GOLF 7.5 1.4 TSi aracıma filtre önerisi.

@Savatage Tsi ve tdi filtrelerin kapakları değişik hocam heralde tsi lar hep böyle sanırsam.

@Savatage Evet hocam videoda alttakiler yıldız gibi görünüyor. Ne olur ne olmaz torx u da yanımda bulunduracağım.

Bunu daha önce anlatmıştım tekrardan anlatmak çok uzun süreceğinden şu kadarını söylebilirim., Doğuş otomotiv ve avrupadaki diğer tüm yetkili servisler tsi motorda (1.2/1.4) VW504.00 standartını kullanıyor.. Siz isterseniz VW50200 onaylı yağ da kullanabilirsiniz bunda sıkıntı yok.. TSI motorlar yağ eksiltmesi ile meşhur olduklarından LongLife tipte yağ kullanılıyor..

@forzaGilles Hocam bir de son bir şey soracağım, motul un sitesinde bu yağ 30000km/24 ayda bir değişim diyor. 15000 kmde bir değil de 20000 25000 de bir değiştirsem bir problem olur mu sizce?

@Alpostros Kardeşim sen servis fiyatını pahalı bulduğun için bu yola giriyorsun ama yanlış yapıyorsun. Neden ? ; Öncelikle aracin bu topa girmemen gerekecek kadar yeni. Km den anladigim kadriyla fazla km de yapmıyorsun. Aracına 2 sene daha binsen 2 bakım görürsün oda yaklaşık 2300 TL civarı olur. Dışarda parçaları alıp yaptirsan 2 bakım sana yaklasik 1300 maliyet getirse aradaki fark 1000tl. 

İyi niyet garantisi tam anlamıyla bitmez özellikle DSG için bu geçerli. Belli bi oranı bile karşılasalar o 1000 TL devede kulak kalır. 

Ayriyetten ben ve benim gibi pek çok kişi araç alırken servis geçmişine çok önem verir. Güven sağlar bu. Sen bakimi dışarda yaptiriyosun hemde orjinal parçalarla evet ama nerede kaydı kuydu ?

Satarken sana zararı o 1000 TL yide aratir yine. 

Bakımda bişey yanlış yada eksik yapılsa muhattabin servis, diğer türlü kimle muhatta olacaksın ?

Hadi bunları geçtim ben bu kadar yeni bir aracı ( 150 bin TL ler bandında ) bu miktar için servis garantisini onemsemeyen birinden arac almayı tercih etmem. Şüphen olmasın okadar para verip araç alan büyük çoğunluk aynı şeyi düşünecek.

Adamlar kaç senelik aracına serviste bakım yatırıyor ve hala bı sekilde iyi niyeti kullanıyor.  Ben yakın zamanda 2015 golfumu sattım alicilarin ilk sorduğu soru yetkili servis bakımı. 

Sözün özü ; o miktarlara girilecek iş değil. Ha bir BMW merso olur. Aradaki fark amorti eder belki. Bugün bütün markalarda 1000 TL lere bakım yapan yok. Ben yerinde olsam o topa girmem. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yetkili servise filtre veren yer tahminim Mann . Diğer ülkelerde Mann logosu VW logosu ile yan yana. Eğer ortalama hızınız 60 km ve üstünde ise 502-505 yağını yok altında ise 504-507 yağını kullanabilirsiniz marka Liqui moly tercih ederim. Krter tapa contaso Wictor Reinz bulursanuz kalitelidir.1.4 TSI Caxa jettaya 3.6 litre yağ konuyor
Sadece diğer ülkelerde değil bizim ülkemizdeki yetkili servislerden aldığınız aldığınız parçalarda da VW logosu ve Mann Filter logosu birlikte bulunur., 

Mann veya X bir firma VW ‘ye orjinal yedek parça ürettiği vakit VW AG mühürü basar., kendi adına dış piyasaya ürettiği vakit sadece kendi markasının adını kullanabilir.. 

@thelordof Ankaradayım hocam, fakat ürünleri kendim aldım. Sadece yağ ve yağ filtresi değişimini dışarda yaptıracağım o da max 20-30 tl arası bir şey tutar diye düşünüyorum. Bir ustaya gidip değiştirttireceğim.

@Balistique Hocam ben araba aldım mı 6,7 yıl biniyorum o da en az. Km konusuna gelecek olursak daha çok yapıyorum normalde çünkü uzun yola çıkıyorum. Bu aracımla daha yapmadım. Satmayı düşünmüyorum, inşallah da düşünmem. Gayet memnunum aracımdan. Onun için ikinci el satış değeri vs. sallamıyorum. Hadi diyelim ki satacağım 6 yıl sonra, tabir ettiğiniz "kaydı kuydu"  konusunda da ben aldığım her şeyin kutusunu, faturasını gösteririm, alacak olan insana da o güveni uyandırırım merak etmeyin. Almazsa da kendi kaybeder, sonuçta aracımı temiz kullanan iyi bakan benim  :)  Servis bakımının işçiliğe para ödeyip bayiye boş para kazandırmaktan başka bir özelliği yok, tabi bu benim düşüncem. Saygılar.

@Alpostros

Yağ çubuğunu çekerler böyle saplarlar garantiye diyorsunuz yani.

Tebrikler ...

Hayatta en büyük risk hiç bir riske girmemekmiş....

Yanlız,,

Rus ruletinde risk faktörü 1/6 dır

Dsg de bu risk 2/6 dır

Bunu da unutmamak lazım!!!

@forzaGilles Hocam bir de son bir şey soracağım, motul un sitesinde bu yağ 30000km/24 ayda bir değişim diyor. 15000 kmde bir değil de 20000 25000 de bir değiştirsem bir problem olur mu sizce?
Dediğim gibi aynı şeyi tekrar yazıcam; yağ üreticisi bu yağ için 2yıl/30bin km garanti vermiş olabilir., Servisler neden VW504.00 standardında yağ kullanıyor çünkü tsi motor yağ eksiltiyor bunun önüne geçebilmek için LongLife standartını karşılıyan yağ kullanmaktalar..

TSI motor LongLife tip yani vw504.00 yağ kulanımında bile 15bin bakımına anca dayanıyor., yeri geliyor 10bin km'de (500ml.-1litre) arası yağ eksilttiği oluyor.. yani 20-25bin km dayanması hayal..

Aldığınız satıcı 2018 üretimi yağ satıyor., 10-20 liradan kaçmayın 2019 üretimi yağ alın., Motul çok kaliteli bir yağ ancak sahte filtrelerin ve sahte motor yağlarının piyasada cirit attığı bir ortamda ben olsam motul tercih etmezdim.. bir önceki sayfada @gkhn arkaaşımız aldığı mann yağ filtresinin (en hayati filtre dir) sahte çıktığını belirtmiş., bu konulara uzaksanız sahte mi orjinal mi anlayamazsınız.,

Yetkili serviste yağ filtresi 50-55 lira arası bişey., düşünün 50 lira olan bir filtre dışarda 40-45 lira., 10 lira tasarruf için çakma yağ filtesi riskine değmez..!!

Bakımı dışarda yaptırmayı kafanıza koyduysanız; sahte ürün riskini azaltmak için yağ filtresini sevisten alın, motor yağını Liqui Moly tercih edin., En azından liqui moly 'de TR distribütörü resmi siteden yağ satışı yapıyor., Hava ve poleni dışardan tedarik edin.. Motor yağını uzmanı bile zor anlar artık etiketine kadar bire bir yapıyorlar..

@Balistique Hocam ben araba aldım mı 6,7 yıl biniyorum o da en az. Km konusuna gelecek olursak daha çok yapıyorum normalde çünkü uzun yola çıkıyorum. Bu aracımla daha yapmadım. Satmayı düşünmüyorum, inşallah da düşünmem. Gayet memnunum aracımdan. Onun için ikinci el satış değeri vs. sallamıyorum. Hadi diyelim ki satacağım 6 yıl sonra, tabir ettiğiniz "kaydı kuydu"  konusunda da ben aldığım her şeyin kutusunu, faturasını gösteririm, alacak olan insana da o güveni uyandırırım merak etmeyin. Almazsa da kendi kaybeder, sonuçta aracımı temiz kullanan iyi bakan benim  :)  Servis bakımının işçiliğe para ödeyip bayiye boş para kazandırmaktan başka bir özelliği yok, tabi bu benim düşüncem. Saygılar.
Aracın DSG . 6-7 sene tam DSG için verilen garanti süresine denk geliyor. O kadar süre sorun çıkarmayan DSG duymadım. En kotu kavraman değişecek 1-2 kez ve maliyetleri seni üzecek. Araç senin karar senin inşallah benim ongorulerim doğru çıkmaz sorunsuz binersin.

@Balistique İnşallah dediğiniz gibi olmaz hocam. Arkadaşım DOD 2.el den 2015 VW CC 1.4 Tsi DSG almıştı 78 bin kmde, DOD iyi niyet garantisi vermişti 1 yıllık. 86 binde araç titreyerek kalkıyordu kavrama değişti 1450 tl işçilik parası aldılar fakat parça ücretsiz oldu. Benim aracımda ücretsiz olacak diye garantisi de yok, bundan da bahsetmişim ilk sayfada .Orijinal kavrama 1800-2000TL gibi bir fiyata bulunabiliyor. Tanıdık ustayla da işçilik iyi bir fiyata gelir diye düşünüyorum. Teşekkürler yorumunuz için.

Geri
Üst Alt