Jump to content

Recommended Posts

Merhaba aracın tüm farlarında ve iç aydınlatmalarda titreme başladı farları değişitrdim sorun yok altrenatöre bakıldı onda'da sorun yok  sizce neden olabilir karşılaşan oldu mu ?

tarihinde Lead tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

16 dakika önce, Lead yazdı:

Merhaba aracın tüm farlarında ve iç aydınlatmalarda titreme başladı farları değişitrdim sorun yok altrenatöre bakıldı onda'da sorun yok  sizce neden olabilir karşılaşan oldu mu ?

Akü ye baktırın

Lead bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

@Ender bana da öyle geliyor işin garibi aracım trend paket sonradan sis tesisatı çektirmiştim onlarda titreme yapmıyor aracın kendi tesisatındaki aydınlatmalarda titreme yapıyor double teyp geri görüş bozulmuştu onun kablosunu çıkartıp geri taşmıştık acaba orada sorun olabilir mi ki

Ender bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Maalesef soruna çözüm bulamadım servise götürmeye karar verdim pazartesi günü sorun yayılıyor gösterge panelide hafiften titremeye başladı bende akü ile alakalı olduğunu düşünüyorum garantiye götürdüm bitmeyen aküyü değiştiremeyiz diyorlar voltajı sınırlar içerisinde

dışarıda çok iyi mekanik ustaları var ama elektrik konusunda kimse uğraşmak istemiyor 
 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, Lead yazdı:

Maalesef soruna çözüm bulamadım servise götürmeye karar verdim pazartesi günü sorun yayılıyor gösterge panelide hafiften titremeye başladı bende akü ile alakalı olduğunu düşünüyorum garantiye götürdüm bitmeyen aküyü değiştiremeyiz diyorlar voltajı sınırlar içerisinde

dışarıda çok iyi mekanik ustaları var ama elektrik konusunda kimse uğraşmak istemiyor 
 

Bir kaynak buldum dileyen okuyabilir.

1. Sistemi Görsel Olarak Denetleyin
Motor kapalıyken, kaputu açık konuma getirin ve şarj sisteminin tüm bileşenlerini görsel olarak inceleyin. Aşınmış veya gevşek bir tahrik kayışı, alternatör bağlantı sorunları, gevşek alternatör montaj cıvataları, akü kutusunun ve kablolarının çevresinde korozyon olup olmadığına bakın.
Tahrik kayışını kontrol ederken ayarlı olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse, kayışı aracınızın kullanım kılavuzu veya onarım kılavuzu yardımıyla ayarlayın. Kayışı çatlaklar, kesikler, bozulma veya diğer aşınma belirtileri açısından inceleyin. Kayış ve kayış gergisini üreticinin tavsiye ettiği aralıkla değiştirin.

2. Kablolama Sorunlarını Kontrol Edin
Alternatörün arkasında yer alan voltaj regülatöründeki kabloları ve bağlantıları kontrol edin. Bağlantılarda korozyon, hasar görmüş kablolar, kısa devre ile sonuçlanabilecek yalıtımlar varsa bu bağlantılar yenilenmelidir.

3. Alternatör Gürültüsünü Kontrol Edin
Hasar görmüş alternatör yatakları, redresörler, rotor şaftı, stator sargısı, kayma halkaları, fırçalar ve alternatörün içindeki diğer parçalar, mekanik veya elektriksel sorunlara neden olabilir. Bu sorunlar nedeniyle alternatörden anormal sesler gelebilir. 

4. Aşırı Şarj Etme Kontrolü
Sonraki üç test en iyi şekilde, bir yük test cihazı kullanılarak yapılır. Ancak dijital voltmetre de kullanılabilir. 

a. Akünün Tamamen Şarj Olup, Olmadığını Ölçün. 

•    Uzun farları 10 saniye boyunca açın ve ardından kapatın,
•    İki dakika bekleyin,
•    Akü kutuplarındaki voltajı dijital multimetre ile ölçün. Bu değer 12.4V ile 12.6V arasında olmalıdır. İdeal voltaj değerleri okumanız, pilinizin tamamen şarj olduğu anlamına gelir. 12.4V'nin altında bir okuma alırsanız, devam etmeden önce aküyü şarj edin.

b. Şarj Sisteminin Yüksüz Voltajını Ölçün

•    Bu test motor devrinin 1500 dev/dk'ya sabitlenmesi ile gerçekleştirilir.
•    Akü üzerindeki voltajı, dijital multimetre ile ölçün. Standart okunması gereken değer 2.5V ile 3.0V aralığında olmalıdır. Eğer daha yüksek voltaj değeri okuyorsanız, alternatörünüz aküyü aşırı şarj ediyordur veya akü arızalıdır. Bir diğer olası problem de arızalı voltaj regülatörüdür.

c. Şarj Sistemi Voltajını Yük Durumundayken Ölçün.

•    Bu test motor 2000 dev/dk'da iken yapılmalıdır. Klima, fan motoru, farlar, buz çözücü, silecekler gibi tüm elektrikli aksesuarları açın. 
•    Akü kutup başlarına voltaj okuması yapın. Sisteminizin elektriksel taleplerine ayak uydurabilmesi için okumanız gereken voltaj değeri 3V civarındadır. Daha düşük voltaj değerleri, şarj sistemi talebini karşılayamaz. Bu durumda alternatör veya voltaj regülatörünün arızalı olduğundan söz edebiliriz.

6. Alternatör'deki AC Gerilim Kaçaklarını Kontrol Edin
Alternatörler, alternatif akımı doğru akıma dönüştürmek için diyotlar kullanır. Bir veya daha fazla diyot arızalı olduğunda, alternatör işlevini yerine getiremeyebilir. AC voltaj sızıntısı nedeniyle araç farlarında ve gösterge ışıklarında azalma görülür. Genellikle bu sızıntı, bir dijital multimetre ile AC voltajı ölçülerek yapılır.

•    Motoru çalıştırın ve rölantide bırakın.
•    El frenini çekin. Şanzımanınızı Park (otomatik) veya Boş (manuel) konuma getirin.
•    Ölçüm cihazınızı düşük AC voltaj aralığına ayarlayın ve ölçümünüzü yapın.
•    Az miktarda AC voltajı bile tespit ederseniz, alternatörü değiştirin.

Şarj Sistemi Problemleri ve Olası Nedenleri

Akü Yeteri Kadar Şarj Etmeyebilir

Yapabileceğiniz Bazı Kontroller:
•    Tahrik kayışını yakın zamanda değiştirmediyseniz kontrol edin. Kayışın uygun gerginliğe sahip olduğundan emin olun. Aşınma veya hasar belirtileri arayın. 
•    Tahrik kayışı ile birlikte kayış gergisini de kontrol edin. Serbestçe döndüğünden ve gürültüsüz olduğundan emin olun. Otomobil üreticileri, tahrik kayışını değiştirdiğiniz sırada gergiyi değiştirmenizi tavsiye eder.
•    Akü bağlantılarınızın sıkı ve temiz olduğundan emin olun. Ancak, terminallerin temiz görünmesi iyi durumda oldukları anlamına gelmez. Elektrik akımını engelleyebilecek hasar olup olmadığını kontrol edin.
•    Marş motorunun sorunsuz çalıştığını kontrol edin. Arızalı bir marş motoru, çalıştırma sırasında aşırı akım çekerek akünün gücünü boşaltabilir. Gerekirse, marş motorunuzu test ettirin.

Akü Aşırı Şarj Edebilir

Test sonuçlarının yanı sıra, bataryanızın aşırı şarj edildiğinin bir başka olası işareti de, batarya terminallerinin korozyon biriktirmesidir.

Yapabileceğiniz Bazı Kontroller:
•    Alternatöre, voltaj regülatörüne ve aküye yapılan tüm bağlantıların temiz, sıkı ve iyi durumda olduğundan emin olun.
•    Bataryanızı kontrol edin veya bir oto elektrikçide test ettirin. Ömrünü doldurmuş bir akü hücresi, alternatörün iyi akü hücrelerinin aşırı şarj olmasına neden olur.
•    Arızalı bir alternatör voltaj regülatörü olup olmadığını kontrol edin. 
•    Alternatörün (alternatör kutusu) ve voltaj regülatörünün iyi topraklama bağlantılarına sahip olduğundan emin olun. Zeminlerde paslanma olmamalıdır. Alternatör ve uzaktan voltaj regülatörü montaj cıvatalarının temiz ve sıkı olduğunu kontrol edin. 
•    Alternatör redresörünü kontrol edin.

Alternatör Aküyü Şarj Etmeyebilir

Testler sonucu düşük bir voltaj değeri okuyorsanız yapabileceğiniz kontroller:
•    Tahrik kayışının gevşek ya da yıpranmış olmadığından emin olun.
•    Gerekirse, sadece motoru çalıştırmak için iyi bir aküyü ödünç alın. Tahrik kayışınızın arızalı olup olmadığını ve kayış gerginliğini kontrol edin.
•    Kayış gergisini manuel olarak kontrol edin. Gergi makarasının serbest ve gürültüsüz döndüğünden emin olun. 
•    Alternatör kasnağını elle çevirin ve sorunsuz döndüğünden emin olun. Yataklarda sorun varsa, alternatör serbestçe rahat dönemez.
•    Akü, alternatör ve voltaj regülatöründeki bağlantıların temiz ve sıkı olduğundan emin olun.
•    Yanmış bir sigorta veya erimiş bağlantı olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse, alternatör sigortasını veya kaynaştırıcı bağlantıyı bulmak için araç onarım kılavuzunuza bakın.

Motor Gürültü Yapabilir

Motor gürültülü çalışıyorsa, alternatörün arızalı olabilir. Bir sonraki kontrol testleri, gürültünün kaynağını bulmanıza yardımcı olacaktır.
•    Tahrik kayışını veya serpantin kayışını kontrol edin. Aşınmış bir kayış, çalışma sırasında gürültüye neden olabilir. 
•    Ayrıca, kayış gergisinin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Serbestçe döndüğünden emin olun.
•    Alternatörün düzgün şekilde monte edildiğinden emin olun. Gevşek montaj cıvataları, alternatör tahrik kayışının ve tahrik kasnağının yanlış hizalanması, motorun gürültülü çalışmasına neden olabilir.

Motor Çalışır Vaziyetteyken Farlar ve Işıklar Kısılabilir

Çoğu alternatör, sistem tarafından kullanılmak üzere alternatif akımı (AC), doğru akıma (DC) dönüştürmek için doğrultucu içindeki diyotları kullanır. Bir veya daha fazla diyot arızalandığında, alternatif akım elektrik sistemine sızıntı yapabilir. Farlar, gösterge tablosu ışıkları ve diğer iç lambalar motor çalışırken kısılabilir. 

Lead ve yusuf bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

@bf417 Çok teşekkür ederim hepsinin kontrolünü yaptık neredeyse ama Diyot'larda arıza var sanırım en mantıklısı o geliyor hatta direk sorunu açıkca yazıyor 
aracıma 2. el garanti paketini yeniletmiştim alterantörü kapsıyor garanti inşallah sorun oradandır kaç gündür araştırıyorum okuduğum en iyi en mantıklı kaynak pazartesi günü güncelleme yapacağım bakalım ne çıkacak :)

tarihinde Lead tarafından düzenlendi
yusuf bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bugün bıraktım aracı araç çalışmıyorken de titreme yapmaya başlamıştı
Arka plaklıklarda şase olabilir kabloları ile oynamışsınız denildi arka plakalıkları değiştireceğiz akü de varta değil onu da değişitirip düzelmez ise aracın iç tesisatına geçeceğiz orda da sorun bulamazsak bu sefer alternatöre bakılacak denildi yani aracı ilk orjinale çevireceğiz diyorlar aracı alıp arıza tespit ücretine itraz etsem sonuç alır mıyım ? benim bildiğim arıza incelenir net bulunur değişecek parça söylenir deneme yanılma yöntemi ile gidiyorlar
 

tarihinde Lead tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Lead yazdı:

Bugün bıraktım aracı araç çalışmıyorken de titreme yapmaya başlamıştı
Arka plaklıklarda şase olabilir kabloları ile oynamışsınız denildi arka plakalıkları değiştireceğiz akü de varta değil onu da değişitirip düzelmez ise aracın iç tesisatına geçeceğiz orda da sorun bulamazsak bu sefer alternatöre bakılacak denildi yani aracı ilk orjinale çevireceğiz diyorlar aracı alıp arıza tespit ücretine itraz etsem sonuç alır mıyım ? benim bildiğim arıza incelenir net bulunur değişecek parça söylenir deneme yanılma yöntemi ile gidiyorlar
 

Deneme yanılma yöntemi olmadan bu sorunun çözümü zor zamanında araç için belirlenen yedek parçaların kullanılması ve işin ehli olmayan kişilere aracı kurcalatmamak lazım, hiç umulmadık yerden çıkabilir araç çalışmıyorken de titreme yapıyor demişsiniz o zaman alternatörün değişmesine ne gerek var bir işi yapıyorlarsa düzgün yapsınlar, geçerli bir sebep yokken parça mı değişir, aküyü değiştirmeleri ve tesisata geçmeleri bence de şart.

Lead bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

@bf417 Çözemedikleri için bahane üretiyorlar gibi geldi bana Plaka lambaları ile oynanmış değişecek dediler 190 tl aküyüde değiştireceğiz dediler 550 hepsi %30 indirimli bunları kabul etsem iç tesisata geçtiklerinde sizce park sensörüne geri görüşe ve double teybi sorun edeler mi bunları da söküp orjinal yapmamız gerek diyebilir mi sizce 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Gecmis olsun can sikici bir durum

Ben olsam iyi bir oto elektrikcisine giderdim servisdekiler zor cozerler

Aracta sonradan takila bir elektrik tesisatindan oldugunu sanmiyorum ama kolaydan zora giderdim mantik aramadan

Stopdaki tum soketleri

Sonra on fardaki sol ve sag soket

Daha sonra ic aydinlatma tesisat soketi bagaj aydinlatma soket soker

Denerdim

Lead bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

@HONEY Dışarıdaki elektirikciler böyle işlerle maalesef ilgilenmiyor veya ilgileneni bulamadım 4-5 elektirikciye gittim o zaman daha araç çalışıyorken titreme olmuyordu kimse uğraşmıyor ya akü ya da alternatör diyor bakanlarda sorun göremiyor işin içine girmek istemiyor o yüzden mecbur servisi tercih ettim serviste zoruma giden şey deneme yanılma ile gitmeleri ilk önce tesisatı kontrol et ne varsa eksik çıkar dışarı da da deneme yanılma ile gidiyorlar zaten servisin farkı kalmıyor
 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Lead yazdı:

@bf417 Çözemedikleri için bahane üretiyorlar gibi geldi bana Plaka lambaları ile oynanmış değişecek dediler 190 tl aküyüde değiştireceğiz dediler 550 hepsi %30 indirimli bunları kabul etsem iç tesisata geçtiklerinde sizce park sensörüne geri görüşe ve double teybi sorun edeler mi bunları da söküp orjinal yapmamız gerek diyebilir mi sizce 

Kesin diyecekler ama bu şekilde işin içinden çıkmanız mümkün değil söküp yenisini takmaktansa söküp denesinler plakalığı söksünler baktılar aynı demekki ondan değil teybi söksünler denesinler baktılar ondan değiştirsinler yenisini takma mantığını anlamadım böyle izah edin kabul etmezlerse dışarıda sağlam bir usta arayın derim.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Dün aldım aracı servisten tüm elektrik tesisatı değişcekmiş oynama olduğu için ondan sonra tespit yapılıyormuş 37 bin tl imiş %30 indirimli 2 ayda almanya dan özel geliyormuş :D aldım aracı akü değiştirdim akümün garantisi vardı 1 ay daha ama garanti kabul etmedi tam bitmediği için varta 74 ah akü aldım çalışmıyorken titreme sorunum çözüldü şimdi çalışırken titreme var :D

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Lead yazdı:

Dün aldım aracı servisten tüm elektrik tesisatı değişcekmiş oynama olduğu için ondan sonra tespit yapılıyormuş 37 bin tl imiş %30 indirimli 2 ayda almanya dan özel geliyormuş :D aldım aracı akü değiştirdim akümün garantisi vardı 1 ay daha ama garanti kabul etmedi tam bitmediği için varta 74 ah akü aldım çalışmıyorken titreme sorunum çözüldü şimdi çalışırken titreme var :D

Ne zaman satın almıştınız satın aldığınızda var mıydı bu durum? Bu şekilde muayeneden geçmeyebilir.

Lead bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

yeni farkettim fark etme şeklimde araçta led farlar taktırmıştım çok hafif titriyordu aracın titremesi zannediyordum sonra 2 aydır led farlar aşırı titreme yapmıştı garantiye yollayım dedim garantiden aradılar sorun yok diye sonra orjinal farlara baktım onlarda çok hafif yapıyor böyle öğrenmiş oldum
öyle aşırı bir durum yok çok hafif var hatta çoğu elektirikci göremiyor sorun yok diyor çoğu insanda göremiyor aşırı dikkat etmesi gerek ama benim gözüme takılıyor bildiğim için sorunu aküyü çözdük zaten şuan tek seçeneğe iniyor alternatörün içindeki parçalarla ilgili sanırım
 

tarihinde Lead tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Lead yazdı:

yeni farkettim fark etme şeklimde araçta led farlar taktırmıştım çok hafif titriyordu aracın titremesi zannediyordum sonra 2 aydır led farlar aşırı titreme yapmıştı garantiye yollayım dedim garantiden aradılar sorun yok diye sonra orjinal farlara baktım onlarda yapıyor böyle öğrenmiş oldum
öyle aşırı bir durum yok çok hafif var hatta çoğu elektirikci göremiyor sorun yok diyor çoğu insanda göremiyor aşırı dikkat etmesi gerek ama benim gözüme takılıyor bildiğim için sorunu aküyü çözdük zaten şuan tek seçeneğe iniyor alternatörün içindeki parçalarla ilgili sanırım
 

Servisin kurnazlığı da iyiymiş ha, siz nasıl olsa 38 bine onay vermeyeceksiniz onlar da kafalarının basmadığı bu sorundan yırtmış olacaklar, kolay para kazanmanın esasları sayfa 346, yeni aküde de sıkıntı çıkmadan alternatöre baktırın derim

forzaGilles ve Lead bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

@lasttohit  çoğu araçta var bakıyorum dışarıda %50 sinde var ama insanlar takmıyor sanırım bizim gibi aracına özenenlerin kafaya taktığı bir sorun :D hatta yetkili servisteki danışmana satabilirim dedim satarsan ilk beni ara diyo :D 

lasttohit bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
26 dakika önce, Lead yazdı:

@bf417 aynen öyle pazaretesi bosch car servise bırakıcam en son mekanik garanti paketim orayla anlaşmalıymış biz çözeriz diyorlar

Yeni aküyü hangi marka model taktırdınız?

Lead bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×
×
  • Yeni Oluştur...