Volkswagen kampanyası

@Wyt23 Suanda insanlar araclarini cok ucuza satisa koyuyorlar, vergi indirimi ve sonra tekrar yükselmesi insanlarin kafasini karistiriyor, adam 2019 model golfünü sattigi paraya hyundai i20 alabilir, ama bunun farkinda degil, cünkü arabasini degistirmek icin satmiyor, vergi indirimiyle aldi 6 ay sürdü, amortismani düstü, bana sürdügüm kar diyor ve ucuza satiyor. Ben aracimi satip 3-6 ay sonra araba almayi düsünüyorum, golften biktim. O yüzden fiyatlara hakimim, daha öncede dedigim gibi golfümü satip ayni paraya i20-toyota corolla ve kafama birtane huni alacak degilim. Sifiri 158 bin lira diyelim araca, bu arac 5 ay 3700km kullanildi, nekadar amorti edilmesi lazim? 20 bin lira mi? Sen benden 20 bin lira amorti etmemi istiyorsun, tamam ben bu araci 143 bine aldim, ama o benim karim, alacagim araclarda vergi indirimi yokki, olsa sen haklisin,  hep söylerim ama kimse sallamaz; bir aracin 2.el degerini sifir fiyati belirler, ayrica yilbasinda hurda indirimi büyük bir ihtimalle kalkiyor, yani sifiri 165 bin olur. Bana gülebilirsiniz ama ben yeni yilda bu araci en az 150 bine satmayi planliyorum.

Bana sunuda söyliyebilirsiniz ki hemen assagiya bu tarz yorumlar gelecek: Kardesim bu paraya 2017-2018 model 1.4 start stoplu-led far bilmemneli-dolu arac var, böyle arac varken niye senin araca bu kadar para verilsin?

Cevap: Kimisi 30-40 bin km olsun, 2-3 yil eski olsun ama arac dolu olsun ister, kimisi arac sifir gibi olsun, bayiden alacagima 5-10 bin lira ucuza alayim, extralar önemli degil der. Benim ikisinede saygim var, benim sahsi tercihim 2.secenek, opsyionlarin cogunu kullanmiyorum zaten.

Tavsiyem, buldugunuz temiz araclari alin, cünkü cogu firsat araci, inanmayabilirsiniz ama fiyatlar cok ucuz, fiyatlar oturmadi, vergi indirimi beklentisi ve hurda indiriminin devami beklentisi büyük ihtimalle bosa cikacak. (Bana ucuz dedim diye tepkide göstermeyin, sifir fiyatlarini ben belirlemiyorum)

@krym abi sen Bi ilana koysana aracını acaba kaç para verilecek. Beyefendinin aldığı araç geçen hafta avekte 147 bin dediler nakit alıcı olunursa 145 e verilen bir araçtı.
Kusura bakma bana gercekci gelmedi, bayilerde nakit-taksit zaten yok, hertürlü nakit satiyorlar, para hesaplarina hemen giriyor, senetle satmiyorlarki, krediyle oldugu icin paranin hepsini zaten satista aliyorlar ama aveki'de bilmyorum ben direkt dogustan fiyat aldim. 147 bine zaten kacirma bosver benim arabami, zaten camtavan ben tavsiye etmiyorum

Edit: Demek istedigim o aracin birseyi vardir ucuza verdiklerine göre, teshir araci-nakliyat sirasinda hasar vb.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@krym ne teşhiri ne nakliyesi abim showromda sıfır duruyor. Keşke bişeyi olan aracı bana verseler, avukatım ben onlardan da yüklü Bi tazminat alayım ama onlar düşmezler. Adamlarda audi de dahil 4 büyük firma var. Neyse abim sen gerçekten iyi hesaplar yapıyorsun ama dediğin gibi olmuyor işte. Geçen yıl bu yıla göre sıfır fiyatlar daha yüksekti özellikle Eylül ayında, önümüzdeki yılın da ne getireceği hiç belli olmaz. 

@Wyt23 Showroom daki arac iste teshir araci oluyor, hasarli arac ise; hasarini belirtip, indirim uygulayip öyle veriyorlar, arkadasim passat aldi 4 bin lira ucuza dogustan alirkende beyan ettiler hasari, dolandirma falan yok.

Edit: passatin tamponunda cizik vardi, rötüs atip verdiler, sansa denk geliyor bazen.

Edit2: Birde benim hesaplar tutar genelde, matematik sasmaz. Belki piyasalar hemen tepki göstermez ama sonucta Adam Smith'in üstadin dedigi gibi, piyasalar yolunu bulur

Edit3: Teshir araci almak istedim, dogusta calisan arkadasim, bos ver, alma bunu, arabaya bakmaya gelenler pek insan gibi davranmiyormus dedi, tam olarak böyle demedi ama kibarcasi böyle

Edit4: Ben gecen yilda, bu yilda 0km golf aldim dogustan, gecen 2018 mayis 1.0tsi dsg comfort beyaz 110 bin lira vergi-hurda indirimi yok, 2019 mayis ayni arac extra camtavan-tungsten gri 143 bine aldim, vergi ve hurda indirimiyle beraber, yani gecen yil fiyatlar bu yildan daha yüksek degildi idda ettiginin aksine(böyle bir seyi türkiyede yasayan birisi nasil söyler bilmiyorum, bizde Kur-Enflasyon Sorunu var, hergün yeni zamlarla uyaniyoruz biz bu ülkede), vergi-hurda indirimine ragmen. 2018 mayista 110 bine aldigim aracin aynisi hurda-vergi indirimiyle bu sene 130 bindi mayis 2019'da.

@krym 2018 eylüle bak abi mayıs değil. Takdir edersin ki bir yıl 12 aydır sen 5. Aydan bahsediyorsun. 

Sen benden 20 bin lira amorti etmemi istiyorsun, tamam ben bu araci 143 bine aldim, ama o benim karim, alacagim araclarda vergi indirimi yokki, olsa sen haklisin.. 
Bu konuda tamamen haklısınız size katılıyorum..

Konu farklı farklı yerlere gitmiş :)  ikisinde de can tavan olduğu için oyum 1.5 den yana. Kalan donanımlar sonradan hallolur :)

@Serkanasn Hocam abim için XC90 siparişi verdik, Volvo nun kronik sorunları olmadığı konusunda emin misiniz? Piyasada nedense Volvo yla alakalı çoğunluk yaklaşma diyor ama abim çok beğendiği için ısrarla istedi. 

@berreday yarı fiyatına satamayacağı, aylarca satılmayacağı için yaklaşma diyorlar😊

@Serkanasn Hocam aslında 2.el değerini de parça fiyatlarının yüksekliği ve kronik problemlere bağlıyorlar ama detaylı bilgi sahibi değilim açıkçası. :)

@Wyt23 yok hocam comfortline aldım. Ancak araç çok doluydu. Araçta sanruof anahtarsız giriş anahtarsız çalıştırma bej koktuklat antrasit siyah tavan ışık görüş paketi ve sayamadığım bir çok özellik var.

1.0 millet niye istememis anlamadim oyle cok gazlamiyorsaniz 5 litre sehirici ortalama ile keyfini surersiniz, basarsaniz bu aracta gidiyor hemde 1.5ten daha tatli bir motor sesi var

Tesekkur ederim Emre hocam, tum badirelere ragmen sonu guzel oldu. :)  Musait bir zamanda fotograflariyla ilk deneyimlerimi paylasmayi dusunuyorum...
İlk izlenim olarak uzun yolda keyif verdiğine çok sevindim, inşallah şehir içinde, ara hızlanmalarda vb tüm konularda daha da fazla keyif verir 🙂

@Mustafaun Iste bende bunu insanlara anlatamiyorum, arabalarinizi ucuza satmayin, degerini kiymetini bilin, elinizdekini satarsaniz, o paraya ne alabilirsiniz, bunu bir hesaplayin, bir arastirin.

Bu arada jantlar süpermis, benim aracta tungsten gri, uzun vadeli kullanmayi düsünseydim bu jantlara parayi kiyardim. Birde golflere R direksiyon sart sanirim

Geri
Üst Alt