iPhone 11 (iOS 13) bluetooth telefon konuşması sorunu

designer

Üye
İsim
Mehmet
Yeni aldığım iPhone 11 (iOS 13.2 yazılımlı) telefonumu, 2016 MK 7 confortline aracımın standard bluetooth donanımıyla kullanırken sorun yaşıyorum. Telefondan müzik çalarken sorunsuz ses yayını yapılabiliyor, ancak birisiyle konuşmaya kalktığımda karşı tarafın sesi bozuk plak gibi kesik-kesik geliyor. İşin ilginç tarafı iPhone 11 modelinden önceki cihazlarda sorun olmaması. iPhone 6 veya iPhone 7 cihazla sorunsuz herşeyin çalışması. iPhone 11 telefonumu şu anda iade ediyorum ve yenisini alarak donanımsal bir sorun var mı onu anlamaya çalışacağım. iPhone 11, iPhone 11pro veya iPhone 11pro Max kullanan ve MK7 confortline üstünden benzer sorun yaşayanlar var mı? Sorunun çözümü konusunda VW tarafında bir yazılım güncellemesi vb. yapılabilir mi? (yeni cihazlarda yeni nesil bluetooth teknolojileri olduğu için soruyorum)

Bence sorun iOS ile de ilgil olabilir. Ben de iPhone6'dan XR'a geçtim. Dediğiniz gibi müzik dinlerken sıkıntı yok ama konuşmalar kesik kesik. Son iOS güncellemesinde bununla ilgili veya benzer bir sorunla ilgili çözüm görünüyordu, anlaşılan tam çözememişler. 

Telefon ile aracın bluetooth versiyonları farklı olduğundan muhtemelen geriye dönük uyum konusunda bir sıkıntı var.

Upvote 0
@Mobydick Aslında bluetooth geriye dönük eski protokolleri destekliyor bu yüzden versiyonla ilgili bir sorun çıkmaması gerekiyor. Ayrıca müzik sorunsuzken telefon görüşmesini kesmesi de tuhaf.

Bu konuyla ilgili apple forumunu da takip ediyorum. Yazılımla sorunun düzeldiğini yazanlar da var, cihaz değişimi ile çözüme ulaştığını yazanlar da. Siz sesin kesik kesik gelmesiyle ilgil Apple Türkiye veya servise başvurdunuz mu?

Başka benzer durumu yaşayan varsa yazabilirse sevinirim. Eğer iPhone 11 kullanıp sorun yaşamıyorsanız onu da paylaşabilirseniz süper olur.

Upvote 0
@designer aynı sorunu bir tek vw sahipleri yaşamıyor. Yaklaşık 3 hafta evvel aynı sorunu mb forumunda da okudum. Telefonunuzu ve Aracınızı Bluetooth bazında karşılıklı olarak birbirlerinden silin ve sonra yeniden tanıtın / eşleştirin. Optimal haline gelecektir.

Upvote 0
 @issos aslında bu yöntemi denedim ama sorun çözülmedi. Hatta başka çözüm yollarını da denedim bir türlü sonuca ulaşamadım. 14 günden beri konuyu yurtdışı forumlar dahil heryerde araştırıyor, herkesle konuşuyorum. Benim merak ettiğim bu sorunu VW ile yaşayıp çözebilen var mı? iPhone 11 ile 2016 model confortline bluetooth üstünden telefon görüşmesini sorunsuz gerçekleştiren var mı?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
iPhone 11'de bluetooth 5 sürümü var, geriye dönük uyumlu çalışması gerekiyor ama belki de çalışmıyor. Böyle bir durumda 2016 VW içindeki yazılımı güncellemek sorunu çözer mi? Bu konuda Doğuş Oto veya Almanya ile nasıl temasa geçmek gerekir? (temasa geçsek bir yazılım güncellemesi yapılır mı)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
Apple ile dünkü görüşmemi aktarıyorum, eğer benzer sorunlar yaşarsanız direkt olarak Apple'a başvurun. (cihazınızı aldığınız ülkedeki Apple destek ekibine) Onlar size en uygun çözümü üretirken aynı zamanda konunun anlaşılması ve sorunun nereden kaynaklandığının tespit edilmesine katkı sağlamış olacaksınız. Konuşmalarımıza dayanarak sorunun donanımsal gibi göründüğü sonucu çıkıyor, ama yazılımla düzelen cihazlar da var.

Upvote 0
@designer ne yazıkki iphone 8 imi güncelledim bendede oldu aynı durum aracım 2014 hayghline ama sonra kendi başına düzeldi isterseniz bi aracın ayarlar bölümünde sıfırla telefon ayarları deyip sonra tekrar telefona uyumlu hale getirin düzelecektir ben yaptım oldu 😉

Upvote 0
@designer slm kardeşim geçmişolsun aynı durum benimde oldu ama çözümü kolay iphone 8 imi güncellemeden önce yoktu aracın ekranında ayarlar bölümünden telefon ayarlarını sıfırlayıp tekrardan telefonu ayarlayın çıhaza bağlayın yani gidecegini umuyorum 😉

Upvote 0
Denemiştim bunu, telefonu sildim, araçtaki tüm telefon ayarlarını sildim. Bir türlü düzelmedi. Şu an yeni cihazı bekliyorum. Umarım onunla beraber sorunlar düzelir.

Upvote 0
@Mobydick Aslında bluetooth geriye dönük eski protokolleri destekliyor bu yüzden versiyonla ilgili bir sorun çıkmaması gerekiyor. Ayrıca müzik sorunsuzken telefon görüşmesini kesmesi de tuhaf.

Bu konuyla ilgili apple forumunu da takip ediyorum. Yazılımla sorunun düzeldiğini yazanlar da var, cihaz değişimi ile çözüme ulaştığını yazanlar da. Siz sesin kesik kesik gelmesiyle ilgil Apple Türkiye veya servise başvurdunuz mu?

Başka benzer durumu yaşayan varsa yazabilirse sevinirim. Eğer iPhone 11 kullanıp sorun yaşamıyorsanız onu da paylaşabilirseniz süper olur.
Henüz düzelmedi ama telefonu silip tekrar tanıtmayı denemedim. Hiçbir sonuç alamazsam sıkıntı büyük çünkü resmen telefonda konulşmak eziyet oldu.

Upvote 0

@designer ios 12 ve üzeri cihazların hepsi ile bağlantı kalitesi sorunu yaşıyorum. Telefonu torpido gözünün içine koyunca sıkıntı olmuyor.

Upvote 0

Geri
Üst Alt