Passat B6 1.4 Tsı 122 Hp Manuel

GokhanB

Katılımcı Üye

İsim
Gökhan Bilgin
Evet arkadaşlar herkese selamlar üç buçuk ay önce aldığım aracı paylaşmak istedim golf 6 ararken hiç hesapta olmayan bu passat çıktı temizliği almam için büyük etken oldu ve eksiklerini görmezden gelerek aldım şimdi başlayalım aracı tanıtmaya

2009 model Passat 1.4 tsı 122 hp manuel comfortline paket 34.500 km'deydi aracı aldığımda ilk günden bu güne doğuş oto bursa bakımlıydı ve aldığımda bakımıda olduğu için bende aynı şekilde serviste yaptırdım ve öylede devam ederim gibi duruyor.

Bakımla beraber bujiler , silecekler , silecek suyu sensörü arızalıydı oda değişti 1412 tl ödedim

Aracı aldığımda bakarsanız eğer ilgisiz olması dışında bir sorunu yoktu. Fakat umursamaz bir şekilde binilmiş lastikleri hiç değişmemiş ( tabi burda şunuda söylemem lazım 2010 öncesinde altıncı ay sonrası trafiğe çıkan araçlar bir sonraki model yılını yazarlardı benim aracımda 01.08.2008 trafiğe çıkışlı ve 11 senedir lastikler değişmemiş demekti :) )  tavan döşemesi sarkmış. Kapı araları çamur dolu depo kapağı içinde bulunan gider çamur dolu bagaj içi kauçuk pislikten dolmuş tıkanmak üzereydi sanırım yenilerle değiştirdim. O kadar temizlenmemiş ki camları ilk defa muhtemelen içten ben sildim önümüzü görmeye başladık :)

DOD2.JPG

DOD.JPG

DOD (1).JPG

DOD (2).JPG

Tabi başladık alır almaz eksikleri gidermeye ilk iş lastikleri değiştirmek oldu tercihimizi dunlop fm800'den yana kullandık 215-55-16 standart ölçüden devam ettik 1750 tl ödedik bu fiyata siboplarda dahil yıllardan dolayı onlarda zamanını doldurmuş tanesi 10 lira gibi bir rakamdı sanırım. Ebattan dolayı çok zorluk yaşadık 18 lastik parası malesef ara ebat olduğu için aynı ölçü michelin'den 3350 fiyat aldım bu yüzden dunlop tercih ettim uzun süredirde iki arkadaşım 17 ve 18 inç olarak kullanıyorlar aşırı memnunlar tavsiye ederim düşünenlere.

Sonrasında sarkmış olan tavan döşememizi yeniletmek oldu işimiz çok kişiyle görüştüm servis 3500 gibi bir rakam verdi eledik  :) dışarda bu işlerle ilgili olan döşemeci tanıdıklara uğradık biri ön cam sökülmeden tavan çıkmaz çıkarsada kırılır iz kalır dedi biraz gözüm korktu haliyle tüh falan derken başka bir tanıdığa gittik oda arka camı söküp çıkarırız dedi ben artık haydaaaaaaaaaaa demeye başladım :D işin sonunda kendim gibi kılçık bir tanıdığım olan cihan abiyle görüştüm ünal oto döşeme yıldırım tarafında gittim baktık çıkarırız dedi zarar vermeden cam sökmek isteyenler uğraşmak istemeyenler dedi merak etme halledilir dedi içim rahatladı gerçekten en yakın kumaşı beğendik başladık sökmeye çıkan döşemenin fotoğrafını ekliyorum. Tavan döşemesi sökükken ve yapılırken fotoğraflar en son fotoğraf final hali gündüz gözüyle çekip eklerim ilerleyen süreçte

index.jpg

Tavan Sökük.JPG

Tavan Sökük (2).jpg

Tavan Döşeme Yenileme.JPG

Tavan Döşeme Yenileme 2.JPG

Boyasız göçük düzeltme işlemleri yapıldı öncesi sonrası yapmamışım malesef bundan sonrada detaylı temizliğe başladık

Önce bagaj içinden başladık öncesi

Bagaj Temizlik Öncesi.jpgS

Sonrası

Bagaj Temizlik Sonrası.jpg

Bagaj içi kauçuk contaların altından devam edelim öncesi sonrası çok belli ayırmıyorum bile :

Temizlik Öncesi.JPG

Temizlik Sonrası (3).JPG

Çıkan contanın fotoğrafınıda paylaşayım

Yeni contadan sonra her yıkamada hava tutup özellikle kuruluyorum temiz bakmazsak sonuç ortada

Conta Eski.JPG

Conta Yeni.JPG

Kapı araları malesef çalışırken insan yoğunluktan aklına gelipte fotoğraf çekemiyor yoksa gerçekten çok çok kötü yerler vardı depo içi özellikle

Kapı Araları Öncesi (1).JPG

Kapı Araları Öncesi (2).JPG

Kapı Araları Sonrası (2).JPG

Daha sonra dışarıya geçebildik demir tozu kil temizliğiyle başladık demir tozu olarak autoglym magma kil olarak valet pro mavi kil kullandım

Demir Tozu Sökücü (1).JPG

Demir Tozu Sökücü (2).JPG

Demir Tozu Sökücü (3).JPG

Demir tozu kil temizliğinden sonra koch chemie pw uyguladım biraz biraz benim arabam olduğu belli olmaya başladı :)

Demir Tozu , Kil , PW (1).JPG

Demir Tozu , Kil , PW (2).JPG

Demir Tozu , Kil , PW (3).JPG

Demir Tozu , Kil , PW (4).JPG

Demir Tozu , Kil , PW (5).JPG

Demir Tozu , Kil , PW (6).JPG

Direksiyon öncesi - sonrası yapmadan olmaz colourlock strong ürünü kullandım deri kalkanıda uyguladım çok memnunum

Direksiyon Öncesi.jpg

Direksiyon Sonrası.jpg

Bitti mi ? ASLA :D

Dikkatli detay sever gözler kaputtaki donukluğu farketmiştir

index.jpg

s.jpg

Menzerna 400 tek kat sonuç

IMG_5819.JPG

Dış cam çıtalarındaki parçalar krom değil değişik bir kaplama bunlardada kostikten kaynaklı lekeler var. Ufak bir yeri denedik sonuç aldık komple bitirince paylaşırım ama fark aşikar :)

rr.jpg

oo.jpg

ş.jpg

Dikkatli gözlerden kaçmayacağını düşündüğüm bir noktada sağ sis farı puslu bir tabakası var ilk aldığımda su almış sandım ama daha sonra yıkamalardan sonra aynı iz olmayınca detaylı inceleme sonucunda daha önce içinde ampul patladığı için iz yaptığını anladım sonuç olarak ön tarafı söktük. Farlar ve stoplarda kötü tabi onlarıda unutmadık

IMG_6154.JPG

IMG_6155.JPG

Daha sonra sis farını söktük bilmeyenler için söylüyorum sis farları genelde camdır cam pastasıyla temizledik. Her bölgeye kendine ait ürünle temizlerseniz daha iyi sonuç alırsınız camı araba pastasıyla temizlemeyin derim yani :) Diğer bir önerimde şudur ufak bir bilgi olsun yine sis farlarının üstündede farlarda olduğu gibi ayar yapabileceğiniz mekanizma vardır bu mekanizmada söktüğünüz yere bakıp kalemle işaret koyun ki tekrar sıkarken farın yükseklik ayarını bozmayın. Sağı sökmüşken sol tarafıda temizlememek olmazdı onuda aynı işlemden geçirdik :)

IMG_6150.JPG

IMG_6152.JPG

Farların üstündeki fabrikasyon vernik tabakası gibi bir koruma var ve oda yıllardan dolayı solmuş sarımsı bir hal almıştı onlarıda 800-1200-2000-3000 zımpara işlemi ardından pasta yaparak hataları giderdik kısa süre içinde stek dynoshield folyo ile kaplamayı düşünüyorum. İlk iki fotoğraf öncesi diğerleri sonrası

IMG_6156.JPG

IMG_6157.JPG

IMG_6163.JPG

IMG_6164.JPG

IMG_6165.JPG

IMG_6166.JPG

Stop lambası öncesi var ama sonrası çekmemişim sonrası için sondaki fotoğraflara bakabilirsiniz

vb.jpg

Araca henüz boya düzeltme işlemlerini bitirmedik sadece kaput bagaj far ve stopları ufak bir operasyondan geçirdik işlemleri yaptıkça paylaşmaya devam ederim bu başlık altından. Tavan ve diğer kısımlar oldukça çizik Allah kolaylık versin bize :) Aracın yan ön ve arka tampon kromlarında köşelerde kireçten kaynaklı lekeler vardı mafra cromobrill kullandık direk sonuç verdi çok memnun kaldım bunuda eklemek istedim

Bu arada aracın dışına en son dört beş yıkama önce gtechniq c2v3 uyguladım iç kısımda koltukları sildikten sonra gtechniq ı1 smart fabric. Ön cama gtechniq g1 üç kat yan ve arka camlara g5 tek kat uygulama yaptım son fotoğrafları dün çektim yıkamadan sonra

IMG_6232.JPG

IMG_6233.JPG

IMG_6234.JPG

IMG_6231.JPG

IMG_6226.JPG

IMG_6227.JPG

IMG_6230.JPG

IMG_6229.JPG

IMG_6235.JPG

IMG_6236.JPG

IMG_6078.JPG

IMG_6079.JPG

Son olarak aracın kilometre'si 38k oldu bir kaç kez uzun yol  yapmış olduk ve aracı iyice tanıma şansımız oldu :)

Buraya kadar okuma zahmetinde bulunan arkadaşlara teşekkür ederim bir maşallahı eksik görmezseniz sevinirim nazardan korkan bir insanım :D

IMG_6228.JPG

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kazasız belasız kullan kardeşim bu güzelliğin resimlerini daha önce görenlerdenim.Çok iyi denk geldin gerçekten km ve kondisyon çok iyi👍👍

Epey emek vermişsiniz maşallah diyelim. Güzel günlerde kullanın. Km gerçekten şaka gibi :)

Kazasız belasız kullan kardeşim bu güzelliğin resimlerini daha önce görenlerdenim.Çok iyi denk geldin gerçekten km ve kondisyon çok iyi👍👍
Sağol abi :)

Epey emek vermişsiniz maşallah diyelim. Güzel günlerde kullanın. Km gerçekten şaka gibi :)
Günümüzü geçiriyoruz hobimizi severek yapıyoruz Allah razı olsun :)

Maşallah kazasız belasız. :)  
Teşekkürler :)

Konunun son hali budur ( ŞİMDİLİK :) ) son düzenlemeleri yaptım

Maşallah hocam, elinize, emeğinize sağlık. Bizde bu işleri sevenlerdeniz, zevkle okuduk.

Maşallah. Direksiyonun temizliğini de kusursuzluğuna bittim. İlk günkü gibi.  :)

Maşallah, hayırlı olsun güle güle kullanın.

Maaşallah hocam.Ben bu kasa passatı çok beğeniyorum.Çok temiz görünüyor araba km de çok düşük.Güle güle kullanın.

Venus Z10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Maşallah hocam, elinize, emeğinize sağlık. Bizde bu işleri sevenlerdeniz, zevkle okuduk.
Teşekkür ederim 

Maşallah. Direksiyonun temizliğini de kusursuzluğuna bittim. İlk günkü gibi.  :)
Teşekkür ederim 

Maşallah, hayırlı olsun güle güle kullanın.
Teşekkür ederim

Maaşallah hocam.Ben bu kasa passatı çok beğeniyorum.Çok temiz görünüyor araba km de çok düşük.Güle güle kullanın.

Venus Z10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Teşekkür ederim b6’dan daha efsane olarak aklımda b5.5 var kısmet belki bir gün oda kısmet olur :)

Günaydın , Bugün kaldığımız yerden devam ediyoruz geçen bu süre zarfında h9 edindik bakalım bunuda deneyelim :)  bir kaç çizik hali çekmeye çalıştım ama spot ışık olmadan gösteremiyorum malesef

7B46FA8C-5DBF-4675-9285-172F7F3F42F5.jpeg

D67FC92D-FDBD-4A47-9AA9-D60358032A74.jpeg

57E08C99-10F0-41FB-9A08-C87585F57C73.jpeg

Bugün epey yol kat ettik boya düzeltmede cam çıtalarında makinenin girebildiği her yer yapıldı ama ayna altı gibi dar yerler için ufak bir makine tedarik etmemiz lazım eylemlerimiz sürecektir :)  tavanın durumunu paylaşıyorum arabanın geneli neyse ki bu halde değil :(

9D243667-6545-4347-975F-8AC59E3FD178.jpeg

42E75FD6-19A2-4838-ADB5-A3416A38722B.jpeg

62E0C679-00FE-45A5-BA95-690A52AF04BD.jpeg

788C2DBD-4FAA-465E-8546-414A60C0E9AB.jpeg

Maşallah hayırlı olsun çok iyi denk gelmiş. Böyle düşük km bir araç olmasına rağmen yine sizin gibi detail kafasına sahip birine geçmeden adam olmayacakmış 😁😁elinize sağlık 👍

Geri
Üst Alt