İnternetten yağ alışverişi

@Savatage Teşekkür ediyorum, yağ değişiminden sonra deneyeceğim.

Bir sonraki servis zamanını kendi otomatik mi atıyor bu durumda?

Filtre olarak mann kullanıyorum. Yag olarak da castrol edge. Sanayide fiyatlar İnternet fiyatından daha ucuz. Bakımdan sonra makinaya baglayıp sıfırlıyorlar bakım ve yag değişimi uyarısını. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
@muratyagmur evet, senesi yada 15.000 km dolduğunda uyarı verir yine bakım zamanı geldi diye

Arkadaşlar bugün araç km doldurduğu için bakım yaptırmak istedim özel servise gittim 650 TL istediler ağzım açık kaldı. hele ben pahalı olduğunu belirtince patron oradan göbeğini yaya yaya "yağın litresi kaç para sen biliyon mu deyince" iyice tiksindim. 70 lira yetmiş diye de ekledi.

Evde gitmeden önce parça yağ fiyatlarına bakmıştım. Mann filtreler (yağ+hava+karbonlu polen) için değişik fiyatlar vardı ama maks 200 tutuyordu. Yağ da castrol 5w30 LL malum sitelerde 170 ile 230 aralığında 4 litre kutu. Toplam 400-450 aralığında bir şey ediyor ki 650 bence bir yağ değiştirmek bir filtre takmak yarım saatlik iş için çok. madem dışarda yaptırıyorum dedim özel servislere de para yok. gittim bir filtre bayii buldum. mann değil ama fil filtre buldum kaliteli dediler. filtrelere 90 tl verdim toplam. 

şimdi yağ almak istiyorum. n11 de var yağ 170 den başlıyor ancak kararsız kaldım sahte olmasından korkuyorum. çok mu saçmaladım ama bir kere girdim bu yola. şimdi hesap edince 90 filtreler + 170 yağ + işçiliik için 70 istedi usta= 330 tl ye malolacak. 

fiyatından ziyade özel servislerin hangi filtreleri kullandığını bilmiyoruz. piyasada malum sahte ürün çok var. ve bunlar bu ürünleri mümkün olan en ucuz fiyatlara toptan alan yerler. sahteye bulaşmayanları azdır diye düşünüyorum. hele bosch gibi markaların sahtesi ortalıkta cirit atıyor.

velhasıl kelam yağ satan arkadaşa da sordum etiketi ve kodu tutar mı sitesinden kontrol edince diye. eğer o da orijinal çıkarsa özel servisin yarı fiyatına halletmiş olacağım işi. tekrar söyleyeyim fikrimi: madem dışarıda yaptırıyorum neden daha fazla ödeyeyim ki. sahte parça kurbanı olma riski de cabası. filtreleri fil il ana bayisinden aldım sahte bosch dan kat kat iyidir diye düşünüyorum.

Not: Aracım 35bin km de fazla kullanılmadığı için düşük km. 2015 model 1.2 tsi 110 dsg comf.

castrol edge 3w30 LL yağ https://urun.n11.com/motor-yagi/castrol-edge-5w-30-ll-4-lt-ut2019-P385931265

yağda sorun yaşar mıyım sizce bu fiyatlara nasıl satıyorlar bu adamlar?
Sahte yağa denk gelmekten çekinceleriniz var ise., ki çekinmekte gayet haklısınız piyasada çok fazla sahte yağ, filtre ve çakma bakım parçaları mevcut., En garanti yöntem; Liqui Moly Türkiye Distribütörü bizzat kendisi liqui moly resmi web sitesinden satış yapmakta https://www.liquimolyturkey.com/5w30-motor-yagi-tam-sentetik-top-tec-4200-5-litre-8973

Ucuz bir yağ değil ama bu birazda yağın 5 lt. olmasından da kaynaklanıyor., yağ eksiltmesine karşı artacak 1lt. yağın bagajda durması iyi bişey en azından uzun yolda benzinci benzinci dolanıp uygun yağ bulmakla uğraşmazsınız..

@forzaGilles bir dahaki sefere artık. bir kere almış bulundum. muhtemelen 10 bin km sonra yine değiştiririm yağını. 

Yağınızı liqui moly ve ya motul almanızı öneririm çünkü castrol ün tortu vs. bıraktığına dair birçok içerik var internette. ama maalesef internette motulun çok sahtesi var @forzaGilles in dediği gibi en garanti yöntem liqui moly resmi distrübitöründen almak.

@Unclaimed hocam bu arabalara serviste de zaten castrol koymuyorlar mı? ben maceraya girmek istemedim.

serviste koyulan yağ sıradan castrol edgeden farklı ordaki yağ professional ll 3 diye geçiyor tam olarak yanlış hatırlamıyorsam. bu yağ ilk dolum yağı olarak geçiyor ve daha başarılı bir yağdır ama normal castrol edge daha kötü bir yağ servisteki yağa göre

arkadaşlar filtrelerden şüphelenmiyorum fil filtrenin kendi sitesinden bulduğum bayiiden aldım. ve fil yerli üretim ancak kötü mal değil.

yağ geldi arabanın yağını değiştirdik. bilmem sahte bilmem değil. yağ bu 

AF62E297-0607-4C54-A010-08406115F105.jpeg

B0F38E23-7C80-4389-B796-5C9EA9B3E06D.jpeg

A44F7273-2FE5-47C4-A7F4-34492330AAE1.jpeg

aklıma takılan bir şey var 4 litre yağı koyduk ancak çıraklar biraz az dediler. yarım litre daha koyalım dediler. arabanın arkasında daha önceden aldığım bir litrelik castrol vardı onu ekleyeyim dedim 2017 üretimi. çırak bu yağ kokuyor vs dedi baktım hakikaten değişik kokusu ve rengi. sanırım raf ömrü dolmuş ve sıcaktan bozulmuş mu artık neyse. ama içine biraz dökmüş bulunduk. bir sorun olur mu acaba? bundan sonraki bakımı yaz gelince km ye bakmadan yaptıracağım ve moly dediğiniz yağdan alacağım. inşallah yaza kadar bir sorun yaşamam.

Keske eklemeseydiniz hocam hem farkli iki yag karismis oldu hemde zaten tsi motorlar 4 litre aliyor 

@ZITIPAŞA hocam eksik yok çubuğun tırtıklı kısmının ortasında 4 litre koyduk işte. ama dediğiniz gibi keşke diğerinden koymasaydık. neyse artık yaz gelince değiştiririm km'ye bakmadan.

bence aslında iyi oldu. neden derseniz bugün yağ değiştirdiğim özel servis adındaki yerde bir bakayım sizin filtrelere ne marka dedim. adam bizimki orijinal falan diyor işte. getirin bakalım dedik getirdiler orijinal dedikleri filtreyi. bir de ne görelim plastik poşet içinde for volkswagen yazan dandik bir şey. o filtreye de 50 tl istiyor. yahu bu özel servis adındaki yerler  düzgün bir parça takmıyor ki. ha vardır takanlar ama ben hiç rast gelmedim. özellikle bosch markanın sahtesi heryerde. 

Ben de 2015 tdi aracıma liqui molyy top tec 4200 almayı düşünüyorum. Sanıyorum aracımla uyumludur. Yalnız liqui molyturkey ile bu satıcı arasında biraz fiyat farkı var 35 tl kadar. Satıcı Mekato.  İnternetten araştırdım sitesinde luqui moly ürünleri var. Ayrıca filtre de satıyor Mann filtre seti 250 tl. Bu da piyasadan daha uyguna geldi. Sahte olma olasılığı var mı acaba? N11de de baya popüler bir satıcı. Bakmak isteyenler için sitesi  https://www.mekato.com.tr/

Geri
Üst Alt