Acill! Kaput taş izi ve koruma filmi hakkında

@EMR-Garage sizin bu anlattıklarınıza bakılırsa araçlar fabrikada boşuna boyanıyor komple film giydirme ile üretilip satılsa daha iyi olur gibi, konuya dönersek daha trafiğe çıkmadan takılan kaput filmini satarken alıcı şahıs boya kontrolü yapmak için söktürdü ve filme isabet edip seken taşların aslında çarptığı anda boyayı kaldırdığını filmi sökünce gördük, film olduğu sürece siz farketmiyorsunuz ama film taş izlerinden falan korumuyor aracı, bence dünyanın en gereksiz meselesi.

@Serkanasn Hocam film var film var. İncecik uzak doğu filmi ile kaplama yapıyorlar sökerken yapıltırıcı bırakıyor korumuyor vs. Kullanıcılar kaliteli filme para vermek istemiyor. Kaliteli bir film bugün 400 TL'den başlıyor. Poliüretan film bunun 2 katı. Bizdeki filmleri çivi ile zor delersiniz. Oraguard markasını 6 yıldır kullanıyoruz 5 yıl sonunda yenilediğimiz filmler var hiçbir sorun yaşamadan söküp değiştiriyoruz. İnsanlar artık bilinçlendi 0km araç alanların çoğu artık kaput ve ön çamurlukları bayiden çıkar çıkmaz kaplatıp koruma altına alıyor. 

Piyasadaki kalitesiz film ve uygulamalar nedeniyle kaput filmine karşı bir önyargı var. Garantili kendini kanıtlamış ürünler kullanılırsa oldukça faydalı bir uygulama.

Seramik kaplama ve kaput filmi ikiside para tuzagi arkadaslar uzak durun, hicbir koruyuculugu yok, kaput filmini sökün, bakin korumus mu, korumamis mi? En kalitelisi falan filan yok, sicrayan tas carpiyor sonucta arabaya, 1cm bile kalinligi olmayan folyo nasil koruyabilirki araci? (Ben folyoyu söktürdügümde, kaplayan arkadasa ettigim küfürün haddi hesabi yoktu, sökmek icin ücreti almaya cesaret edemedi, kaplamasi para, sökmesi para, kaplatiginiz yere söktürün eglenceli oluyor)

Seramik kaplamada ayni, pamuklara saracaksan arabani, yaptir. Hicbir ise yaramiyor ama piskolojik etkisi var. Yurtdisinda okadar yil yasadim, ne seramik kaplama, ne kaput koruma görmedim, kardesim bu arabayi biz sokaklarda, trafikte, dagda bayirda sürüyoruz, salondaki vazo degil sonucta. Satista fiyat düsürmeye kalkan cakallara agzinin payini verin, cakallara arabanizi satmayin.

Gelseler ustune para verelim en kalitelisini yapalim deseler istemem, piyasada gordugum ne kadar kaput filmli araba varsa ya sararmis ya catlamis ya da uzaktan falan bakarken bir sorun yok ama bir açıyla bakınca boyanın o guzel gotruntusu gitmis kalitesiz bir goruntu gelmis arabaya , 3 senedir kullaniyorum 3-4 yerde ufak taş atmalari var ama kaput filminden daha kotu gozukmuyor. Hele hele yarim kaput filmi tam bir facia urun.
Yollarda gördüğünüz araçlarda piyasada 300 liraya çekilen folyolar mevcut bende sırf bu ucuz folyolardan dolayı folyo çekmeyi uzun zaman yapmadım çünkü biliyordum gelenlerin %90 nı x yer 300 e çekiyor diyeceklerdi fakat kendi müşterilerim kaliteli malzeme talebinde bulununca çekmeye başladım . Neyin ne olduğunu ayırabilirsek çözüme ulaşmamız çok zor eğil ama çoğu kişi bilmediğinden ve öğrenmeye kapalı olduğundan yıllardır piyasada boya koruma adı altında çekilen 5 krş etmeyecek folyolar yüzünden çoğu kişi sizin gibi düşünmekte .  Poliüretan tip folyolarla bu sıkıntılar giderildi kaliteli folyolar ultra parlaklığı kendini yenileme özelliği ile araç boyası parlaklığından ödün vermeden boyayı koruyabiliyor üstelik yıllar sonra sökümünde de eğer boya orjinal ise hiç bir sıkıntı olmuyor tabi bunun bir bedeli var . 

3 senede 3-4 taş izine gelirsek her araç aynı şartlarda kullanılmıyor . 10 yılda tek bir taş izi olmayabilirken 10 dakikalık yolculukta kaput taş izinden de geçilmeyebilir . 

NOT: Ben kendimde kaput folyosunu seven biri değilim ama bu aracı taş izinden koruduğu gerçeğini değiştirmez . Gelenlerede hep derim şehir içi kullanıyorsanız yaptırmayın fakat şehirler arası yolculuk çok yapılıyorsa gün gelir pişman olursunuz ve çok geç olur . 

@AdanaDetailing @EMR-Garage Kaputta taş izi olmasının nasıl bir sakıncası var?

Her tarafı çürümüş araç bile boyanmadığı sürece zaten değerini koruyor, kaputta taş izi var diye fiyat kıran birine rastlamadım, bırakın taş izini arabanın iki kapı ve camurlugu boydan boya çizik olduğu halde orjinal olduğu için değerinde satılıyor.

@AdanaDetailing @EMR-Garage Kaputta taş izi olmasının nasıl bir sakıncası var?

Her tarafı çürümüş araç bile boyanmadığı sürece zaten değerini koruyor, kaputta taş izi var diye fiyat kıran birine rastlamadım, bırakın taş izini arabanın iki kapı ve camurlugu boydan boya çizik olduğu halde orjinal olduğu için değerinde satılıyor.
Saygı duyuyorum herkesin fikrine . 
Fakat ben araç alırken bir tarafta neredeyse sıfır kondisyonda bir araç dururken diğer tarafta duran ve taş izi çizik dolu olan bir araca aynı parayı vermem . Kimse vermez belki inanmıcaksınız ama siz bile vermezsiniz .

@AdanaDetailing Golfü satarken alıcı istedi diye filmi söktük, takan yerlerden biri yaptı bu işlemi bu arada ve söylediği söz; bu kaput filmi çok gereksiz bir olay bakma biz aldığımıza sattığımıza bakarız ama 20 arabam olsa birine bile takmam bunu...

@AdanaDetailing Golfü satarken alıcı istedi diye filmi söktük, takan yerlerden biri yaptı bu işlemi bu arada ve söylediği söz; bu kaput filmi çok gereksiz bir olay bakma biz aldığımıza sattığımıza bakarız ama 20 arabam olsa birine bile takmam bunu...
Saygı duyuyorum . Yukarıda açıkladım durumu tekrara gerek yok diye düşünüyorum ama bende kendimden örnek vereyim  . Aracımı 2015 te sıfır aldım servis hediye diye folyo çekmişti sürpriz olarak teslim alırken sinir küpü oldum ve en kısa sürede söktüm çünkü aracı şehir içi ve düzgün yollarda kullanıyordum . Bu sene şubat ayından itibaren aracımı bahçe yollarında kullanmak zorunda kaldım ve 3-4 senede tek bir taş izi olmayan kaputta 1-2 ayda taş izi olmaya başladı ve hemen folyo çektim . Çektiğim folyo araca çekilebilecek en uygun fiyatlı folyo maliyeti 500 lira daha iyisini çekmedim çünkü seneye aracı satacam ve o folyoyu sökecem . Kısaca neyin ne olduğunu bilmek gerekir . O size folyo çekip söken yer kalitesiz malzemeyi millete satarsa hem kendi rezil olur hem müşterisini mağdur ettiği ile kalır ki yaşadığınız bu . 

Ben bu işi biraz hobi olarak yapmaktayım beni bilen bilir 3 krş kazanacam diye millete 1000 lira harcatanlardan değilim sadece konuyu gördüm bilinen yanlışları düzeltmeye çalıştım kaliteli folyo ister inanın ister inanmayın uygulandığı paneli koruyor ben bunu size ispat etmek zorunda değilim gerçek neyse o dedim ya bende folyodan nefret ediyorum ama bu aracı koruduğu gerçeğini değiştirmez.Yazdıklarım kaliteli folyolar için geçerli kalitesiz folyolarda durum tam tersidir korumayı geçtim boyaya kalıcı zarar verebiliyorlar orada hemfikiriz . 

@AdanaDetailing Koruyucu olduğu değilde gerekli olup olmadığını anlatmaya çalıştım aslında, elimiz yüzümüz folyo ile kaplı değilken, sadece paneli paslanmasın diye atılan boyanın taş izini bu kadar düşünmek biraz garip geliyor, tıpkı km yapmasın diye dolmuş taksi kullanmak gibi bir mesele, arabasını 2-3 ayda bir temizleten bir arkadaşıma birgun dayanamayıp yahu şunu neden yıkatıp temizletmiyorsun torpidoda bir karış kir var dediğimde bana cevabı; ben mi araç için çalışacağım araç mı benim için çalışacak, yağı suyu tamamsa tamamdır gerisi araç olmaktan çıkıp araca vazo muamelesi yapmaya girer ne gerek var gereksiz ugraş bunlar.

@AdanaDetailing@EMR-Garage ustalar sadede gelellim. dedğiniz gibi aracı folyo koruyor. peki hangi marka folyo kullanacağız. bu folyonun kalitelisi hangisi oluyor. maliyeti nedir.

Bende şuan kullandığım aracıma uygulamasını yaptıracağım. Eğer İzmir veya Manisa da kaliteli yapan bir yer bilen varsa önerilerinize açığım. 

Ben şahsen  poliüretan film koruduğunu düşünüyorum. Geçenlerde yaptıracaktım. Gittiğim yer ORACAL marka önerdi. Sizin önerileriniz nelerdir.

8.000 TL'lik telefona ön cam filmi + silikon kap almak mantıklı ama 150.000 TL'lik arabaya bir kaput filmi taktırmak mantıklı değil?  Telefona alacağınız kaliteli bir cam filmi ile silikon veya koruyucu bir kap ortalama olarak telefon fiyatıın %2'sine, araba için ise aynı malzeme %1'ine hatta araç fiyatı arttıkça daha azına denk geliyor. Kaliteli bir kaput filmi 1.200 - 1.500 TL civarında satılıyor.

Kullandığınız film çok önemli, STEK gibi doğru düzgün bir film kullanırsanız hem güneşte sararma ve boya kaldırma gibi kazalar yaşamasınız hem de boyanız taştan topraktan büyük oranda korunur.

Aynı şekilde sermaik kaplamanın da bir çok kalitesi var, AVM'lerde 500 TL'ye seramik kaplayan arkadaşlar neyle kaplıyo bilmiyorum ama belli bir kalitenin üzerinde malzemenin ve işçiliğin  daima görece yüksek maliyeti vardır.  Ucuz etin yahnisi sözünü hatırlayalım.

Bir ucuz lastik konusu bir de bu kaput filmi/cam filmi konusu nedense hiç bitmez, vasat yol tutuşu veya boyanın zarar görmesi her araç sahibinin kendi üstlendiği riskler ancak bu konularda "gereksiz, mantıksız" gibi yorumları doğru bulmuyorum. Bunlar seçimdir ve sonuçları vardır, sonucunu göze alan yaptırmaz, taktırmaz.

200 TL'lik filmle arabayı karanlık odaya çevirip güneşten korunduğunu sananlarla neredeyse şeffaf renkli filmle ısıyı %50 yansıtıp serin serin gezen arkadaşların birbirilerini anlyamaması gibi, sizin uygulamanız birşeyin doğru ya da yanlış olduğunu göstermez, bu işlerin bilimi var, deneyimi var.  Bazı harcamalar konfor bazı harcamalar güvenlik içindir ve öncelikler/bütçe oranında gerçekleştirilir. 

Kaput filmine para harcamak istemeyen "işe yaramaz" demek yerine "benim aldığım işe yaramadı" dese daha doğru olur fikrindeyim.

Bu arada herhangi bir markanın ne satıcı ne toptancısıyım :)  otomotivle ilgili bir sektörede çalışmıyorum ancak para biriktirip binbir zorlukla aldığım aracımı korumak adına çokca araştırma yaptım, hepiniz gibi bu konulara meraklıyım. Biraz gerçek yaşam deneyimi ile biraz da işin teknolojisini merak edeek "kandırmaca" olan işleri "faydalı" olan işlerden ayırmak mümkün.

@Mobydick Aracın kaputunu vs kaplamanın gereksiz olduğunu düşündüğüm gibi telefonu da kılıf ve koruma folyosu ile kaplayıp kullanmıyorum çizilirse çizilsin ne olacak, kullanılan çeliğin camın hissiyatını alamadıktan sonra ne anlamı var bu telefonu almanın, 10 bin ver telefon al 100 liralık kılıfın dokunma hissiyatı ile kullan olacak iş değil.

Araç boyasına gelirsek; boya bilimsel olarak sadece aluminyum ve çelik panellerin korunması ve paslanmaması için keşfedilmiş birşey araçlara fabrikada tatbik edilmesinin de sebebi bu, boyaya tarihi eser muamelesi yapmak size mantıklı gelebilir orası sizin takdiriniz, adamlar aylarca yıllarca otursun düşünsün boyayı icat etsin ve geliştirsin sizde gidin üzerine naylon çekin, dediğim gibi fabrikaya sipariş geçerken boya değil giydirme folyo istiyorum demek daha mantıklı bu durumda, eve 30 bine alınan koltuk takımına örtü çekmekten bir farkı yok.

Arkadaşlar kullanın, keyfini çıkarın, canını çıkarana kadar eze eze binin arabalarınıza, pamuklara sarılı araba ile her tarafı çizik dolu araba orjinal olduktan sonra 150.000 de 1000 lira farketmez orasını burasını sarıp sarmalayıp kendinizi kasmayın bu kadar, sizler satarken alıcının psikolojisini düşünüp araba kullanmayın, ben alıcı olsam folyo varsa niye cektirdin bunu şimdi sökünce diger paneller ile renk farkı olur deyip fiyat kırarım, folyo yoksa iki taş izi için fiyat kırarım, yani önemli olan aracın temizliği değil orjinalliği, fiyat kıracak adam herşeyden kırıyor, 5 yaşında 50 bin km de sattığım arabada bakmaya gelen zekasız birisi bu kadar çok kullanmışsınız bu arabanın motorunun ömrü bitmiş dedi mesela🤣🤣

Kendinizi avukat gibi düşünün; borculunun avukatı iken farklı alacaklının avukatı iken farklı şeyler söyleyip sürekli haklı olmayı istersiniz bu da böyle birşey😊😊

Moderatör tarafında düzenlendi:

@AdanaDetailing@EMR-Garage ustalar sadede gelellim. dedğiniz gibi aracı folyo koruyor. peki hangi marka folyo kullanacağız. bu folyonun kalitelisi hangisi oluyor. maliyeti nedir.

Bende şuan kullandığım aracıma uygulamasını yaptıracağım. Eğer İzmir veya Manisa da kaliteli yapan bir yer bilen varsa önerilerinize açığım. 

Ben şahsen  poliüretan film koruduğunu düşünüyorum. Geçenlerde yaptıracaktım. Gittiğim yer ORACAL marka önerdi. Sizin önerileriniz nelerdir.
Oracal dediğiniz 270 serisi ise poliüretan değil . Her ppf denilen folyo poliüretan değil öyle olsa idi pvc folyo memlekette olmazdı . Satıcıya güvenmeyin uygulamacıya güvenmeyin folyonun markasını modelini alıp kendiniz araştırın çoğu uygulamacının poliüretandan haberi bile yok maalesef onlarda bilmiyor . 

Geri
Üst Alt