kış lastiği ultra grip 8 mi? 9 mu?

@bf417 söylediğiniz doğru bazı şeylerde kalite önemli ultra gripte kötü lastik değil sadece nokian daha iyi.

iyinin kalitenin sonu yok
Katılıyorum fiyat performansa bakıldığında çok uygun fiyat şimdiden hayırlı olsun kazasız belasız sürüşler dilerim

@Ender 

Kış şartlarında kış lastiği kullanmak iyi olacaktır elbette, Kendi düşünceme göre ve deneyimlerime göre Ülkemizde ki farklı marka ve üreticilerin KIŞ LASTİĞİ çeşitlerinde aralarında çok bir fark yaratanına rastlamadım. Ülkemiz 4 mevsim yaşanan bir coğrafi bölgede dolayısıyla ; ne finlandiya ne rusya gibi sürekli kar buzun olduğu , nede sürekli kuraklık gübneş ve yağmurun olduğu tropikal kuşak da nede afrika da değil. Dolayısıyla Ortaya Karışık Bir kışlastiği pazarlaması mevcut genelde. Düşünün tanesi 150 TL yede kış lastiği alınabiliyor tanesi 1150 tl ye de.... Aynı araçların marka modeli gibi fiyatlamalar var  :)   3 Yıldır Alanya Antalya da yaşadığımdan Burada Kış lastiği hiç kullanılmıyor diyebilirim Hatta Birgün lazım oldu Konya ve Ankara ya şehirler arası yolculuk yapacaktım inanırmısınız Tüm lastik bayiilerinde KIŞ :Lastiği bulamadık hatta Aralık Ayında. Ama aynı durumları Bir Erzurum Bir Kars bir Ankara Kütahya veya Konya için söylemek mümkün değil. Demem o ki Yaşadığınız şehrin iklimine göre Kış Lastiği önemli ve Tercih ederken Çok Yüksek meblalar ödemeye gerek olmadığını Düşünüyorum. Herkese keyifli Forumlar Dilerim. (y)
Ender hocam Alanya’nın neresindesiniz? Ben de yaz aylarımı Alanya’da geçiriyorum. 

Bende kış lastigi taraftariyim, kış lastikleri sadece kar icin alinmaz ozellikle islak zemin frenlemesi icin alinmali ankarada gecen sana kar pek yagmasada yagmur iyi yagdi, ayrica hava 7 derecenin altina dusutugunde zaten yas lastikleri yapisi geregi sert iyice sertlesiyor ve fren mesafesi artiyor birde yagisla birlesince durmak iyice zorlasiyor bizzat deneyimleyip tecrube ettigim pirelli cint. Lastikle kizaklayinca ilk firsatta comfortline janti arti continental ts860 lastik aldim kafam rahat en azindan. Ama antalya vb yerlerde tercih meselesi tabiki.
Olayın özeti budur oldukça güzel açıklamışsınız sayın hocam., kış lastiği sadece kar için alınmaz/alınmamalı.

@forzaGilles pazarlığı yapılmamış ug8 fiyatı 325 tl
Nette nokian wr d4 ve conti ts860 370lira gibi bulunabiliyor., 1-2 yer arayıp sormak lazım dükkanda daha ucuza alınabilir., goodyear ug serisi de kötü değiller güzel lastik.,

Zaten en kötü kış lastiği en kral yaz lastiğinden kat kat daha iyi olacaktır..

Hız yapmıyorsanız 91T alabilirsiniz., benim için kış fark etmez performanslı kullanırım diyenler 91H bakmalı..

Kış lastiği illa ki karda kullanılacak diye bir şey yok 7 derecenin altında daha iyi performans sağlar. yani 10-12 derecelerde yağmurlu, soğuk havalarda dahi işe yarar. Mersin gibi yerde yaşamama rağmen kışın bi ara bende kışlık lastik kullanmıştım. her ne kadar fark etmiyor deseler de bana göre yol tutuşu had safhada  fark ediyor.

@forzaGilles Nokian hep 450 civarıydı baktığım yerlerde ama söylediğiniz  fiyatlaraysa bakılabilir hız gibi bir takıntım yok özellikle kışın 91T ideal gibi duruyor benim için

@Savatage ADANA yı unutmayalım lütfen :)
Yılın 12 ayında 7°C altına nadiren bazı yıllarda düşer hava sıcaklığı oda geceleri!

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kış lastikleri bütçe ve zamani olan kullanıcılar için hava karli olsun olmasin muhakkak kullanilmasi gereken bir durum.Bu mevsimde havalarin iyi gitmesine aldanmamak gerek.Hava sartlari aniden değişkenlik gösterebilir.Hissedilen hava sıcaklığı ile asfalt sartlari çok farklı.Ulkemizde maalesef bu aliskanlik mevcut kar yagmadiki hava soğumadi ki 200 tl neden sök taka verelim.Ticari araclarda nasil ki zorunluluk özel araclarda da zorunlu olmalidir.Kis lastiklerimi henuz bende taktirmadim zaman bulamadigim için bu hafta sonu taktıracağım.Hava güzel Bursa da fakat ani gaz tepkimelerinde araç kayıyor neden çünkü asfaltin durumu yaz gibi değil.Gecen sene Dayton marka aldim Goodyear da iyidir bence hesapli olani tercih edin.Saygilar.

Lastiği alacağınız tarihe iyi bakın eski lastik almayın kullanılmamış olsa da bekletildiği yere göre lastik özelliğini kaybedebiliyor. Fiyatı piyasadan ucuz ise genelde eski tarihli lastik çıkabiliyor, bir de güvenmediğiniz yerden almayın. Lastiklerin üzerindeki tarihleri değiştirebiliyorlar/silebiliyorlar sıfır olsa bile.

Ayrıca Nokian WR D4 üzerine geliştirdiği yeni bir lastik getiriyor bu sene. Nokian WR Snowproof diye geçiyor. WR D4 alacaksanız üretim tarihi 2019 yazsa bile 2019 başı olabilir.

Nokian 195/65 R15 91T WR Snowproof 300 TL, Nokian 205/55 R16 91T WR Snowproof 400 TL civarı hepsiburada da.

Son olarak, 2 kıştır WRD4 kullanıyorum, kar olmasa bile yağmurlu havalarda yokuşu bol olan İstanbul sokaklarında patinajsız kısa fren mesafesi ile kendimi gerçekten güvende hissediyorum. Bu sene de 2-3 hafta sonra taktıracağım kışlıklarımı. Highline araca geçince 16" eski passat jantı aldım ucuza, 17lik dijonları çıkarıp onları takacağım. 17lik kışlık lastik almaktansa 16lık jantlar daha ucuza geldi.

114221221.jpg

@forzaGilles Nokian hep 450 civarıydı baktığım yerlerde ama söylediğiniz  fiyatlaraysa bakılabilir hız gibi bir takıntım yok özellikle kışın 91T ideal gibi duruyor benim için
https://www.hepsiburada.com/nokian-205-55-r16-91t-wr-d4-kis-lastigi-uretim-yili-2018-p-OTKMT429526?magaza=Nokian Tyres&utm_source=pc&utm_medium=cimri&utm_campaign=c&utm_content=c&utm_term=5083&wt_pc=cimri.c.5083.pc

Kormetal nokian türkiye distribütörü: https://m.n11.com/nokian-20555-r16-91t-wr-d4-kis-lastigi-2018-uretimi-P76127135 

2 yerde üretiliyor., Finlandiya ve Rusya 

Lastikçilerde pazarlıkla biraz daha ucuza veya sök-tak aynı fiyata verirlerse bence iyi fiyat..

@forzaGilles Aklıma yattı bu hafta sonu bir kaç yer var gidip yüz yüze fiyat alacağım nokian için

@Ender 

Ender hocam Alanya’nın neresindesiniz? Ben de yaz aylarımı Alanya’da geçiriyorum. 
Merkez Oba bölgesindeyim Hocam.Geldiğinizde haber verirseniz görüşme şansımız olur :)  

Merhabalar,

Ben de yine kış lastiği alma aşamasındayım, yıllardır her aracımda nokian wr D4 kullandım ama bu sefer f/p olarak en iyi olana bakıyorum, malum fiyatlar uçtu gitti, 2. el lastiğe de hiç güvenemem. Sava lastikleri aklıma yattı gibi, Goodyear tercih edecekler için Sava'ya da bakmaları önerilebilir, goodyear'ın alt markasıymış. Fiyat olarak da 2019 yılı üretimleri 350-390 arası sanırım.Islak zemin :B, yakıt tük. :C, ses: 71dB

Henüz ben de karar vermedim ama şuan ilk aday sava gibi. Biraz fazla yumuşak olduğundan bahsedilmiş ama genel olarak herkes 3-5 yıllananlar bile hala iyi perf gösterdiğini belirtmişler.

Sava lastikleri, Avrupa'da tasarlanır ve Goodyear teknolojisi ile desteklenir. Makul bir fiyat karşılığında güvenebileceğiniz lastikler!
https://www.sava-tires.com/sava/tr/tires/passenger/eskimo-hp2/index.jsp?from=tf

Geri
Üst Alt