Çalıştırma sorunu

İsim
Onur
Arkadaşlar bu ara arımda çalışırken bir zorlanma oluyor ikinciside araç rolentide çalışırken dalgalanma var araba sanki dışarıdan birisi sallıyormuş gibi aracım tdi 

Hocam benimde arac 2 ay once hantal calisiyordu en sonunda hic calismadi :)  sorun aküydü degistirdim ve duzeldi. Gosterge panelinden aku durumunuzu kontrol etmenizi tavsiye ederim. Ama dalgalanma onunla alakali degildir. Ya gaz kelebegi ya da hava akismetre denen aletten olabilir bunlari bi kontrol ettirin 👌🏼

Upvote 0
zorlanma için akü olabilir dalgalanma da yakıt kalitesinden kaynaklanabilir

Upvote 0
Valla abilerim şöyle söyliyim yakıtı şelden alıyorum en iyisinden vi pover katkılı kışın donmalara falan karşı çalışmasındaki sıkıntıda binde bir oluryor ama dalgalanma genelde oluyor tahminimce motor kulagı olabilirmi çünki servis deyişmesi gerekiyor dedi bende 10 bin km falan daha bineyim dedim ne dersiniz teşekkürler yorumunuz için yada acabaa ateşleme bujisindenmidir 🧐

Upvote 0
Aracı kaldırıp muhafazayı söküp Alttan motor kulağına bakın levye ile oynatın kauçuk ta yırtırma yada deformasyon varsa değiştirin derim daha sonra farklı masraflar açabilir.

Upvote 0
@salcek çözümü nedir bunun hemen yaptırmalımıyım yoksa birsüre gidermi abim çünki ben muşta görev yapıyorum burdada sanayisi berbat ötesi izine gittiğimde samsunda yaptırmak isterim sakıncası olurmu teşekkürler

Upvote 0
kardeşim sen bi kızdırma bujilerini kontrol ettir. söylediğin iki sebebin de kaynağı bu. yazın sorun olmaz. kışın hem zor çalışma hem de rölantide dalgalanma yapar soğuk motorda. sıcak motorda sorun olmaz. çok acil değil ama çok da erteleme ısındığı zaman bloktan zor sökülüyor. geçmiş olsun. araç kaç binde ?

araç içerisinde rahatsız edecek kadar özellikle gaza basıldığında bir titreme yoksa motor kulağı bekleyebilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@Yehanoha abim öncelikle yorumun için teşekkür ederim yüksek devirlerde hiç sıkıntı yok amma rolantide çalışırken ses bile veriyor içeri dalgalanmadan dolayı hatta diyorumki arabayı birisimi sallıyor acabaa sanki dediğin gibi çok abartılı birşey deyil ama kafaya takıyorum işte biraz takıntılıyım yüksek devirlerde yani 1500 dvirde falan hiçbir ses dahi yok sadece rolantide işte bide muş çok soğuk bir bölge bilirsiniz

Upvote 0
@temizonur0122 dedigim gibi kızdırma bujisinden yapar, rölantide dalgalanma, ses değişir hır hır hır alcalıp yükselir sesi. Bu kış daha da zorlanacak ama haberin olsun. O yüzden güvendiğin bir ustaya gittiğin zaman hallettir. Bir dahaki kışı muşta çıkaramayabilir. Nolur soğuk havada daha geç çalışmaya başlar. 

Yani gözlemlemeniz güzel tabiki bunun farkına varmadan kullanmaya devam ediyor da olabilirdiniz. Dediğim gibi motor kulak takozu olsa gaza bastıkça daha çok sallama yapar. 100 bin km bunun için biraz erken. Hava kaçağı gibi bir durum olsa sensörler arıza lambası yakar zaten. Hadi sensörün göremeyeceği bir yerde aracın çekişinde bir sıkıntı yoksa yine gaza bastıkça ses artmıyorsa ondan da kaynaklamaz.. Ama muş gibi sürekli soğuk olan iklimlerde kullanılıyorsa kızdırma bujisinin ömrünü tamamlaması normal. Sabahları çalıştırmadan 2-3 sever yarım kontak yapıp kızdırma buji lambasının sönmesini (sarı spiral tel) bekleyin. 3. Ye marşa basın daha rahat çalışır araç yorulmadan. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0

Geri
Üst Alt