Motor yağı sıcaklığı.

Sxcold

Yeni Üye
İsim
Serhat
Arkadaşlar  2012 tdi golf'ümün 15 bin bakımları yaptırdıktan sonra motor yağı  sıcaklığı sert kullandıgımda 125 derecelere kadar çıkıyor. Normal kullanımda 110 derecelere falan geliyor. Neden bu durum ortaya çıkmış  olabilir. Motor yağı  castrol kullandık. 

@Sxcold yaz sıcaklığı da yükselmeyi etkiler sert kullanım yağ sıcaklığını arttırır yağ sıcakta viskozitesini yitirir. Sürekli yağ sıcaklığını kontrol edin 110 normal ama aşırı hıza bağlı sıcaklık artar 

Upvote 0
Arkadaşlar  2012 tdi golf'ümün 15 bin bakımları yaptırdıktan sonra motor yağı  sıcaklığı sert kullandıgımda 125 derecelere kadar çıkıyor. Normal kullanımda 110 derecelere falan geliyor. Neden bu durum ortaya çıkmış  olabilir. Motor yağı  castrol kullandık. 
tdi için konuşursak; sıcaklık kışın 85-95 civarı, yazın 90-100 civarı geziniyor (sakın kullanımda)

sert kullanımda 100-110 'a çıkması normal hatta 115 'e kadar çıktığı oluyor., virajlı yolda 5-10km boyunca yokuş çıkıp ve yüksek devirlerde çok çok sert kullanırsanız (bolu dağı gibi) 125 dereceleri anca görebilir., sanırım siz aracı bayaa bir zorlamışsınız.. dizel araba bu kadar zorlamaya gelmez..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@forzaGilles Hocam araç motor soğukken sert gazlama veya yüksek devir çevirmek uygun görülmez ya   yağ sıcaklığı kaça ulaşınca yüksek devir çevirmek sıkıntı olmaz?

Upvote 0
Yağ 50-60 °C arası yavaş yavaş kendine gelmeye başlar (ama halaa yüksek devir çevirmeye müsait değildir.)., 

Yağ 80-90°C ulaştığında yüksek devir çevirebilirsiniz, yağ ideal/optimum çalışma sıcaklığına ulaşmış olur.. En azından böyle yapıyorum.. 

Yüksek devirlerde veya yüksek hızlara çıktığınızda yağ sıcaklığı 90-110°C arasına çıkabilir bu normal bir durum., (115 °C kadar normal)

Ama göstergede yağ sıcaklığı 120-130°C derecelere çıkmışsa bilin ki motoru haddinden fazla zorluyorsunuz.. Temponuzu düşürün, yağ artık zarar görme aşamasına “gelmek üzere” anlamına gelir.. :)  

Upvote 0
Hocam tatlı tatlı basın gaz a yazıktır 125 nedir...

Mesela yolda illaki rampa assagi vardır gidilen yolda boşa da atabilirsiniz fakat ben genelde uygun viteste gazdan ayağı çekiyorum tüketim 0.0 oldugunda Daha çabuk soğutuyor yağı...

Belki öyle imkan yok çok citti yokuş çıkıyorsunuz ve hedefe ulaştınız en azından derece 110 larda bile hemen istop etmeyin turbo mili soğusun gerekirse 2 dk rolenti de çalışsın yada kaputu açın rolantide hemen düşüyor yag sıcaklığı...

En azından kendi yöntemi mi paylaştım ki benim aracım benzinli 95 derece de dahi  istop etmem beklerim 90 olur istop ederim sonuçta milli servet arac ital yakıtı ital yag ital e bi zahmet bizde biraz dikkatli olalım ki yedek parçalar zaten ital ek masraf çıkarıp ülkemizden daha fazla dışarı nakit akışı olmasın gibi naçizane fikrimi özetlemek istedim saygılarımla...

Upvote 0

Geri
Üst Alt