120 Km/h Üzeri Hızlarda Sarsıntı Sorunu

Onur

Katılımcı Üye

İsim
Onur
Aracın ilk zamanlarında 200 Km lere kadar çıktım en ufak bi sıkıntı yoktu fakat son zamanlarda 110 u geçtikten sonra araç alt taraftan fena halde sarsıntı yapıyor. Bunu arka koltukta oturan arkadaşım dahi net bi şekilde hissediyor. Direksiyon üzerinde en ufak titreme vs. yok. Araç bi tarafada çekmiyor fakat baya hissedilir düzeyde sarsıntı oluyor. Kesinlikle asfalttan değil bunu bi çok yolda denedim. Sizce sorun ne olabilir ?

Onur dedi:
Aracın ilk zamanlarında 200 Km lere kadar çıktım en ufak bi sıkıntı yoktu fakat son zamanlarda 110 u geçtikten sonra araç alt taraftan fena halde sarsıntı yapıyor. Bunu arka koltukta oturan arkadaşım dahi net bi şekilde hissediyor. Direksiyon üzerinde en ufak titreme vs. yok. Araç bi tarafada çekmiyor fakat baya hissedilir düzeyde sarsıntı oluyor. Kesinlikle asfalttan değil bunu bi çok yolda denedim. Sizce sorun ne olabilir ?
Lastik basınçlarında sorun olabilir hocam. Aklıma da fazla birşey gelmiyor.

Mutlaka lastik basinclarina bak.

Benimde basima gelmisti , 120den sonra geziniyor gibiydi arac. Sonradan olctum ki sag on lastigin basinci 27psi ye dusmus digeeleri 32 idi

Onur dedi:
direksiyonda titreme yok,çekme yok ve sarsıntı......Bi kaldırıp bakmakta fayda var gibi tıkırtı da varsa beklemeyin...

Lastik havalarını 2 hafta önce falan kontrol etmiştim ama fayda var sanırım tekrar bakmakta..

@Onur

Eğer belli bir hızda hissedilmeye başlayıp belli bir hızda kaybolsaydı "balans" derdim.

İlk olasılık lastik basınçlarıdır.

İkinci ama daha kötü olasılık kaldırıma çıkma veya sertçe bir çukura düşme sonrası yırtılan/kırılan kord ile çelik kuşağın etkisidir.

Fakat bu titreşimden çok tıpkı çukura girer gibi pat pat vurma hissidir.

silvershadow dedi:
@Onur

Eğer belli bir hızda hissedilmeye başlayıp belli bir hızda kaybolsaydı "balans" derdim.

İlk olasılık lastik basınçlarıdır.

İkinci ama daha kötü olasılık kaldırıma çıkma veya sertçe bir çukura düşme sonrası yırtılan/kırılan kord ile çelik kuşağın etkisidir.

Fakat bu titreşimden çok tıpkı çukura girer gibi pat pat vurma hissidir.
O balans sorunu bizim araçlarda mevcut

benim de bu aralar sadece 100 110km ler arası titreşim sesi geliyor alt veya üst süratlerde olmuyor.rot balans kontolü yapıldı ancak bir problem göremediler ayrıca sesle beraber titreşim gaz pedalında hissediliyor. böyle bir durum yaşayan varmı acaba yada bi fikri olan..

scknklc dedi:
benim de bu aralar sadece 100 110km ler arası titreşim sesi geliyor alt veya üst süratlerde olmuyor.rot balans kontolü yapıldı ancak bir problem göremediler ayrıca sesle beraber titreşim gaz pedalında hissediliyor. böyle bir durum yaşayan varmı acaba yada bi fikri olan..
Hocam bu konuda bizim fikir üretmemiz zor. İçiniz rahat etsin derseniz servise bir görünmekte fayda var.

Belki de kuruntu olabilir hocam. Başka bir araca da binin derim imkan varsa.

@yusuf hocam teşekkürler servise bi kontrol ettirmekte fayda var dediğiniz gibi ama bariz bir şekilde hissettiriyor titreşim kendisini.

@silvershadow hocam sol ön  tekerlek bilyesinde sorun tespit ettiler degisim neticesinde durum normal ilk günkü gibi  :)

Geri
Üst Alt