Çift bölgeli tam otomatik klima "Klimatronik"

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ

Opsiyonel donanım kodu: PH2

Tutarı: 354  TL. (Vergiler dahil)

Muafiyet ve Zorunluluklar: .

Comfortline ve Highline donanım seviyelerinde standart donanımlardan biridir.

Hamile eşleri olanlar için tuhaf ısı hissi ve ani ateş basmaları ve terlemeler veya üşümeler nedeniyle tek kelimeyle hayat kurtarıcı olabilmektedir. Bu sayede sürücü, hava sıcaklığı 25 derece iken ısıtma açan veya ansızın soğutmaya çeviren eşiniz veya arkadaşınızın krizlerinden bağımsız olduğunuz için terlemeden ve üşümek zorunda kalmadan mutlu, mesut hayatını yan koltukta sürdürebilmesine olanak tanımaktadır.

Ayrıca bu iki klima kompresörü ve iki ayrı sıcaklık/soğukluk belirleyebilme ve bunu tam otomatik olarak yapabilme özgürlüğü sağlamaktadır. ancak tek başınıza seyahat ediyor veya benzer ısı algısına sahip olduğunuz kişilerle seyahat ediyorsanız "SYN" yani senkronizasyon tuşu ile her iki tarafı da sürücü kısmından ayarlamak mümkündür.

Auto tuşu önceden ayarladığınız sıcaklığı koruyacak şekilde ısıtma veya soğutmanın devreye girişini otomatik olarak gerçekleştirir.

Comfortline ile Highline araçların klimaları tam otomatik yani; "klimatroniktir".

AC düğmesine basarak kompresörü kapatırsanız tekrar AC tuşuna yada buğu çözme yani cama üfleme tuşuna basmadığınız sürece (buğu çözmede kompresörün çalışması zorunludur) AC devreye girmez.

Klimayı Off tuşu ile tamamen kapattıktan sonra tekrar Auto tuşu ile açarsanız da açılışta AC ışığı yanarak devreye girer.

Son bıraktığınız ayarda açabilmek için yine aynı Off tuşuna basmalısınız. 

Bu arada sıcak üfleme yaparken kompresörün motora fazlaca bir yük bindirmediğini ve iç ortama giren havanın nemini aldığı için buğu oluşumunu azalttığını bilmeli.

Klima konsolu üzerindeki SETUP tuşunun işlevi:

Bu tuş aslında Media ekranı üzerinden Klima ayarları yapacağımız Menüye de kısayol tuşudur.

Ekranın üst alanında güncel klima ayarları gösterilir;

örneğin, sürücü ve ön yolcu tarafında ayarlanan

sıcaklık. +22 °C (+72 °F) ve altındaki sıcaklıklar

mavi oklarla, +22 °C (+72 °F) üzerindeki sıcaklıklar

ise kırmızı oklarla gösterilir.

Fonksiyonu açmak veya kapatmak veya alt menüyü

seçmek için ilgili fonksiyon alanına dokunun.

/Klima profili tuşu ile AUTO modunda fan seviyesi ayarı Hafif, orta ve güçlü arasında seçim yapılabilir.

/OFF Climatronic sisteminin kapatılması.

/ON Climatronic sisteminin açılması.

/Ek kalorifer menüsünün açılması

/Ayarlar anlamına gelen içiçe geçmiş dişliler olarak sembolize edilen tuş

alt menünün

//AUTO modunda fan seviyesi ayarı Hafif, orta ve güçlü arasında seçim yapılabilir

//Ek kaloriferin açılması ve kapatılması için

//Otomatik hava sirkülasyonunun açılması ve kapatılması için

//Alt menünün kapatılması için fonksiyon alanını

kontrol etmenizi sağlar

@silvershadow Hocam fiyatlar mı güncellendi

Sent from my iPhone using Tapatalk

@MSE

Değerli Muhammed Hocam,

Opsiyon listesinde olması gereken açıklamalarda eksik olanları tespit ettikçe güncelliyorum.

fiyatta değişiklik yok hocam  :)

silvershadow dedi:
@MSE

Değerli Muhammed Hocam,

Opsiyon listesinde olması gereken açıklamalarda eksik olanları tespit ettikçe güncelliyorum.

fiyatta değişiklik yok hocam  :)
Elinize sağlık Murat hocam :)

Merhaba Murat Hocam,

Arabayı çalıştırdıktan 1-2 dk sonra 29 derece dolaylarında klimayı açıyorum. Fakat 5-10 dk kadar soğuk hava veriyor. Motor soğuk diye böyle olduğunu düşündüm fakat klimanın hemen sıcak vermesi gerektiğini farzetmek yanlış mı olur?

@cengineer06

Değerli Hocam;

Klima sadece daha yüksek ısıdaki havayı sadece  24 ve altındaki ısılarda soğutmak için tasarlanmıştır.

Teoride -20 santigrad derece sıcaklığa  sahip olduğu ölçülen havada sıcak hava verecektir... :)

Fakat pratikte dışarıdan alınan havanın ısısının yükseltilmesini  sağlayacak bir ısıtma düzeneği bulunmadığından  klima kendi kendine çalışır o kadar..

Klima açıkken ısınabiliriz ama bu esnada klima ile değil motorun harareti sayesindedir bu ısınmamızı sağlayan sıcaklığın kaynağı motordur ve hava sıcaklığına göre değişen sürelerde olmak kaydıyla motorun ısınması 1 ila 5 dakika sürecektir. Yeri gelmişken motor ısısının hızlı artması hem yakıt ekonomisi hem de daha kısa sürede ısınacağınız için daha az üşüyeceğiniz anlamına gelir fakat bunun olabilmesi için hava girişi ve ısıtma fonksiyonu kapalı olmalı ve sabırla motor hararetinin 50 derecenin üzerine çıkması beklenmelidir. :D

Klima, bu esnada ışığı yansa da kompresörü açık olmayıp sadece içeri alınan havadaki nemi almaktadır.

geçen gün klasik sahil gezmemize gitmek için genelde yaptığım gibi golf'ün sağ arka koltuğundaki yerimi aldım :)   hanım şoför koltuğunda, oğlum yanında çıktık yola, biraz gittik sıcak geldi, eğilip öne doğru baktım klima açık mı diye, açıktı, arkama yaslandım, hemen arkasından doğru mu gördüm diye tekrar derecenin yazdığı yere baktım, 25 yazıyordu, bunda bir ilginçlik yoktu ama bu 25 yazısı rengarenkti, güneş gözlüğünü çıkardım, yok oldu renkler, tekrar taktım geri geldi, öbür gözlüklerle denedik onlarda olmadı, kullandığım gözlük polorizeydi diğerlerinden farklı olarak, belki de sebebi buydu ancak bu renkler nedir diye de merak ettim...

@magic Emre hocam bu tamamen polarized gözlükle alakalı bir durum.. Polarized camların yapısı itibariyle LCD tabanlı ekranlarda böyle oluşumlar olduğu gözlenmekte ve bazı kaliteli marka gözlük markaları bunu kullanım klavuzlarında belirtmektedir.. Ama benim anlıyamadığım 25 dereceyi gördünüz klima açık zannettiniz., sonra gözlüğü çıkarıp baktığınızda klima off durumda mıydı?

Moderatör tarafında düzenlendi:
@magic Emre hocam bu tamamen polarized gözlükle alakalı bir durum.. Polarized camların yapısı itibariyle LCD tabanlı ekranlarda böyle oluşumlar olduğu gözlenmekte ve bazı kaliteli marka gözlük markaları bunu kullanım klavuzlarında belirtmektedir.. Ama benim anlıyamadığım 25 dereceyi gördünüz klima açık zannettiniz., sonra gözlüğü çıkarıp baktığınızda klima off durumda mıydı?
yok açıktı hep, sadece çıkarınca normal beyaz renk gözüküyordu, bütün ekranlara vs baktım başka böyle renkli görünen yoktu :)

@magic

Şimdi şöyle oluyor polarize gözlüklerde ışığın geldiği açı ve yansımasına göre bu gibi durumlar oluyor., Aynı olay polarize gözlük takıp denize baktığımızda denizin her bir rengini hawaii mavisi gibi parça parça görülebilirken gözlükleri çıkardığımızda kirli mavi bir deniz ile karşılaşıyoruz.. Polarize tam olarakta "belirli şartlar altında" ışığın yansımasını engellemesine verilen bir terim..

Geri
Üst Alt