Akü kodlama, startstop, elektrik sorunları

TDI araçların aküler AGM sanırım. benim araç 1.2 TSI geçen hafta akü değiştirdim, İnci marka EFB akü aldım herhangi bir kodlama yapmadan aynen eskisi gibi kullanıyorum aracı. aküyü değiştirdikten sonra ilk çalıştırmada hata verdi sonra hareket edince tüm hatalar otomatik silindi. 

TDI araçların aküler AGM sanırım. benim araç 1.2 TSI geçen hafta akü değiştirdim, İnci marka EFB akü aldım herhangi bir kodlama yapmadan aynen eskisi gibi kullanıyorum aracı. aküyü değiştirdikten sonra ilk çalıştırmada hata verdi sonra hareket edince tüm hatalar otomatik silindi. 
Hayırlı olsun,

Bende  de 1.2 TSI varda bilgimiz olsun kaça nereden aldınız ?

Yani demek istediğiniz varta genel merkez size bem kodunu verdi öyle mi..? Karat güç firmasını mı aradınız..?
Evet varta türkiyeyi aradım durumu anlattım verdikleri kodları gerekli yere yazdım ve kodlamayı yaptım 

Hayırlı olsun,

Bende  de 1.2 TSI varda bilgimiz olsun kaça nereden aldınız ?
teşekkür ederim hocam, 

aküyü oto elektrikçiden 550 TL'ye aldım. İnci marka 70'lik. İnternette daha uygun varmıydı bilmiyorum, olsa da beklemeye zamanım olmadığından aldım. Çocuğu kreşe bırakıyorum sabah araba elimiz ayağımız oldu :)

teşekkür ederim hocam, 

aküyü oto elektrikçiden 550 TL'ye aldım. İnci marka 70'lik. İnternette daha uygun varmıydı bilmiyorum, olsa da beklemeye zamanım olmadığından aldım. Çocuğu kreşe bırakıyorum sabah araba elimiz ayağımız oldu :)
Hayırlı olsun., ama İnci akü için 550 tl. ciddi yüksek rakam., 500-500 liraya Varta EFB 70Ah akü alınabiliyor..

Moderatör tarafında düzenlendi:
@mbonat  hocam bende aküyü değiştireceğim bizzat takmayı düşünüyorum fakat kodlama için detaylı bilgi paylaşabilir misiniz?

@mbonat  hocam bende aküyü değiştireceğim bizzat takmayı düşünüyorum fakat kodlama için detaylı bilgi paylaşabilir misiniz?
Hocam ben Q7 için yaptım mqb altyapılı araçların alt yapısı farklı haftaya türkçe detaylı akü kodlamayı anlatan bir yazı hazırlayayım . 

Konu canlanınca son durumu yazayım bende, yeni aldığım akü startstopu bir ay kullanmama rağmen devreye sokmayınca aküyü söküp eski akümü tekrar taktım ve bir iki gün sonra startstop çalışınca varta müşteri hizmetlerini arayıp aküyü en yakın bayiye gönderdim. Akünün kotrolleri ölçümleri yapıldı ve bir sorun olmadığı söylendi. Fakat müşteri memnuniyeti için yinede aküyü yenisi ile değişeceğiz dediler ve yeni akünün aynısından gönderdiler. (Müşteri hizmetleri ve bayii  sorunu en başından sonuna kadar takip edip ilginlendirler.) 

Yeni aküyü araca taktım hatta kendim taktım birinin yardımıyla, yine kodlamadım ayrıca. Ve 100 metre ilerde ilk ışıklarda startstop çalıştı arkadaşlar. İnanamadım bende ama çalıştı. Demekki diğer akü sorunluydu ama sorun neydi kimse bilmiyor. Ölçümlerde sorun yoktu, çatlak kırıkta yoktu aküde, eğer müşteri hizmetleri ilginlenmeseydi belkide böyle kabullenecektim durumu. Agm aküler çok kaliteli akü ama aynı zamanda böyle sıkıntılarda yaşatabiliyor. 

Konu canlanınca son durumu yazayım bende, yeni aldığım akü startstopu bir ay kullanmama rağmen devreye sokmayınca aküyü söküp eski akümü tekrar taktım ve bir iki gün sonra startstop çalışınca varta müşteri hizmetlerini arayıp aküyü en yakın bayiye gönderdim. Akünün kotrolleri ölçümleri yapıldı ve bir sorun olmadığı söylendi. Fakat müşteri memnuniyeti için yinede aküyü yenisi ile değişeceğiz dediler ve yeni akünün aynısından gönderdiler. (Müşteri hizmetleri ve bayii  sorunu en başından sonuna kadar takip edip ilginlendirler.) 

Yeni aküyü araca taktım hatta kendim taktım birinin yardımıyla, yine kodlamadım ayrıca. Ve 100 metre ilerde ilk ışıklarda startstop çalıştı arkadaşlar. İnanamadım bende ama çalıştı. Demekki diğer akü sorunluydu ama sorun neydi kimse bilmiyor. Ölçümlerde sorun yoktu, çatlak kırıkta yoktu aküde, eğer müşteri hizmetleri ilginlenmeseydi belkide böyle kabullenecektim durumu. Agm aküler çok kaliteli akü ama aynı zamanda böyle sıkıntılarda yaşatabiliyor. 
Aküyü nerden ve ne kadara temin ettiniz aldığınız yer malının arkasında durmuş büyük ihtimal bir sorun vardı ama size yokmuş gibi gösterip yeni göndermişler yoksa bu şarrlarda çalışmaması mantıklı değil ben de yakın zamanda varta agm almayı düşünüyorum aynı yerden alabilirim.

@bf417 aküyü varta bayisi apaydınlar oto dan aldım, n11 de mağazasıda var. 11.11 indirimde almıştım 840 civarına varta agm silverstar 70 ah 780 mah, piyasanın en iyi aküsü bu. Aküde sorun var mıydı açıkcası bilemiyorum ama durumda ortada, onlarında bilmediği bir durum. Olaydan sonra aküyü incelemeye göndereceklerini bana da dönüş yapacaklarını söylediler. İlgi alaka çok iyidi bunu tekrar söylüyorum. 

Ben geçen hafta montaj dahil 1090 TL'ye yaptırdım varta agm Doğuş Etimesgutta. Zubizu ile akü 800 TL'ye geldi. 297 de işçilik vs.

Ben geçen hafta montaj dahil 1090 TL'ye yaptırdım varta agm Doğuş Etimesgutta. Zubizu ile akü 800 TL'ye geldi. 297 de işçilik vs.
Araç kaç model.? Serviste 1090 yada 800’e  AGM akü bulamazsınız.,  size takılan akü “eco serisi” ucuz olan aküden olmasın..?

Maşallah 297 lira akü montaj işçiliği mi ödediniz.? Aracı bakıma soksanız bakım işçiliği bile bu kadar değil...

Aküyü nasıl kodlama yapacağınızı öğrenmenize rağmen halaa kodlama yapmamakta ısrar etmenizi anlamak güç..

Araç şuan yeni aküyü 68ah 680A olarak görüyor., Oysa yeni akünüz 70ah 760A (CCA/soğuk marş basma gücü) sahipken., özetle sistem şuan o aküyü tam kapasiye şarj etmiyor..!!

@forzaGilles hocam doğru söylüyorsunuz tamam da burada kodlama yapacak yapan anlayan kimse yok bunu unutuyorsunuz.🙂 Servis bile 1,5 saat uzakta bana.

Geri
Üst Alt