlış. En büyük dezavantajları titeşimli ve sesli çalışmaları.

Upvote 0
Sizin araçla aynı 2018 1.0 tsi araca sahibim ve çok memnunum bu araçtan. Ses normal geliyor,  özellikle soğuk havalarda ilk çalıştırmada 1400 devir çeviriyor 30 sn sonrasında 1000 devire düşüp ses normalleşiyor. Araç içinde veya vites topuzu üzerinde çok fazla titreşim, sallanma varsa motor kulaklarını kontrol ettirin. Yoksa bu ses gayet normal gönül rahatlığıyla binin aracınıza. 1.0 tsi verimli bir motor kullanıcıya sağladığı avantajları göz önünde bulundurursak ilk 30 saniyedeki sesi görmezden gelebiliriz

Upvote 0
@Ferat ferhat bey...sorun sadece benim aracımda sandığım için foruma sormak istedim, söyledikleriniz beni rahatlattı...ben benim aracımda sorun var diye düşünmüştüm...eğer diğer 1.0 araçlarda da bu tarz bir çalışma söz konusuysa benim için ilk çalışmadaki sesin hiçbi anlamı yok...teşekkür ederim

Upvote 0

Geri
Üst Alt