Akü iyi niyet garantisinde mi, 1.2 TSI DSG

designer

Üye
İsim
Mehmet
Herkese merhaba, aracım 2016, 15 Kasım tescilli. 3 yılın dolmasına 11 gün var ve akü "sürüş pozisyonunda şaj edin" uyarısı vermeye başladı. Aracın marş basma süresi de her sabah biraz daha uzuyor gibi. Yarın çalışmayacak diye korkuyorum. (Öyle mi olur? hemen yapmam gereken birşey var mı?)

6 Kasımda rutin bakım randevusu var. Bir yerde akünün 3 yıl garantili olduğunu okumuştum, bu doğru mu? Eğer değilse akü iyi niyet garantisi kapsamına girer mi? Eğer hiç biri olmuyorsa 1.2 TSI DSG için hangi aküyü tavsiye edersiniz nereden alabilirim?

Herkese merhaba, aracım 2016, 15 Kasım tescilli. 3 yılın dolmasına 11 gün var ve akü "sürüş pozisyonunda şaj edin" uyarısı vermeye başladı. Aracın marş basma süresi de her sabah biraz daha uzuyor gibi. Yarın çalışmayacak diye korkuyorum. (Öyle mi olur? hemen yapmam gereken birşey var mı?)

6 Kasımda rutin bakım randevusu var. Bir yerde akünün 3 yıl garantili olduğunu okumuştum, bu doğru mu? Eğer değilse akü iyi niyet garantisi kapsamına girer mi? Eğer hiç biri olmuyorsa 1.2 TSI DSG için hangi aküyü tavsiye edersiniz nereden alabilirim?
Randevudan önce servise uğrayıp ölçtürün. Ve nasıl olsa bakım yapılacağı için şarj gerekli ise bakım esnasında şarj ettirirsiniz. Garantiyi de öğrenmiş olursunuz.

Serviste bakim yaptırdığınız için yolda kalsanız bile servis gelip takviye ya da çekici ile alıp götürüp müdahale ediyorlar. Ancak bunu kimse istemez. Bence servise gidebiliyorsanız bugün yarın gidip bilgi alın.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
akünün iyi niyet garantisine gireceğini pek sanmıyorum,
akü, lastikler gibi ürünler kullandıkça yıpranma payı olan kavramlar..

garantideki mantık, arıza durumunda değişimdir.

yani şahsi mantığım garantiye girmez

Upvote 0
Almanya VW'nin tüm parçalarla ilgili bu tarz farklı garanti periyodları olduğunu internetten okumuştum. Doğuş'un iyi niyeti değil, Almanya'nın garantisi aslında herkesin yararlandığı durum. Sadece bundan yararlanman için servis bakımlı olması şartını Almanya da ileri sürüyor olabilir. Bazı parçaların garanti süresi 3 yıl bazılarının 5 yıl vb. ayrımlar var. Bu bağlamda akü için de 3 yıl garanti olduğunu okudum (belki sadece bazı araçlarda böyle). Bu farklı uzunluktaki garantilere de "iyiniyet" ismiyle tanımlıyorlar. Örneğin vitese 5 yıl garanti veriyoruz demek yerine ilk 5 yıl içindeki vites arızalarında, "iyiniyetten değiştiriyoruz" diyorlar. Sormaya çalıştığım buydu.

Upvote 0
3-4 gün önce kurumda çalışan arkadaşım da 2016 1.2 tsi Man. golf var. Bir anda bahçede çalışmadığını ve tüm ışıkların yandığını söyledi. Yerinden oynatmadık ve servisi aradık. Çekici gönderip aracı aldılar. Araç bir gece kaldı ve akü değişimine karar verildi. Aracı aldığımızda hiç bir ücret ödemedik. Araç servis bakımlıydı yani akü de iyi niyete girebiliyor.

Upvote 0
aynı hatayı aldıktan ertesi sabah aracı zor çalıştırdım. bence fazla beklemeyin. servise götürün. benim uzatılmış garanti kapsamında değişim yapmıştı servis...

Upvote 0
Aaraba çalışmıyor. Yarın yol yardımı arayıp takviye desteği isteyeceğim. Servise gidecek araç. Bakalım macera nasıl devam edecek. Buradaki başka bir arabadan takviye çekmek zarar verebilir diye endişe ediyorum. O yüzden yardımın gelmesini bekleyeceğim. VDF kasko'yu mu aramalı, doğuş oto yol yardımı mı?

Upvote 0
Pastörize şişe süt ömründe

Sebang??

Exide???

Vs vs vs 

Akü takarsa vw ?

Sonuç kaçınılmaz

3 yıl idare eden akülerle karşı karşıyayız

Bendede devamlı aracın enerji ihtiyacı yüksek ve buna bağlı start stop hep devre dışı durumu var.  Geçen yetkili servise uğradım start stop için alete bağladılar . Start stopta herhangi bir hata kodu /mesajı yok dediler. 

Sebang ! Ocakta daha yeni 2 yıl olacak.

Henüz Sabahları çalışmada naz yapmıyor ama ? Pattt diye yapacak o kesin ...

Upvote 0
@designer aracım 3,5 yaşındayken akü bitti yolda kaldım, kontağı çevirdiğimde aracın içindeki tüm ışık veren herşey düğmeler göstergeler pırpır yapmıştı çalışmadı. O sırada gösterge paneli de yanmış. Uzatılmış garantim vardı, akü ve gösterge paneli garantiden değişti. Garanti olmasaydı ödeyeceğin tutar 5.000 TL üzeriydi dedi servis ( 2017 senesi ). 

Upvote 0
@mmartins

İnsan ohhhh ilk 6-7 yıl ağır bakımım yok diyor . Hadi 80-90 bine geldin .. tdi için triger masrafı dahilinde 120 bine gelmeye hadi var deyip rahatlarsın (tsi hele 180 bine kim öle kim kala)

İlk 6 yıl sonunda hadi bide gaza gelip yetkili serviste 2 kere agm akü değiştirdin !

1400x2  den 2800 ağır akü bakım masrafı  oluyor...

Akü deyip geçmemek lazım!!

Upvote 0
Kesin cevabı veriyorum, "Akü iyi niyet kapsamında ama sadece ilk 36 ay içindeyken" (benim süremin bitmesine 10 gün kalmıştı). Eğer akünüz 36 ay içinde bittiyse ve bu süre içinde tüm bakımları yetkili serviste yaptırmışsanız, sizin aracınız da iyi niyet kapsamına girebilir. Aracınız bu kapsamdaysa, kayıt işlemleri ve yazışmalar için 1 gün serviste kalması gerekebiliyor. Ayrıca akü bitmeye yakınken kesinlikle marşa çok fazla basmayın, eğer araç bir iki denemede çalışmadıysa vazgeçin. Hatta çalışmayacağına emin iseniz hiç denememek ve yol yardımı aramak da bir seçenek olabilir. Çünkü düşük voltaj aracın gösterge panelinin bozulmasına, klima sisteminin arızalanmasına vb. birçok elektronik arızaya neden olabilirmiş. Ben şansıma iki defadan fazla basmamıştım, bilmeden bütün bu aksamları da bozabilirmişim. Takviye gelince de konu hakkında bilgim olduğu için, önce takviyeyi bağlamalarını yoksa marşa basmayacağımı söyledim. 

Upvote 0
Kesin cevabı veriyorum, "Akü iyi niyet kapsamında ama sadece ilk 36 ay içindeyken" (benim süremin bitmesine 10 gün kalmıştı). Eğer akünüz 36 ay içinde bittiyse ve bu süre içinde tüm bakımları yetkili serviste yaptırmışsanız, sizin aracınız da iyi niyet kapsamına girebilir. Ancak bunun için aracınız bu kapsamdaysa, kayıt işlemleri ve yazışmalar için 1 gün serviste kalması gerekebiliyor. Ayrıca akü bitmeye yakınken kesinlikle marşa çok fazla basmayın, eğer araç bir iki denemede çalışmadıysa vazgeçin. Hatta çalışmayacağına emin iseniz hiç denememek ve yol yardımı aramak da bir seçenek olabilir. Çünkü düşük voltaj aracın gösterge panelinin bozulmasına, klima sisteminin arızalanmasına vb. birçok elektronik arızaya neden olabilirmiş. Ben şansıma iki defadan fazla basmamıştım, bilmeden bütün bu aksamları da bozabilirmişim. Takviye gelince de konu hakkında bilgim olduğu için, önce takviyeyi bağlamalarını yoksa marşa basmayacağımı söyledim. 
Bir de şunu öğrenseniz süper olur size zahmet. Servisten orjinal akü değişmesi halinde takılan akü de 36 ay kapsamında mı, yoksa sadece fabrikadan gelen araç üzerindeki akü mü 36 kapsamında? (Tabi servis bakımlı ise)

Upvote 0

@ogzogz sadece araçla beraber gelen Akü 36 ay garanti kapsamında. Eğer akünüz garanti kapsamında değişmisse, sadece aracın kendi 36 ay süresi bitene kadar garanti kapsamında (yani ilk akünüz sadece garantiden değiştirilme ihtimaline sahip) Eğer serviste ücretli değişim yapmışsanız, Türkiye'deki tüm diğer ürünler gibi 2 yıl üretim arızası kapsamı içinde. Zaten dışarıdan akü alırsanız da 2 yıl garantiniz olur. Ama büyük ihtimalle akünüz iki yıl içinde bitmeyecektir. 

Upvote 0

Geri
Üst Alt