225/45/R17 Lastik Hava Basıncı

İsim
Onur
Arkadaşlar aracım golf 7, lastik ebatı 225/45/R17. Basınç ne kadar oluyor bilgisi olan var mı? teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam en sağlıklı bilgiyi, şoför kapısının direğinde yada kapı çizgisinin iç tarafında bulabilirsiniz. Her araçta standart olarak bu bilgiler yer alır. 

17" lerde on 36 arka 38ps olarak basılıyor. Tabii bu aracın günlük nasıl kullanıldığına bağlı olarak değişiyor, yolcu ve bavul Vs varsa değerler artıyor. 

Recep hocamın dediği gibi kapının iç tarafında görebilirsiniz. Bulamazsanız da forumumuzda konular var. 225/45/17 için şehir içi kullanımda 32 idealdir.

Ayrıca lütfen forumumuzda konu açarken Türkçe ve imla kurallarına uyalım yoksa ciddiye alan olmayabilir. Konu açarken/yorum yazarken özen gösterelim. Konu başlığınızı düzenledim.

Hocam en sağlıklı bilgiyi, şoför kapısının direğinde yada kapı çizgisinin iç tarafında bulabilirsiniz. Her araçta standart olarak bu bilgiler yer alır. 

17" lerde on 36 arka 38ps olarak basılıyor. Tabii bu aracın günlük nasıl kullanıldığına bağlı olarak değişiyor, yolcu ve bavul Vs varsa değerler artıyor. 
Arkanın önden fazla olarak ayarlanması ancak tam yükte olur.Bu resimdeki 16'' ebat için hava değerleri. Normal yükte ön ve arka aynı değer. 

Ekli dosyayı görüntüle 18821Sizden ricam Golf için normal kullanımda ön 36 arkanın 38 olduğu o aracın etiketini paylaşır mısınız. 

Almanyada engel atlama atı muamelesi yapılan hız kasisli bir yol var mı?

Yani hız kurallarına göre nerede 30 a düşülecekse nerede kontrolsüz kavşak yaya geçidi varsa orada hız levhasına uyuyor sanırım insanlar? Bizdeki gibi beyin uyarıcı can acıtıcı kasisler yoktur muhtemelen

Almanyada Yol ortasında sönmüş volkan krateri?

Belediyecilik şehircilik anlamında zaten yol kalitesinden bahsetmeye gerek..sanırım tüm yollar afyon kaymağı kıvamındadır...

TR de? 32 havadan bahsediyoruz . Hatta 16 jant için 29 basanlar var?

Almanya kıvamında yol için benim basacağım hava kesinlikle 39/39 olurdu.(17 jant)

Benim kendi şehiriçi kullanımın daki rutin güzergahlar  için bu değerleri 36/36 olarak belirledim .... 

Kapıdaki etiket değerlerinin 44 e kadar uzanan üst sınırları var. 

Konfor hoplama yol lastik  sesi işitme katsayısı da kişiden kişiye değişir ayrıca

Arkanın önden fazla olarak ayarlanması ancak tam yükte olur.Bu resimdeki 16'' ebat için hava değerleri. Normal yükte ön ve arka aynı değer. 

Ekli dosyayı görüntüle 18821Sizden ricam Golf için normal kullanımda ön 36 arkanın 38 olduğu o aracın etiketini paylaşır mısınız. 
33 - 33 psi yazan ekonomi

29 - 29 yazan konfor

33 - 41 yazan ise tam yük

Yalnız bu değerler araca göre değişiyor, mesela alttaki etiket

Makyajlı TDI Comfortline DSG 205/55 R16

ImageThumbnail2.aspx

Aşağıdaysa 225 40 18 forumdan bir arkadaş atmış araç tdi mi tsi mi bilmiyoruz 

Konfor dediğim şey aslında lastikler soğuk ikenki hava basıncı. Orada i harfi ile de işaretlenmiş. Derece sembolü var düşük sıcaklığı işaret ediyor. 

Yalnız benzinliğe ya da lastikçiye gidene kadar lastik ısınmış oluyor. Düşük değer basmamak lazım. Ve mevsim geçişlerindeki hava ısısı direkt değiştiriyor lastiğin basıncını. O yüzden deneye yanıla hoşunuza giden bir rakamı belirleyip özellikle mevsim geçişlerinde haftada bir kontrol etmekte fayda var. 195 65 15 lastiklerime 34 psi basıyorum ben de. Bazen yoldaki en ufak geçişi dahi hissediyorum ama olsun. Geçen 25 psi a kadar düşmüş lastik sensörü devreye girdi eğer 29 bassam ta 20 lerde haber verirdi kesin. Aradaki fark çok artınca haber veriyor çünkü bağımsız sensörle değil de lastiklerin dönüşüyle alakalı bir ölçüm yönteminden dolayı idi galiba

1.4 Tsi için, kapı içindeki lastik etiketi bu şekildedir.

IMG_0393.JPG

225/40 R18 lastıklerıme yüksuz olarak önlere 37 arkalara 35 basıyorum. bu iste teknık önlere 2R(18)+1 arkalara 2R-1 şeklindedir

merhaba arkadaşlar yetkili serviste yıllık bakım yaptırdım servis danışmanı 225/45/R17 lastik ölçüleri lastiklerin tamamına 30 psi hava bastıklarını doğrusunun bu olduğunu söyledi oysa ben sürekli 34 psi basıyordum şimdi lastikler çok inikmiş gibi duruyor konforda bi problem yok deneyimleriniz neler bu konuda acaba

Geri
Üst Alt