İnternetten yağ alışverişi

BeyazGolf

Üye
İsim
m
Arkadaşlar bugün araç km doldurduğu için bakım yaptırmak istedim özel servise gittim 650 TL istediler ağzım açık kaldı. hele ben pahalı olduğunu belirtince patron oradan göbeğini yaya yaya "yağın litresi kaç para sen biliyon mu deyince" iyice tiksindim. 70 lira yetmiş diye de ekledi.

Evde gitmeden önce parça yağ fiyatlarına bakmıştım. Mann filtreler (yağ+hava+karbonlu polen) için değişik fiyatlar vardı ama maks 200 tutuyordu. Yağ da castrol 5w30 LL malum sitelerde 170 ile 230 aralığında 4 litre kutu. Toplam 400-450 aralığında bir şey ediyor ki 650 bence bir yağ değiştirmek bir filtre takmak yarım saatlik iş için çok. madem dışarda yaptırıyorum dedim özel servislere de para yok. gittim bir filtre bayii buldum. mann değil ama fil filtre buldum kaliteli dediler. filtrelere 90 tl verdim toplam. 

şimdi yağ almak istiyorum. n11 de var yağ 170 den başlıyor ancak kararsız kaldım sahte olmasından korkuyorum. çok mu saçmaladım ama bir kere girdim bu yola. şimdi hesap edince 90 filtreler + 170 yağ + işçiliik için 70 istedi usta= 330 tl ye malolacak. 

fiyatından ziyade özel servislerin hangi filtreleri kullandığını bilmiyoruz. piyasada malum sahte ürün çok var. ve bunlar bu ürünleri mümkün olan en ucuz fiyatlara toptan alan yerler. sahteye bulaşmayanları azdır diye düşünüyorum. hele bosch gibi markaların sahtesi ortalıkta cirit atıyor.

velhasıl kelam yağ satan arkadaşa da sordum etiketi ve kodu tutar mı sitesinden kontrol edince diye. eğer o da orijinal çıkarsa özel servisin yarı fiyatına halletmiş olacağım işi. tekrar söyleyeyim fikrimi: madem dışarıda yaptırıyorum neden daha fazla ödeyeyim ki. sahte parça kurbanı olma riski de cabası. filtreleri fil il ana bayisinden aldım sahte bosch dan kat kat iyidir diye düşünüyorum.

Not: Aracım 35bin km de fazla kullanılmadığı için düşük km. 2015 model 1.2 tsi 110 dsg comf.

castrol edge 3w30 LL yağ https://urun.n11.com/motor-yagi/castrol-edge-5w-30-ll-4-lt-ut2019-P385931265

yağda sorun yaşar mıyım sizce bu fiyatlara nasıl satıyorlar bu adamlar?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam bugun bakim yaptirdim yetkili serviste yagi kendim goturdum Liqui moly tavsiye ederim hem yag kaliteli hem sahte cikma ihtimali minimum, yetkili saticisinin sitesi var 1 gunde eve getiriyorlar. Liqui moly 5w30 TopTec 4200 oneriliyor bizim araclar icin 5 litresi 275 TL. https://www.liquimolyturkey.com/5w30-motor-yagi-tam-sentetik-top-tec-4200-5-litre-8973. Ayrica cok taze yag gonderiyorlar bana gelen 2019 Ekim uretimiydi. Bende filtrerin orijinalligine guvenemedigimden direkt serviste yaptirayim dedim yag dahil toplam 860a geldi.

@BeyazGolf  gozume carpmadi hocam. Ama biraz artmasi iyidir diye dusunuyorum benimde yarim litreye yakin artti , eksiltme durumunda falan uzun yolda yag bulmak sıkıntı olabilir.

Bugun bakım yaptırdım 5 litre yağ ve filtreler 350 tl 80 işçilik özel serviste yaptırdım. 

@profesor çok iyi fiyat. maalesef buradakiler yamyam olmuş. bana 400-450 deselerdi ben de düşünmezdim. ama taktıkları parçalara mutlaka bakardım. o fiyata mann yada bosch yağ ile birlikte zor.

Hocam bugun bakim yaptirdim yetkili serviste yagi kendim goturdum Liqui moly tavsiye ederim hem yag kaliteli hem sahte cikma ihtimali minimum, yetkili saticisinin sitesi var 1 gunde eve getiriyorlar. Liqui moly 5w30 TopTec 4200 oneriliyor bizim araclar icin 5 litresi 275 TL. https://www.liquimolyturkey.com/5w30-motor-yagi-tam-sentetik-top-tec-4200-5-litre-8973. Ayrica cok taze yag gonderiyorlar bana gelen 2019 Ekim uretimiydi. Bende filtrerin orijinalligine guvenemedigimden direkt serviste yaptirayim dedim yag dahil toplam 860a geldi.
Yetkili servise giderken yağ götürebilir miyiz? Doğuş Etimesgut a giderken yağı kendim götürebilir miyim?

@xfree37  ben bugun orada yaptirdim bakimi hocam sorun olmadi. Servis danismani Serden bey var cok ilgili alakali, ondan randevu alirsaniz memnun kalirsiniz

Bakımı yetkili servis dışında özel servis veya ustada yaptırınca yol bilgisayarında çıkan "yağ değişimi - bakım xx km" uyarısı nasıl güncelleniyor?

Valla bence siz 90 liraya aldığınız filtreden şüphe edin ben dizel araca mazot filitresi dahil hepsi Bosch gerçek bosch 245 lira verdim en son bakımda 270 de yağ 100 de işçilik yaginida bundan sonra kensim. Degisicem yerim var eriniyordum ama artık devir tasarruf devri 

Bence filtreler cok ucuz hocam bir problem olabilir. Bugun serviste yaptirdigim bakimim faturasi

20191116_113413.jpg

fil filtre esasında türkiyedeki ilk filtre firması oem üretimde yapıyor acak vw için manndan iyimidir bilemem..

Geri
Üst Alt