Lastik- jant tamir konuları ve tecrübeler

Geçmiş olsun Allah daha beterinden saklasın :)

Çok şükür bana illet geitren patlağı son dakika golü atarak bulup bertaraf ettik :)

Tam lastikçi abi bunda bişey yok diyip yerine takacakken tam iki diş arasındaki minicik sızıntıyı fark etti ve sorunu çözdü.

Kafamda bi ufak soru işareti var o da yaptığı yama. İlk defa karşılaştığım bir yöntem belki daha önce kullananlar vardır ama ben ilk defa gördüm.

çubuğun ucunda yuvarlak lastiğe benzer  yaklaşık 4-5 cm çapında bir parça çubuğu deliğin içine yerleştirdi sanırım fitil görevi görüyor. lastik kısmında denk geleceği yere yapıştırıcı sürdü ve lastiğin dış kısmından çekerek oturttu dışta kalan fazlayıda kesti.  fitlli mantar yama gibi bişey dedi adına.

Çok sağlıklı mı değil mi bilmiyorum bilen varsa aydınlatırsa sevinirim.

asturias dedi:
Çok şükür bana illet geitren patlağı son dakika golü atarak bulup bertaraf ettik :)

Tam lastikçi abi bunda bişey yok diyip yerine takacakken tam iki diş arasındaki minicik sızıntıyı fark etti ve sorunu çözdü.

Kafamda bi ufak soru işareti var o da yaptığı yama. İlk defa karşılaştığım bir yöntem belki daha önce kullananlar vardır ama ben ilk defa gördüm.

çubuğun ucunda yuvarlak lastiğe benzer  yaklaşık 4-5 cm çapında bir parça çubuğu deliğin içine yerleştirdi sanırım fitil görevi görüyor. lastik kısmında denk geleceği yere yapıştırıcı sürdü ve lastiğin dış kısmından çekerek oturttu dışta kalan fazlayıda kesti.  fitlli mantar yama gibi bişey dedi adına.

Hocam bu lastikçilerin kolaya kaçtığı yöntemdir. İyi tarafı jantın çizilme tehlikesi yok.

Güvenlik olarak zayıflığı çok olmasa da asıl sağlıklı yöntem lastiği söküp arkadan sıcak yama yapmaktır.

YOK HOCAM ZATEN LASTİĞİ SÖKTÜ İÇ KISIMDAN YAPILDI. İÇTEN DIŞA DOĞRU SAPLADI ÇUBUĞU. BİRDE ÇUBUĞUN EN ALT KISMINDA YUVARLAK BİR PARÇA VARDI ONUDA LASTİĞİN İÇ KISMINA YAPIŞKANLA YAPIŞTIRDI.

@asturias

Hocam bunu yapanı ilk defa gördüm. Dıştan yapsaydi madem :) Vardır bir bildiği belki de.

asturias dedi:

Fitil yama sağlıklı değildir,hatta saçma bir yöntemdir,o fitili oraya yerleştirmek için deliğin çapı daha da büyültülür.Asıl sorun lastikçinin fitil yamayı sormadan yapma rahatlığıdır...Bir ara bana da sormadan yapmıştı bir hıyar lastikçi,ciddi bir laf dalaşı olmuştu...

Umut dedi:

Fitil yama sağlıklı değildir,hatta saçma bir yöntemdir,o fitili oraya yerleştirmek için deliğin çapı daha da büyültülür.Asıl sorun lastikçinin fitil yamayı sormadan yapma rahatlığıdır...Bir ara bana da sormadan yapmıştı bir hıyar lastikçi,ciddi bir laf dalaşı olmuştu...
Evet aynen dediğin gibi hocam tornavida gibi bişeyle deliği genişletti. Peki bütün fitil yamalar dediğim mantıkta mı oluyor yani iç kısımda lastiğe benzer yuvarlak bir parçası var ve onu yapışkanla iç kısma yapıltırdı.

asturias dedi:

Evet aynen dediğin gibi hocam tornavida gibi bişeyle deliği genişletti. Peki bütün fitil yamalar dediğim mantıkta mı oluyor yani iç kısımda lastiğe benzer yuvarlak bir parçası var ve onu yapışkanla iç kısma yapıltırdı.
Çeşitleri konusunda fikrim yok lakin bu vesile ile şöyle bir şey rica edelim,hatta ayrı bir konu başlığı olması çok ta faydalı olur düşüncesindeyim.İşinin ehli bir lastikçiye yolu düşen bir arkadaş yama çeşitleri,püf noktaları ile ilgili sağlıklı bilgilerle bir başlık açıp paylaşımda bulunursa foruma güzel bir katkı olur... :)

Bahsettiğim yama tam olarak bu. Mantar yamaymış. İçten uygulanıyor. Güvenli olduğu rivayet ediliyor :)

2688_edba2ae098a30e929e265f7210323f5e853b2616.jpg

yedek lastiği takın yedek lastik için de yer tasarruflu bir stepne alın. böylelikle bagajınızda büyümüş olur

Gecmis olsun hocam. Sabikasi olduğu icin bu kapaklarin, hain lafini hakediyorlar. Alo belediye hatlarina bildirim yapin en azindan bakarlar bir caresine.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Orhan dedi:
bende arka sağ lastik 3- 4 kez indi. 33 den 20 lere kadar. araç uzun süre duruyor genelde çok kullanmıyorum betondan çekmiştir diye düşünürken bugün vida batmış olduğunu gördüm. usta, araç bulunduğu yerde iken lastiği sökmeden dışarıdan bir işlem yaptı. vidayı yerinden aldığında resmen kaçak sesini duydum. usta çivi veya vida batmalarında dışarıdan tamir oluyor da taş batmaları ve yarıklarında çözüm olmuyor, o zaman mutlaka sökmek lazım dedi.   10 tl aldı sorun 10 dakikada haloldu şimdilik. tekrar inecek mi kontrol edeceğim.
Hocam bence bir daha o ustaya gitmeyin. Dışarıdan tamir yeterince sağlıklı değil. Uğraşmamak için yanlış bilgi vermiş. En doğru yöntem lastiği çıkartıp içerinden yama yapmaktır. 

Arkadaşlar, sol ön lastiğim aracı aldığımdan beri 4 kere patladı diğerlerinde bir sorun yok. O kadar çok yama yaptık ki artık soğudum. Şu anda en çok basınç kaybeden lastiğim sol ön zaten. Hala ufak bir kaçak var sanırım ama bulupta tekrar yama yaptırmak istemiyorum. Acaba stepneyi taksam sağ öne de 1 tane sıfır takmak zorunda mıyım? Performansı etkiler mi? Araç 9.200 km'de. Lastikler continental eco contact 5 bu arada. Ne yapacağım bilemedim.. s=bur2

Arkadaşlar, sol ön lastiğim aracı aldığımdan beri 4 kere patladı diğerlerinde bir sorun yok. O kadar çok yama yaptık ki artık soğudum. Şu anda en çok basınç kaybeden lastiğim sol ön zaten. Hala ufak bir kaçak var sanırım ama bulupta tekrar yama yaptırmak istemiyorum. Acaba stepneyi taksam sağ öne de 1 tane sıfır takmak zorunda mıyım? Performansı etkiler mi? Araç 9.200 km'de. Lastikler continental eco contact 5 bu arada. Ne yapacağım bilemedim.. s=bur2
Sesli düşünüyorum,

Arka lastikleri öne taktırırım. Ön sağ ve stepne'yi arkalara taktırırım. Malum lastiğide tamir ettirip stepne yaparım.

Yada; aynı model sıfır tek lastik alırım ve stepne ile birlikte öne takar, çıkan sağ ön lastiği stepne sol ön lastiği ise çöpe atarım. :)

Geçmiş olsun.

SM-G925F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri
Üst Alt