Yakit problemi

atacandiri

Üye
İsim
Atacan
Merhabalar daha once benzer bi konu acmistim elimde 1.6 tdi 5 ileri manuel 2015 comfortline bmt golf var ankarada ikamet ediyorum bircok arkadasimla konustugum zaman yakit tuketimleri benzer guzergahlarda 4.5-5.5 lt arasinda degisirken ben 7 litrenin altina dusemedim.Bugun depoyu fulledim km de 46 kurus yakiyormusum..Acikcasi moralim bozulmaya basladi ..50 kurusa yakin yakicaksam dizel aracin benim icin bir anlami kaliyor mu :( Aracimi satip 1.2 ya da 1.4 tsi almayi ciddi ciddi dusunmeye basladim..Onerilerinize acigim ...Simdiden tesekkurler

Servise gidildi soryn bulamadilar enjektoru temizlet belki duser dediler

Moderatör tarafında düzenlendi:
@atacandiri  hocam hangi guzergahlari kullaniyorsunuz acaba , ben sabah eryaman sihhiye arasi gidiyorum aksamda ayni rotadan donuyorum , istanbul yolu ve hipodrom caddelerini kullanarak , ortalamam 5.2 sabah ve aksam yogun trafikte eger daha gec donersem 4.5 falan oluyor. Bir defa 7.2 ile dondum onda rotam farkliydi anadolu bulvarindan gelmistim ancak bir kaza sebebiyle 33 kilometrelik yolu iki saatte almistim cok sıkısık trafikte

Upvote 0
@ZITIPAŞA hocam aslinda bir cok guzergah kullaniyorum bitis incek olurken kinya yolu dikmen turangunes dogukent yakit ciddu fazla geliyor bana bilgisi olan arkadaslar varsa ne yapabilirim ogrenmek istiyorum acikcasi anlamadim cozwmedim gitti devirli kullandim,devirsiz kullandim her turlu seyi denedim ciddi ciddi kafam takildi bu konuya 6 7 ileri degilde 5 ileri olmasi bu kdr etkiler mi bilemiyorum muadil araci olan bilgisi olan yardimci olursa sevniirm

Upvote 0
@atacandiri hocam araclarimiz ayni sayilir 2016 model dizel manuel arac, ben eryaman incek arasi anadolu bulvarini kullanarak gittigimde dahi 5.4 falan yakiyordu arac , sabah saatleri istanbul yolundan anadolu bulvarina baglanan yoldan odtuye kadar trafik cok sıkısık olmasina ragmen , yakit aldiginiz yeri degistirmeyi deneyebilirsiniz veya servisle gorusmenizde fayda var gercekten fazla bir yakit bence. Yakıt olarakta Total exc. Dizel onerebilirim aldigim en yuksek menzil bu yakitla oluyor opet ve bp de yaklasik ayni ama shell kullaniyorsaniz o da biraz fazla sarfiyat yapiyor.

Upvote 0
@ZITIPAŞA valla hocam bakalim buradan bilen arkadaslardan bi oneri alamazs haftaya bi gostericem servise olmadi saticam valla:) cidden insanin cani sıkıliyor neden dizel aldim o zmn diye sorguluyorsun 7 lt yi bildigim kadariyla 1.4 tsi golfler yakiyor su an 

Upvote 0
@ZITIPAŞA valla hocam bakalim buradan bilen arkadaslardan bi oneri alamazs haftaya bi gostericem servise olmadi saticam valla:) cidden insanin cani sıkıliyor neden dizel aldim o zmn diye sorguluyorsun 7 lt yi bildigim kadariyla 1.4 tsi golfler yakiyor su an 
Servis bu gibi şeylerde pek yardımcı olmayacaktır., aracın bakımları düzenli yapılıyor mu, bakımı serviste mi, özel de mi yaptırıyorsunuz?

Upvote 0
Aracim golf 7 1.6 tdi manuel 5 ileri vites comfortline 2015 71.000 de ...ankara sehir ici trafiginde 7.0 ltnin altina ne yapsam indiremedim.Genellikle 2500 devire yakin vites atip, 2000 civari devirde sabit sekilde araci kullanmaya calisiyorum.Arac bilgisayarina gore ortalam hizim 25-30 civari oluyor..1.6 turbo dizel motorun bu sartlar altinda 7 litre yakmasi normal midir?Yorum ve onerilerinize acigim..Selamlar...

Bu şekilde belirtmişsiniz ....

Ortalama hızı belirtmeniz iyi olmuş benim arşivden sizin belirttiğiniz ortalama hızım 25-30 arasına tam örnek teşkil edecek 28 ortalama hızlı tüketimi ekliyorum.

25-30 ortalama hıza tdi manule 7 litre çok tabi. (%20 fazla nız var muadil tdi golflere göre)

7 litre  ancak 18 ortalama hızla olur tdi araçta!

Nasıl 7 litre olur tdi da diyenler olabilir?

18 ortalama hızla

Tdi golf 7 litre yakar !

Benzinli atmosferik bir araç 10,5 litre yakar

1,0/1,2 tsi 8,5 litre yakar

Lpg li araç ? (Elimde veri yok)

Screenshot_20191103-142443.png

Upvote 0
@Savatage valla hocam bilimsel bir paylasim olmus tesekkurler . Yukarida bir arkadas sormus bakim 4000 once yapildi...serviste yardimci pek olamaz denilmis..ne yapacagimi bilemedim..Acaba 5 ileri olmasi mi bu can sikici duruma neden oluyor cunku bu hizlarda vites 2 3 arasi degisiyor...Arac 70 den sonra 4 ,90 civari 5 i istiyor...Ankara trafiginde 5 e atmak pek mumkun gozukmuyor...Bir oneriniz var midir selamlar

Upvote 0
@atacandiri tüm manuel tdi ler 5 ileri zaten bunun konuyla bir alakası olmaması lazım, araçta bir sorun olup olmadığını anlamanın tek yolu bir arkadaşınızın 1.6 tdi manuel aracı ile aynı yolda yil bilgisayarının verilerini güncelleyerek kullanmanız, eğer aynı oranda bir ortalama olursa bu sizin sürüş karakterinizi gösterir yok daha az olursa aracınızda bir sorun var demektir ondan sonra servise gidersiniz.

Upvote 0
@atacandiri Dizel cekilecek cile degil, tavsiyem alin biratane 1.0tsi, istanbul ici ortalama 6.5lt. Ne DPF sorunu, ne titresimi, ne gürültüsü, ne yüksek MTV'si, nede pahali servis bakimi var. Ayrica olasi motor arizasinda TDI'a garanti yoksa para dayanmaz. 1.0 Tsi varken artik TDI'lar hesapli degil, malum mazot-benzinde kafa kafaya geldi.

Upvote 0
@krym dediklerinizde haklısınız bir konu hariç, 1.0 tsi 3 silindirli ve start stop devreye girip çıkarken bile deprem hissiyatı yaşatıyor tdi den daha titreşimli olduğu herkesin malumu.

Upvote 0

@Serkanasn sadece ilk calistiriken, biraz sarsintili, sürüs esnasinda sarsinti, titresim olarak tdi'dan cok daha iyi, hatta düsük devirde, sehir icinde biraz fazla sessiz. Birde motor sicakken calistirildiginda titresim, ses normal, kis aylarinda ilk calisma evet bayagi gürültülü, sasirmistim ama bana göre genel olarak tdi'dan daha iyi titresim konusunda.

Edit: Birde gaza fazla yüklenince icinden canavar cikiyor, tdi hak getire, ama normal kullanimda sorun yok

Upvote 0

Geri
Üst Alt