Yakıt Tüketimi ve aynadaki leke sorunu

Recep_Gul

Paylaşımcı Üye

İsim
Recep
Arkadaşlar mehaba, bugün son gün oldu benim için...Bugüne kadar bekledim belki yerine gelir,düşer diye ama hala aynı devam ediyor. Aracı 2 sene önce aldığımda yakıt değerleri 4.7 - 5.4 olarak değişkenlik gösteriyordu,daha sonradalarda bu değerler yükselmeye başladı sebebini çözemedim. Bugün kadar hep Shell'den Super 95 yakıt alıyorum sadece 1 kere farklı bi benzin istasyonundan almışımdır. Aracı sürekli kullanmıyorum 5 gün boyunca park halinde duruyor,sadece cumartesi ve pazar günleri belki işim dışında biryerlere gidersem hafta içi sadece 1 gün kullanıyorum ve kullandığım güzergahlar hep aynıdır. 

2. Sorunu ise inanın bugün fark ettim. Bugün aracı hava hazır güneşli iken detaylı bir temizlik yapayım dedim...sağ aynayı silmek için eğildiğimde bu lekeyi gördüm. Birşey akmışda anında temizlemediğim için kuruyup kalmış gibi,ama bu lekenin bendenmi yoksa başka bir nedenle mi oluştuğunu inanın hatırlamıyorum. Bu lekeyi aseton vb. birşeyle çıkarmak mümkün olur mu ?

vereceğiniz cevaplar için teşekkürler.

20191020_181122.jpg

20191020_181127.jpg

20191020_181136.jpg

20191020_173511.jpg

Leke kireç lekesine benziyor çeşitli ürünler var kullanabileceğiniz ama agresif bir ürün kullanmanız iyi olur önerebileceğim bir marka var mafra cromobrıll 1/3 sulandırıp kullanırsanız iyi olur çeşitli krom jant ve çıkmayan lekeler için yapılmış bir ürün

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Kırmızı olan olması lazım biz büyük bidon aldığımız için internetten baktım ufak şişe için kırmızı olarak gösteriyor. Ürünü sprey şişeyle sıktıktan sonra diş fırçasıyla yumuşatıp daha sonra durulamanız gerekli. Bu arada solvent bazlı bir ürün olduğu için kwazar lacivert solvent dayanıklı şişeden almanızda gerekli standart şişeleri bozacaktır ürün

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Würth plastik yenileyici ise yarayabilir sanki

Motosiklette siyah plastik alanlar gunesten rengini kaybediyor

wurth kullanmistim parlatmadan orjinal rengine getirmisti

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yakıt tüketimi hakkında şunu söyleyeyim. Kontağı açtığınızda bir defada 10 - 15 km den az yol yapıyorsanız yakıt tüketiminiz normal. 3 - 5 km mesafelerde motor ısınmadığı için yakıt tüketimi ortalaması düşmesi mümkün değildir. (markete vs arabayla gidersem sizinki gibi 7 8 litre arası yakıyorum) 

Dur kalklı, trafik ışıklı, sokak arası ve nispeten 70 80 km den düşük hızlarda seyretmek zorunda iseniz yine normal. (10 km lik güzergahımda 18 tane ışık var 10 undan yeşil de geçiyorum ve çoğunlukla 70 80 km hız aralığında yol alıyorum) 

Ufak bile olsa yokuş tırmanıyorsanız yine normal. (Evimden işime giderken 3.8 litrelere kadar düşebildim, ancak işten eve giderken 4.9 dan aşağı düşmedi, yükselti farkından dolayı) 

Seyrettiğiniz yolda çok fazla fren gaz kullanımı zorunda kalıyorsanız yine normal (kullandığım güzergahda trafik sakin ışıklarda durmak dışında neredeyse hiç fren yapmıyorum) 

Lastik basınçları fabrika verisinin biraz üzerinde kullanıyorum. 

Yakıt tüketimi hakkında şunu söyleyeyim. Kontağı açtığınızda bir defada 10 - 15 km den az yol yapıyorsanız yakıt tüketiminiz normal. 3 - 5 km mesafelerde motor ısınmadığı için yakıt tüketimi ortalaması düşmesi mümkün değildir. (markete vs arabayla gidersem sizinki gibi 7 8 litre arası yakıyorum) 

Dur kalklı, trafik ışıklı, sokak arası ve nispeten 70 80 km den düşük hızlarda seyretmek zorunda iseniz yine normal. (10 km lik güzergahımda 18 tane ışık var 10 undan yeşil de geçiyorum ve çoğunlukla 70 80 km hız aralığında yol alıyorum) 

Ufak bile olsa yokuş tırmanıyorsanız yine normal. (Evimden işime giderken 3.8 litrelere kadar düşebildim, ancak işten eve giderken 4.9 dan aşağı düşmedi, yükselti farkından dolayı) 

Seyrettiğiniz yolda çok fazla fren gaz kullanımı zorunda kalıyorsanız yine normal (kullandığım güzergahda trafik sakin ışıklarda durmak dışında neredeyse hiç fren yapmıyorum) 

Lastik basınçları fabrika verisinin biraz üzerinde kullanıyorum. 
Verdiğiniz cevaplar için teşekkürler. Yazdıklarınız birebir uyuyor araç kullanımımla =)
*Berlin'de kullandığım güzergahlarda olabildiğince çok ışık var.
*Ve Radar'a girmemek için mecbureiyetten şehir içi genelde 50 KM ve 30 KM' lik yollarda bu hız limitlerini aşmamaya çalışıyorum, şayet mahalle aralarına bile radar koyabiliyorlar....
*Otobana nadiren çıkıyorum. Otoban girişleri hariç pek yokuş tırmanmıyorum.
*Market vb şeylere araçla gitmiyorum yakın oldukları için.
*Lastik basınçlarını Cumartesi günleri kontrol edip fabrika verilerinde tutmaya çalışıyorum çünkü araç içinde en fazla eşim biniyor. 

Yazdıklarınız bir nebzede olsa içimi rahatlattı diyebilirm. Ben araçta bir problem mi var ? diye düşünürken  sayenizde rahatladım. Fakat yinede bu değerler çok yüksek geliyor. Ne yapmalıyım aracı hiç kullanmayayım o zaman =)

Würth plastik yenileyici ise yarayabilir sanki

Motosiklette siyah plastik alanlar gunesten rengini kaybediyor

wurth kullanmistim parlatmadan orjinal rengine getirmisti

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hocam Würth'ünkini bulamadım,fakat sonax'ın şu ürünüde aynı işi görüyoru sanırım açıklamasında yazdığına göre bunu kullansam olur mu ?

Ürün linki :
https://www.amazon.de/dp/B06XBWHR3H/ref=sr_1_4?__mk_tr_TR=ÅMÅŽÕÑ&crid=2BSDJ5128EGZM&keywords=würth+plastik+pflege&qid=1571601857&sprefix=Würth+plas%2Caps%2C191&sr=8-4

Ekran Alıntısı.PNG

@HONEY Çok ilginç alman markasını almanyada bulamıyorum  neyse hocam sağolun sonax'ınkini alıp bi deneyeyim.

Sipariş ettiğim ürün bugün gelmiş. Ayna kapağı için. Fırsat bulduğumda deneyeceğim bakalım işe yarayacak mı! 

20191116_002227.jpg

@Recep Gül Hocam ortalama hızınız  biraz düşük hızınız yükseldikçe tüketiminiz düşecektir araçta sıkıntı yok gibi duruyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt