YAĞ SEÇİMİ NE OLMALI

atacandiri

Üye
İsim
Atacan
Kolay gelsin bir onceki konuda biraz deginilmiş ama sormak istedigim bişe var. İnternette Biraz okuyunca kafam karıştı viskoziteler,hava durumları,aracın kmsi vs havalarda ucusuyor.Kısadan hisse Ankara hava sartlarında kısa mesafe motor tam ısınmadan arac suren biri olarak motorumu en iyi şekilde korumak için hangi motor yagını tercih etmeliyim..Arac 2015 1.6 tdı 73 binde ...Tesekkurler...

merhaba ben de ankarada ikamet eden bir dizel golf sahibiyim. dediğiniz gibi aracın yağ sıcaklığı sabahları en az 10 km sonra anca 50 dereceleri görüyor. yağ konusunda bir yandan çok yüksek sıcaklıklara çıkmasını istemiyoruz bir yandan da soğuk hava koşullarında ideal çalışma sıcaklığına ulaşarak koruma sağlayan bir yağ istiyoruz.  ben de aracımı 73 binde bakıma soktum ve  araştırmalarım sonucu motul 5-30 xclean+ aldım. yağdan memnunum tavsiye ederim.

Bende ankarada kasimda yaptirdigim bakimda liqui molye gectim, hava soguk olmasina ragmen motor sesinde azalma var memnunum simdilik.

Kolay gelsin bir onceki konuda biraz deginilmiş ama sormak istedigim bişe var. İnternette Biraz okuyunca kafam karıştı viskoziteler,hava durumları,aracın kmsi vs havalarda ucusuyor.Kısadan hisse Ankara hava sartlarında kısa mesafe motor tam ısınmadan arac suren biri olarak motorumu en iyi şekilde korumak için hangi motor yagını tercih etmeliyim..Arac 2015 1.6 tdı 73 binde ...Tesekkurler...
Normal şartlarda almanız gereken VW507.00 onayı olan bir yağ tercih edeceksiniz bu en önemli kriter..!! 

Kısa mesafe ve ankara iklim koşullarında 5w-30 yağ yeterlidir., ama isterseniz biraz daha ince olan, soğuk havada akışkanlığı daha iyi olan ve biraz daha çabuk ısınma özellikleri olan 0w-30 bir yağ tercih edebilirsiniz., Fakat alacağınız yağ ister 5w-30 olsun, isterse de 0w-30 olsun., o yağın mutlaka VW507.00 onayı olmalı en önemli kriter bu.!! 

Bu iki yağdan birini tercih edebilirsiniz., her ikisi de oldukça iyi yağlardır;

-Liqui Moly TopTec 4200 LongLife III 5w-30 

-Motul Specific 504.00/507.00 0w-30 

Not: 0w-30 yağlar biraz pahalı olur..!! 

Normal şartlarda almanız gereken VW507.00 onayı olan bir yağ tercih edeceksiniz bu en önemli kriter..!! 

Kısa mesafe ve ankara iklim koşullarında 5w-30 yağ yeterlidir., ama isterseniz biraz daha ince olan, soğuk havada akışkanlığı daha iyi olan ve biraz daha çabuk ısınma özellikleri olan 0w-30 bir yağ tercih edebilirsiniz., Fakat alacağınız yağ ister 5w-30 olsun, isterse de 0w-30 olsun., o yağın mutlaka VW507.00 onayı olmalı en önemli kriter bu.!! 

Bu iki yağdan birini tercih edebilirsiniz., her ikisi de oldukça iyi yağlardır;

-Liqui Moly TopTec 4200 LongLife III 5w-30 

-Motul Specific 504.00/507.00 0w-30 

Not: 0w-30 yağlar biraz pahalı olur..!! 
Ali dostumuz nokta atış yapmış zaten , bende iki yağ arasında normal kullanıcı için Liqui Moly TopTec 4200 LongLife III öneririm , yazılımlı ve performaslı kullanım sonucu yağ sıcaklığı üst seviyelerde çok kullanılan araçlar içinde Motul idealdir. 

Ben de senle aynı durumdayım. 2015 1.6 tdi. Daha önce shell koymustum araca ama bu bakımda daha çok araştırma yaptım. Filtreleri mann dan alıp liqui molly 4200 koymayı düşünüyorum.

Geri
Üst Alt