Varta akü sorunsalı

Makine7

Üye
İsim
Sercan
Arkadaşlar merhabalar. Pazartesi günü akü değişimi için servisten randevu aldım. Bana iki farklı fiyat verdiler. Birincisi 850 lira olan Vartanın ekonomik orijinal aküsü diğeri ise 1380 lira olan araç üzerinde fabrika çıkışlı olan Varta aküsü. Servis ilk olan 850 liralık akü içinde orijinal doğuşun ve wolksvagenin önerdiği marka olduğunu söyledi. Sizce hangisini almalıyım? 

Arkadaşlar merhabalar. Pazartesi günü akü değişimi için servisten randevu aldım. Bana iki farklı fiyat verdiler. Birincisi 850 lira olan Vartanın ekonomik orijinal aküsü diğeri ise 1380 lira olan araç üzerinde fabrika çıkışlı olan Varta aküsü. Servis ilk olan 850 liralık akü içinde orijinal doğuşun ve wolksvagenin önerdiği marka olduğunu söyledi. Sizce hangisini almalıyım? 
Acaba aranızda servisten ekonomik olan aküden taktıran var mıdır?

Orjinal ile ekonomik olan modellerin görsel olarak ne gibi farklılık olduğunu merak ettim. 

Yani birbirine benziyorsa orjinal yerine ekonomik olanı orjinal diye takabilirler mi?

Upvote 0
Akü olayı tamamen hikaye ahım şahım fark yok ama siz yine de agm takın. Agm de 4 yıl dayanıyor efb de, arada neredeyse iki kat fiyat farkı var, fren enerjisi geri kazanım olayı da bizim araçlar için geçerli değil, cca değeri 3 kat dayanma vs o zaman 12 yıl dayansın, efb takan da 4 yıl kullanıyor.

Upvote 0
@ogzogz evt bu akü serviste yok ama servisin birinci kalite dediği seviyede olabilir bu akü, bilen arkadaşlar yorum yapabilir. Serviste 1380 vereceğimize buna 920 lira veririz.

Upvote 0
@ogzogz evt bu akü serviste yok ama servisin birinci kalite dediği seviyede olabilir bu akü, bilen arkadaşlar yorum yapabilir. Serviste 1380 vereceğimize buna 920 lira veririz.
Servisin 1. Kalite demekten kastı araç üzerinde fabrikadan hangi akü geliyorsa bire bir aynısı ile değiştirmektir. Hangisine ne kadar verilip verilmeyeceği tercih meselesi.Bu demek değildir Varta E39 akü kötü. Ancak yetkili servislerde bu aküyü göremezsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@ogzogz peki hocam servisin ekonomik dediği akü neden ucuz o zaman?
Servislerin ekonomik diye adlandırdığı daha kısa ömürlü olan akü,fren balatası gibi hizmetleri oluyor. Bunlar da servis garantisi kapsamında servis tarafından tavsiye edilen ürünler.

Servisin ekonomik dediği aküyü ben de merak ediyorum. Serviste ekonomik akü taktıran birisi varsa resim çekerse sevinirim.

Upvote 0
@ogzogz Bunun aynısı araç üzerinde olan Hocam. Ama servisin ekonomik dediği bu değil sanırım. 1380 lira fiyat verdiği akü bu sanırım. 

21231A00-3684-42E6-BBA6-5DF0D9C69DF6.jpeg

Upvote 0
@bf417 Hocam servisin söylediği iki aküde Agm aslında efb değil. Ama neden ikisi arasında fiyat farkı var onu çözemedim. 

Upvote 0

@Makine7 @ogzogz @Golftdi @bf417 

Ekonomi serisi akünün üzerinde Economy yazar..!! Burdan anlayabilirsiniz., 

Bu sadece aküde de değil ekonomi serisi her yedek parçanın üzerinde zaten açık açık yedek parçanın economy serisi olduğu yazmaktadır., 

VW 2 tip yedek parça üretir/ürettirir; 

1) VW Genuine Parts (orjinal yedek parça) 

2) VW Economy Parts (orjinal economy serisi yedek parça) 

Avrupa'da uzun zamandır olan bir sistem var, müşteri yetkili servis fiyatları pahalı geliyor ve adamlar müşteriye alternatif sunmak için economy serisi yedek parçaları geliştirdiler., Yani 2 tip yedek parça oluyor., biri economy serisi orjinal yedek parça (ömrü nispeten kısa tutularak üretilmiş)., ancak performans ve güvenlik gereksinimlerini tamamını karşılar., 

VW Almaya “resmi” sitesinden alıntı: VW Ekonomik Parçalar; Akü, Alternatör, Amortisör, Buji, Egzoz, Fren Balatası, Fren Diski, Polen Filtresi, Silecek parça gruplarını kapsar., ve Volkswagen AG tarafından, kalite ve güvenlik standartlarından ödün verilmeden üretilir... VW ekonomik parçalar tıpki  VW Genuine Parts 'larda olduğu gibi 2 yıl garantilidir..

Yanlış anlaşılmasın her ikiside orjinal yedek parça sadece ekonomik olanın ömrü nispeten kısa tutulmuş, parça da  kullanılan malzemeler/materyeller biraz daha kalitsi düşük tutularak üretilmiş diyebiliriz.. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0

Geri
Üst Alt