DİREKSİYON KUTUSUNDAKİ SESTEN SONSUZLUĞA YOLCULUK

İsim
Evren
Herkese merhaba,

Geçen gün 2016 Eylül ayı trafiğe çıkışlı Golf 1.2 TSİ aracımdan direksiyonu sağa sola çevirince "klok klok" tarzı tok bir ses geldiğini fark ettim. Benim gibi çukur, kasis gibi şeylerden fazlasıyla kaçan hatta bozuk satıhlı yola girmemek adına yolunu dahi değiştiren biri için garipti. Bende aldığımdan beri servis dışında bir yere götürmediğim için ilk fırsatta aracı servise verdim. Bir gün boyunca test yaptılar ve sonunda direksiyon kutusunun arızalı olduğu anlaşıldı. Ön takım, rot vs kısmında da bilahare test yapmalarının sebebi ise hatanın benden kaynaklı olup olmadığını anlayabilmekti. Nihayetinde hatanın parça hatasından kaynaklandığı anlaşıldı. Ancak aracın 24 aylık garantisine ek olarak 12 ay süren iyi niyet garantisinin geçen ay sonlandığı için neredeyse 12 bin tl tutan (doğru okudunuz) bir parça için ne yapılacağı tam bir merak konusu. Sağ olsun oradaki servis danışmanı arkadaş olabildiği ölçüde garantiden yaptırmaya çalışacağını, bunun için uğraştığını söylüyor. 2 gündür de bu temasları sürüyormuş. Sonuç ne olacak bekliyorum. İşin ilginç tarafı ise ben aracı aldığımdan beri servis dışında hiç bir yere götürmemiş olmama rağmen servis danışmanının defaatle iyi niyet garantisinin yalnızca DSG'yi kapsadığını iddia etmesiydi? Bu ne kadar doğru? Ayrıca sizce direksiyon kutusunun garantiden değişme olasılığı nedir? Teşekkürler. 

İyi niyet garantisi sadece dsg için konuşması doğru değil.önceki Polo aracım 2015 model olmasına rağmen devirdaim pompasını iyi niyet garantisinden Elazığ yetkili sevisi    Polat  yarı fiyatına değişmişti.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@tahtelbahir Direksiyon kutusu değişmesi gerekiyor ise sizin söylediklerinize göre değerlendirildiğinde bu değişim iyi niyet garantisine girmek zorunda. Yetkili servis bakımları olan kaza belası olmayan bir aracın direksiyon kutusunda kullanım hatası olamayacağına göre garantiden değiştirilmesi gerekir. Muhtemelen aracınızla ilgili bir servis bülteni vb. teknik bilgi Doğuş da vardır ve sorunlu olduğunu onlar zaten biliyordur. Servise garanti konusunda ısrarcı olmalısınız.

@tahtelbahir Hocam, mekanik bir sıkıntı için yetkiliye gittiğimde iyi niyet garantisinin 2 yıl garantiden sonra +1 yıl olduğunu belirttiler ve kabul etmediler (dag hariç). Benim araç da mart 16 çıkışlı. Yokuş yapacaklardır.

Herkese merhaba,

Geçen gün 2016 Eylül ayı trafiğe çıkışlı Golf 1.2 TSİ aracımdan direksiyonu sağa sola çevirince "klok klok" tarzı tok bir ses geldiğini fark ettim. Benim gibi çukur, kasis gibi şeylerden fazlasıyla kaçan hatta bozuk satıhlı yola girmemek adına yolunu dahi değiştiren biri için garipti. Bende aldığımdan beri servis dışında bir yere götürmediğim için ilk fırsatta aracı servise verdim. Bir gün boyunca test yaptılar ve sonunda direksiyon kutusunun arızalı olduğu anlaşıldı. Ön takım, rot vs kısmında da bilahare test yapmalarının sebebi ise hatanın benden kaynaklı olup olmadığını anlayabilmekti. Nihayetinde hatanın parça hatasından kaynaklandığı anlaşıldı. Ancak aracın 24 aylık garantisine ek olarak 12 ay süren iyi niyet garantisinin geçen ay sonlandığı için neredeyse 12 bin tl tutan (doğru okudunuz) bir parça için ne yapılacağı tam bir merak konusu. Sağ olsun oradaki servis danışmanı arkadaş olabildiği ölçüde garantiden yaptırmaya çalışacağını, bunun için uğraştığını söylüyor. 2 gündür de bu temasları sürüyormuş. Sonuç ne olacak bekliyorum. İşin ilginç tarafı ise ben aracı aldığımdan beri servis dışında hiç bir yere götürmemiş olmama rağmen servis danışmanının defaatle iyi niyet garantisinin yalnızca DSG'yi kapsadığını iddia etmesiydi? Bu ne kadar doğru? Ayrıca sizce direksiyon kutusunun garantiden değişme olasılığı nedir? Teşekkürler. 
Sorun parça hatasından olduğu anlaşılmış..!! Eee sabah sabah alkol mü aldılar ki halaa bıdı bıdı yapıyorlar., parça hatalı ise o araç ister servis bakımlı olsun veya olmasın., kusurlu parça sizden ücret taleb edilmeden değişmeli..

İnanılacak gibi değil. Tam üç gündür haber bekliyorum. Servis danışmanı garantiye girmesi için uğraşıyoruz dedi. Ayrıca "telefona 2 yıl garanti veriyorlar biz garantisi geçmiş bir aracı yapmak zorunda da değiliz" demesi de beni tam aptal yerine koymaya tekabül ettiği için canım çok sıktığını söyleyebilirim. Madem iyi niyet garantisi ortada yoksa o  zaman ben aracı alındığı günden beri 3'de 1 fiyatına bakımını yaptırmak varken neden servise bir ton para bayıldığımı birilerinin anlatması gerekmez mi?

Aslında "iyi niyet garantisi" diye de bir şey yokmuş :)

Bence bu, araçlarının tam olarak arkasında duramayan VW'nin olası sorunlar karşısında kendisine hareket alanı sağlarken müşteriyi de kaybetmemek için uyguladığı  ticari bir yanıltma taktiği :)

Evet sonuç belli oldu. Direksiyon kutusunun değişiminin gerektiği ve bunun 12 bin tl tuttuğu (DSG fiyatına), Erel Otomotiv'in indirimli haliyle 7600 tl ye de parça değişimini yapabileceği söylendi. İyi niyet garantisinin her şeyi kapsamadığı, yalnızca 24 aylık VW garantisine müteakip 12 ay ile sınırlandırıldığı ısrarlı bir üslupla dile getirildi. Servis danışmanları konu hakkında oldukça yapıcı olsalar da bu parça işleriyle uğraşan taraf tam bir vampir çıktı. Ben de böyle astronomik paraya,  benden kaynaklanmayan, kusurlu bir parçanın değişimini üstlenmeyeceğimi söylediğimde " o zaman 300 tl hasar tespit bedeli" ödeyeceksiniz denildi. Gerçekten sinirlerim çok bozuldu.  O vakit boşuna servise o kadar sene para bayıldığıma mı yanayım iyi niyet garantisine güvendiğime mi diye içimden geçirdim. 

Sonuç olarak direksiyon kutusunun revizyonu fikri verildi sanırım en iyi yer Koç Torna'imiş. Sanırım orada yaptıracağım. 

Katkılarınız teşekkür ederim. 

Sağlıcakla kalın. 

Avrupa'da yada Amerika'da olsanız bu problemden dolayı vw parçayı 5 kuruş almadan değiştirir, değiştirmiyorum dese bile mahkemeye verseniz seve seve değiştirmek zorunda kalır. Gelelim bizim ülkemize parça birimi dediğiniz tam olarak doğuş oto oluyor bu doğuş otoyu bu ülkenin başına saran insanları Allah a havale ediyoruz. Maalesef ülkemizde bu işler böyle. Vw bırak parça değişimini Amerika'da araç satabilmek için köpek gibi dolanıyor peşlerinde. Adamlar size şu kadar milyon ceza kestik birde dava açan tüm müşterilere tazminat ödeyeceksiniz dedi vw kabul etti. Bizim ülkede distirübütörü doğuş oto siparişle araba satıyor. Suçun birazı da bizde almazsak onlarda satamaz. Ülke vergi cennetine döndü büyüklerin böyle şeylerle uğraşmaya vakti yok gibi :)

Evet sonuç belli oldu. Direksiyon kutusunun değişiminin gerektiği ve bunun 12 bin tl tuttuğu (DSG fiyatına), Erel Otomotiv'in indirimli haliyle 7600 tl ye de parça değişimini yapabileceği söylendi. İyi niyet garantisinin her şeyi kapsamadığı, yalnızca 24 aylık VW garantisine müteakip 12 ay ile sınırlandırıldığı ısrarlı bir üslupla dile getirildi. Servis danışmanları konu hakkında oldukça yapıcı olsalar da bu parça işleriyle uğraşan taraf tam bir vampir çıktı. Ben de böyle astronomik paraya,  benden kaynaklanmayan, kusurlu bir parçanın değişimini üstlenmeyeceğimi söylediğimde " o zaman 300 tl hasar tespit bedeli" ödeyeceksiniz denildi. Gerçekten sinirlerim çok bozuldu.  O vakit boşuna servise o kadar sene para bayıldığıma mı yanayım iyi niyet garantisine güvendiğime mi diye içimden geçirdim. 

Sonuç olarak direksiyon kutusunun revizyonu fikri verildi sanırım en iyi yer Koç Torna'imiş. Sanırım orada yaptıracağım. 

Sağlıcakla kalın. 
Garanti biriminin 3 gün boyunca bekletmesi gibi bir durum olamaz., Karar ister olumsuz olsun., isterse de olumlu olsun.; buna karar veren merkez sonucu 2-3 saat içinde belli olur., Çok istisnai bir durum olur onda da 1 gün sonrası cevap olumlu-olumsuz sonuçlanır., 

Erel ile 1kez muhattap olmuşluğum oldu yedek parça ile görüşmek istediğimi söylediğimde., anlamsız bir şekilde yedek parça bölümü ile görüştüremiyeceklerini söylediklerinde vakit benim için bitmiş oldu., 

Başka bir servise götürmenizi öneririm mümkünse doğuş oto..

Doğuş Oto ya götürün. Müşteri hizmetlerine şikayet edin. Olmaz ise mahkemeye vereceğinizi söyleyin ve verin. Kazanırsınız.

Bu iyi niyet garantisinin hudutları çizilmemiş mi? Herkes kendi anlamak istediğine göre yorumladığı bir durum mudur? 

Sağlıcakla kalın. 
Yasal süreçlerle hakkınızı aramayı düşündünüz mü?

Geri
Üst Alt