Akü bitti

Aracın tümden garantisini yakalı aylar oldu! (Manuel zihniyeti)

Trf. Çıkıs 2018 ocak

Garanti bitis 2020 ocak aslında

Ben bu süre içinde 15 bin bakımını yetkili serviste yaptırdıktan sonra 

30 bin ve 45 bin bakımlarını sanayide+kendim yaptım.

Şu an aküyü göstermek için doğus servise gitsem ? Kanı bozuk golf muamelesi yapıp kovalarlar ....ne garantisi lennnn deyip güvenlik nezaretinde dışarı atarlar.

Evet araç 2018 ocak çıkışlı..ruhsata baktım (muayene 2020 kasım) 2017 kasım da gümrükten girişi var . Yani satıştan  6-7 ay önce tr ye giriş yapsa fazlaydı ama 2,5 ay fazla bi süre değil bence bayide yatış anlamında

Ters giden bişey olduğu belli, 1,5 senede hiç bir akü bu kadar kısa sürede bitmez., yüksek ihtimalle araç bayi nin garajında satılmadan uzun süre bekledi ve bu sürede şarj etmedilerse akü zayıf düşmüştür.,

Aracın ruhsatta yazan “ilk muhayene geçerlilik tarih”  ne yazıyor bakın., bu tarihten 3 yıl öncesi aracın üretim tarihi oluyor.,

Araç üretildi., tren ile taşınması ve gemi ile ülkeye gelmesi toplam 1 ay falan sürüyor., gümrük işlemleri, aracın bayiye fatura edilip, tır ile taşınmasııp bayiye gelmesi falan bunlarda toplamda 7-8gün sürüyor.. Hesaplamasını yapın artık.,

Hatta VW müşteri hizmetlerini veya Doğuş merkezi ararsanız size aracın ne zaman gümrüğe giriş yaptığını, ne zaman bayiye fatura edildiğini vs.. aracın tüm taşıma geçmişini söylerler., hepsi kayıtlıdır.. 

Şeyet bu zaman zarfında bayi aracı ara ara şarj etmediyse akü daha görevini icra etmeye başlamadan ömrünün yarısı gitmiş olabilir.. 

Böyle bir durum söz konusu ise garantiden değiştirmeleri lazım., bi ara forumda bir arkadaş söylemişti, aracın garantisi 2 sene ama aküye 3 yıl garanti veriyorlar diyee bahsetmişti., sizin araç daha yeni zaten...
haklısınız, sanırım akülerin garanti yılı farklı oluyor. akü firması garantisinde olduğundan 3 yıl olarak geçerli oluyor. ama bazı bayiler uyanıklık yapıp garantiye almıyor olabilir düşüncesindeyim.

Aracın tümden garantisini yakalı aylar oldu! (Manuel zihniyeti)

Trf. Çıkıs 2018 ocak

Garanti bitis 2020 ocak aslında

Ben bu süre içinde 15 bin bakımını yetkili serviste yaptırdıktan sonra 

30 bin ve 45 bin bakımlarını sanayide+kendim yaptım.

Şu an aküyü göstermek için doğus servise gitsem ? Kanı bozuk golf muamelesi yapıp kovalarlar ....ne garantisi lennnn deyip güvenlik nezaretinde dışarı atarlar.

Evet araç 2018 ocak çıkışlı..ruhsata baktım (muayene 2020 kasım) 2017 kasım da gümrükten girişi var . Yani satıştan  6-7 ay önce tr ye giriş yapsa fazlaydı ama 2,5 ay fazla bi süre değil bence bayide yatış anlamında
siz yine de bir servis ile görüşün, bu işsizlikte sizi kazanmak isteyeceklerini de unutmayın. arabada ekstra enerji çekecek ses sistemi görüntü sistemi vs var mıdır? elektriksel olarak aküden sürekli enerji çekebilecek bir durumlar oluşmasın.

@Culture33 anlamadım hocam şimdiki aküler nasıl ki? Bende akü acaba orginal aküsü mü aracın?

@Culture33 anlamadım hocam şimdiki aküler nasıl ki? Bende akü acaba orginal aküsü mü aracın?
hayır, aracın koltuk kılıfı, cam fitili, kapı fitili, birleştirme parçaları gibi tedarikçi firmaları vardır, akü de bir başka firmadan alınmaktadır ve garanti kapsamı tedarikçi firma kadardır. bunu bazı servisler sorun çıkartmadan halleder bazıları da sorun çıkartıp müşteriden alır ücreti. onun içindir bazı servis değişir bazıları değişmez. yani çok kabaca olacak ama yerseniz diyorlar.

Arkadaşın akü kapağı dediği şey kılıf aracınızın aküsü fabrikadan gelen akü dışarıda 70 ah sürümü var.
Hocam nereden anlıyoruz fabrikadan gelen akü olduğunu?

Hocam nereden anlıyoruz fabrikadan gelen akü olduğunu?
68 ah benim de aynı 2015 tdi aracımdakiyle piyasadaki varta agmler 70ah benim de şu sıralar bazen start stop geç devreye giriyor her gün min 30 km yapıyorum onun hatrına çalışıyor bir hafta yatsın eminim çalışmayacağına 2015 hatta 2016 araçların birçoğu bu kış aküyü değiştirir. Şahsi gözlemim çevremden agm dayanıklı vs hikayesi yalan agm de 4 yıl dayanıyor efb de. Start stop aküyü yoruyor ama ekonomisi yüzünden benim için vazgeçilmez.

@bf417 agm akü yerine efb akü takılmaz diyorlar, ama efb yerine agm takılır diyorlar

68 ah benim de aynı 2015 tdi aracımdakiyle piyasadaki varta agmler 70ah benim de şu sıralar bazen start stop geç devreye giriyor her gün min 30 km yapıyorum onun hatrına çalışıyor bir hafta yatsın eminim çalışmayacağına 2015 hatta 2016 araçların birçoğu bu kış aküyü değiştirir. Şahsi gözlemim çevremden agm dayanıklı vs hikayesi yalan agm de 4 yıl dayanıyor efb de. Start stop aküyü yoruyor ama ekonomisi yüzünden benim için vazgeçilmez.
Hocam benim araba 2016 mart.Korkutma masraf açma şimdi nerden baksan 1000 lira.

Venus Z10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bizde de 2015 model start stopa fazla kullanmadığınız(trafik dur kalk yok) için akü yorulmuyor ama sanki bizde heran değişebilir gibi

Bizde de 2015 model start stopa fazla kullanmadığınız(trafik dur kalk yok) için akü yorulmuyor ama sanki bizde heran değişebilir gibi
Akü ömrü kullanım ve iklim şartlarıyla ilgili akü nemi sevmez kuru ortam ister aracı sürekli çalıştırmanın bir avantajı da oksitlenmeyi ısı ile geciktirmektir, Yeni nesil kuru aküler şarj düşüklüğünden de etkileniyor. Varta agm genelde 4 yıl dayanıyor çevremde bir çok arkadaşım 4 yılda değişti. Başka bir yerden arkadaş benim de akü varta ben 7 yıldır kullanıyorum diyebilir ben o kadar dayananı görmedim, dediğim gibi kullanım şartları doğrudan etkili. Efb agm olayı da şöyle servise giderseniz agm çıkarsa agm takarız efb çıkarsa her ikisini de takabiliriz derler olayın özeti şu siz getirin aracı size bir akü fyatı kadar işçilik ücreti çıkaralım aküyü depodan çıkaralım getirelim takalım, ee hani kodlama ? Kodlama yok. Zaten çıkan agm idi agm taktık. Olayın özeti şu agm takılı aracın dinamosu daha fazla şarj ediyor efb akülerde daha az nedeni de ilk amper değerinin agm de fazla tutulması. Aynı aküyü alıp kendiniz de takabilirsiniz kodlamaya falan gerek yok takmak için esaslara uyun yeter.

@bf417 "aynı kullanım koşullarında" AGM ile EFB nin dayanım süreleri aynı olamaz teknik olarak. İmal edilirken farklı ömürler için imal ediliyorlar.

Start/Stop kullanmadığım için 2013 model ama 2014 trafiğe çıkışlı 1.6 TDI aracımda AGM Varta hala çalışıyor bende. Bu yaz serviste ölçtürdüm hala sağlıklı.

Kullanım koşulları özellikle Start/Stop çok önemli.

Geri
Üst Alt