Jump to content

Muhammed

Acill! Kaput taş izi ve koruma filmi hakkında

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba, aracımın kaputunda taş izleri mevcut bunları rötuş ile kapatıp üzerine kaput koruma filmi yaptırmak istiyorum kötü durur mu veya filmi sökerken boyayı kaldırma durumu olur mu acil fikirlerinize ihtiyacım var bu işten anlayan varsa? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hocam merhaba, bence kaput filmine hiç gerek yok.Aracımı aldıktan sonra arkadaşların gazına gelip ilk yaptığım işti.Yok taş fırlar, yok çizilir vs. gözümü korkuttular.Sanayide 300 liraya çekiyorlardı bu kezde çıkartırken sorun olacağını düşünüp iki kat para verip sağlam bir yerde yaptırdım.2 yıl oldu hafif sararma var.Hala aklımda çıkartırken sorun olacak endişesi var.Ucuz bir işlemde değil.Taş izimi var rötuş yapıp iz kalmayacak şekilde pasta cila uygulattırın gidip akıllara zarar bu işlemi yaptırmayın.

temizonur0122 ve Muhammed bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@Muhammedrütüş yapıp uygulamanın bir zararı olmaz ama pvc içerikli folyo yaparsınız sararma ve boyanın vernik kısmına uzun vadede zararı oluyor. Ppf(poliüratan) içerikli folyonun sararma ve boyaya zararı olmuyor zaten uygulama yapan yerler en az 5 yıl garanti veriyor 

Stek marka ppf folyo öneririm ama fiyatları çok yüksek bütceniz el veriyorsa öneririm 

onurmat ve Muhammed bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@Muhammed ben yaprırdım on numara oldu belli bile deyil ama rütüşlerini iyi bir ustaya yaptır rütüşleri bol bırakıp sonra kaportacılardaki zımpara ile onlar sıfır bir şekilde siliyırlar sonra bir pasta cila ile işlem tamm sonra seffaf jelatinle bitir işi

Muhammed bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Rötüş işi ustalık isteyen bir iş, öyle rötüşü vur geç ile olmuyor, en iyi en temiz iş şöyle; iz yeri bir kat doldurulup bir gün kuruması beklenip diğer gün bir kat daha doldurularak bir kaç kat bu şekilde yapılıp iz yeri iyice doldurulucak, sonra sulu zımpara ile yüzey eşitlenip polisaj uygulanarak işlem sonlandırılıcak. 

68C21CA8-20FE-401D-B211-F072CDB63BBD.jpeg

Muhammed bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Rütuş yapılan kısmın etrafı maskeleme bandı ile bantlanıp sadece o kısmın zımparalanması gerekiyo ondan sonra komple o parça polisaj ile düzeltilmeli

o şekilde bir sıkıntı olmaz tabi iyi bir usta lazım onun için

temizonur0122 bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@Muhammed rütüşler ekpertizde çıkacagını zennetmiyorum sonuçta nokta yani bir kat rütüşün ardında ikincisini yapıp sonrada arkadaşın dediği gibi binlik zımpara ile sulu bir şekilde yapıyorlar buda demek okuyorki orjinal fabrikayla aynı kalınlığa geliyor sonuçta macun yok dolgu yok daha nasıl çıksınki bunun daha mantıklı bir açıklaması yok 😉

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 25.10.2019 at 6:51 PM, Muhammed yazdı:

Arkadaşlar merhaba, aracımın kaputunda taş izleri mevcut bunları rötuş ile kapatıp üzerine kaput koruma filmi yaptırmak istiyorum kötü durur mu veya filmi sökerken boyayı kaldırma durumu olur mu acil fikirlerinize ihtiyacım var bu işten anlayan varsa? 

@Muhammed Güneş altında bırakıyorsanız aracınızı iki kere düşünün derim. Sararması mı dersiniz sökerken kaput üstünde bıraktığı yapışkanımı dersiniz. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kaput koruma sıfır araç için olmazsa olmaz bir uygulamadır. Yıllarca kaputunuz temiz gezersiniz. Bir gün yolunuz kaplama için mıcır atılmış bir yola düşer, yanınızdan umursamadan geçen araçlardan fırlayan mıcırlar kaputu ve çamurlukları haritaya çevirir. Kaput filmi olan araçta boyada hiçbir hata oluşmaz. İlk mesajdaki gibi artık rötuş için uğraşırsınız, en iyi rötuş bile sorunsuz olmaz. Kaputu boyatamazsınız. 2. elde satarken taş izleri ile araç satılırken can sıkar.

Kaliteli kaput filmi araca zarar vermez kesinlikle. Oraguard ucuz bir çözümdür. Eksi olarak 2 yıl sonunda sararma durumu var. Polisajla tekrar parlaklığına dönüyor. Ayrıca PVC olması nedeniyle kendi kendini onaramıyor. Myway poliüretan film 10 yıl garantili ve güneş altında sürekli kendini onarıp ilk parlaklığında kalıyor.

Kaput filmini saçma bulanları anlayamıyorum. Artık birçok kişi aracı alıp komple şeffaf kaplatıyor. Maalesef ülkemizde ciddi boya takıntısı olan var. Geçen hafta bir müşterimizin komple şeffaf kaplamasını yeniledik. Servet düşmanı biri anahtarla yanları ve kaputu çizmiş. Şeffaf koruma filmi zarar görmüş ama boyada sorun yok. 300.000'lik bir araç ve komple boyansaydı en az 50.000 kaybedecekti. 3000 TL ile kurtulmuş oldu.

issos bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Gelseler ustune para verelim en kalitelisini yapalim deseler istemem, piyasada gordugum ne kadar kaput filmli araba varsa ya sararmis ya catlamis ya da uzaktan falan bakarken bir sorun yok ama bir açıyla bakınca boyanın o guzel gotruntusu gitmis kalitesiz bir goruntu gelmis arabaya , 3 senedir kullaniyorum 3-4 yerde ufak taş atmalari var ama kaput filminden daha kotu gozukmuyor. Hele hele yarim kaput filmi tam bir facia urun.

tarihinde ZITIPAŞA tarafından düzenlendi
krym bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@EMR-Garage sizin bu anlattıklarınıza bakılırsa araçlar fabrikada boşuna boyanıyor komple film giydirme ile üretilip satılsa daha iyi olur gibi, konuya dönersek daha trafiğe çıkmadan takılan kaput filmini satarken alıcı şahıs boya kontrolü yapmak için söktürdü ve filme isabet edip seken taşların aslında çarptığı anda boyayı kaldırdığını filmi sökünce gördük, film olduğu sürece siz farketmiyorsunuz ama film taş izlerinden falan korumuyor aracı, bence dünyanın en gereksiz meselesi.

krym ve ZITIPAŞA bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@Serkanasn Hocam film var film var. İncecik uzak doğu filmi ile kaplama yapıyorlar sökerken yapıltırıcı bırakıyor korumuyor vs. Kullanıcılar kaliteli filme para vermek istemiyor. Kaliteli bir film bugün 400 TL'den başlıyor. Poliüretan film bunun 2 katı. Bizdeki filmleri çivi ile zor delersiniz. Oraguard markasını 6 yıldır kullanıyoruz 5 yıl sonunda yenilediğimiz filmler var hiçbir sorun yaşamadan söküp değiştiriyoruz. İnsanlar artık bilinçlendi 0km araç alanların çoğu artık kaput ve ön çamurlukları bayiden çıkar çıkmaz kaplatıp koruma altına alıyor. 

Piyasadaki kalitesiz film ve uygulamalar nedeniyle kaput filmine karşı bir önyargı var. Garantili kendini kanıtlamış ürünler kullanılırsa oldukça faydalı bir uygulama.

aaron, AdanaDetailing ve AhmetCakmak bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Seramik kaplama ve kaput filmi ikiside para tuzagi arkadaslar uzak durun, hicbir koruyuculugu yok, kaput filmini sökün, bakin korumus mu, korumamis mi? En kalitelisi falan filan yok, sicrayan tas carpiyor sonucta arabaya, 1cm bile kalinligi olmayan folyo nasil koruyabilirki araci? (Ben folyoyu söktürdügümde, kaplayan arkadasa ettigim küfürün haddi hesabi yoktu, sökmek icin ücreti almaya cesaret edemedi, kaplamasi para, sökmesi para, kaplatiginiz yere söktürün eglenceli oluyor)

Seramik kaplamada ayni, pamuklara saracaksan arabani, yaptir. Hicbir ise yaramiyor ama piskolojik etkisi var. Yurtdisinda okadar yil yasadim, ne seramik kaplama, ne kaput koruma görmedim, kardesim bu arabayi biz sokaklarda, trafikte, dagda bayirda sürüyoruz, salondaki vazo degil sonucta. Satista fiyat düsürmeye kalkan cakallara agzinin payini verin, cakallara arabanizi satmayin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, ZITIPAŞA yazdı:

Gelseler ustune para verelim en kalitelisini yapalim deseler istemem, piyasada gordugum ne kadar kaput filmli araba varsa ya sararmis ya catlamis ya da uzaktan falan bakarken bir sorun yok ama bir açıyla bakınca boyanın o guzel gotruntusu gitmis kalitesiz bir goruntu gelmis arabaya , 3 senedir kullaniyorum 3-4 yerde ufak taş atmalari var ama kaput filminden daha kotu gozukmuyor. Hele hele yarim kaput filmi tam bir facia urun.

Yollarda gördüğünüz araçlarda piyasada 300 liraya çekilen folyolar mevcut bende sırf bu ucuz folyolardan dolayı folyo çekmeyi uzun zaman yapmadım çünkü biliyordum gelenlerin %90 nı x yer 300 e çekiyor diyeceklerdi fakat kendi müşterilerim kaliteli malzeme talebinde bulununca çekmeye başladım . Neyin ne olduğunu ayırabilirsek çözüme ulaşmamız çok zor eğil ama çoğu kişi bilmediğinden ve öğrenmeye kapalı olduğundan yıllardır piyasada boya koruma adı altında çekilen 5 krş etmeyecek folyolar yüzünden çoğu kişi sizin gibi düşünmekte .  Poliüretan tip folyolarla bu sıkıntılar giderildi kaliteli folyolar ultra parlaklığı kendini yenileme özelliği ile araç boyası parlaklığından ödün vermeden boyayı koruyabiliyor üstelik yıllar sonra sökümünde de eğer boya orjinal ise hiç bir sıkıntı olmuyor tabi bunun bir bedeli var . 

3 senede 3-4 taş izine gelirsek her araç aynı şartlarda kullanılmıyor . 10 yılda tek bir taş izi olmayabilirken 10 dakikalık yolculukta kaput taş izinden de geçilmeyebilir . 

NOT: Ben kendimde kaput folyosunu seven biri değilim ama bu aracı taş izinden koruduğu gerçeğini değiştirmez . Gelenlerede hep derim şehir içi kullanıyorsanız yaptırmayın fakat şehirler arası yolculuk çok yapılıyorsa gün gelir pişman olursunuz ve çok geç olur . 

AhmetCakmak, KaiZeN ve EMR-Garage bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@AdanaDetailing @EMR-Garage Kaputta taş izi olmasının nasıl bir sakıncası var?

Her tarafı çürümüş araç bile boyanmadığı sürece zaten değerini koruyor, kaputta taş izi var diye fiyat kıran birine rastlamadım, bırakın taş izini arabanın iki kapı ve camurlugu boydan boya çizik olduğu halde orjinal olduğu için değerinde satılıyor.

AdanaDetailing ve krym bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Serkanasn yazdı:

@AdanaDetailing @EMR-Garage Kaputta taş izi olmasının nasıl bir sakıncası var?

Her tarafı çürümüş araç bile boyanmadığı sürece zaten değerini koruyor, kaputta taş izi var diye fiyat kıran birine rastlamadım, bırakın taş izini arabanın iki kapı ve camurlugu boydan boya çizik olduğu halde orjinal olduğu için değerinde satılıyor.

Saygı duyuyorum herkesin fikrine . 
Fakat ben araç alırken bir tarafta neredeyse sıfır kondisyonda bir araç dururken diğer tarafta duran ve taş izi çizik dolu olan bir araca aynı parayı vermem . Kimse vermez belki inanmıcaksınız ama siz bile vermezsiniz .

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Serkanasn yazdı:

@AdanaDetailing Golfü satarken alıcı istedi diye filmi söktük, takan yerlerden biri yaptı bu işlemi bu arada ve söylediği söz; bu kaput filmi çok gereksiz bir olay bakma biz aldığımıza sattığımıza bakarız ama 20 arabam olsa birine bile takmam bunu...

Saygı duyuyorum . Yukarıda açıkladım durumu tekrara gerek yok diye düşünüyorum ama bende kendimden örnek vereyim  . Aracımı 2015 te sıfır aldım servis hediye diye folyo çekmişti sürpriz olarak teslim alırken sinir küpü oldum ve en kısa sürede söktüm çünkü aracı şehir içi ve düzgün yollarda kullanıyordum . Bu sene şubat ayından itibaren aracımı bahçe yollarında kullanmak zorunda kaldım ve 3-4 senede tek bir taş izi olmayan kaputta 1-2 ayda taş izi olmaya başladı ve hemen folyo çektim . Çektiğim folyo araca çekilebilecek en uygun fiyatlı folyo maliyeti 500 lira daha iyisini çekmedim çünkü seneye aracı satacam ve o folyoyu sökecem . Kısaca neyin ne olduğunu bilmek gerekir . O size folyo çekip söken yer kalitesiz malzemeyi millete satarsa hem kendi rezil olur hem müşterisini mağdur ettiği ile kalır ki yaşadığınız bu . 

Ben bu işi biraz hobi olarak yapmaktayım beni bilen bilir 3 krş kazanacam diye millete 1000 lira harcatanlardan değilim sadece konuyu gördüm bilinen yanlışları düzeltmeye çalıştım kaliteli folyo ister inanın ister inanmayın uygulandığı paneli koruyor ben bunu size ispat etmek zorunda değilim gerçek neyse o dedim ya bende folyodan nefret ediyorum ama bu aracı koruduğu gerçeğini değiştirmez.Yazdıklarım kaliteli folyolar için geçerli kalitesiz folyolarda durum tam tersidir korumayı geçtim boyaya kalıcı zarar verebiliyorlar orada hemfikiriz . 

aaron ve KaiZeN bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@AdanaDetailing Koruyucu olduğu değilde gerekli olup olmadığını anlatmaya çalıştım aslında, elimiz yüzümüz folyo ile kaplı değilken, sadece paneli paslanmasın diye atılan boyanın taş izini bu kadar düşünmek biraz garip geliyor, tıpkı km yapmasın diye dolmuş taksi kullanmak gibi bir mesele, arabasını 2-3 ayda bir temizleten bir arkadaşıma birgun dayanamayıp yahu şunu neden yıkatıp temizletmiyorsun torpidoda bir karış kir var dediğimde bana cevabı; ben mi araç için çalışacağım araç mı benim için çalışacak, yağı suyu tamamsa tamamdır gerisi araç olmaktan çıkıp araca vazo muamelesi yapmaya girer ne gerek var gereksiz ugraş bunlar.

temizonur0122 bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...