SAĞ AYNA PROBLEMLERİ

serdilacil

Üye
İsim
Serdıl
Merhaba arkadaşlar,

2016 1.6 TDI GOLF HIGHLINE alarak aranıza katıldım. Aracımda opsiyon olarak fabrika çıkışlı hemen hemen her donanım mevcut.

Aracımda ayna ile ilgili 2 problem yaşıyorum.

1. problem; sürüş pozisyonunda sağ ayna tam olarak arkayı göstermiyor. Ayna ayarında ne kadar sola çekersem çekeyim sağ arka kapı kolunu sürüş pozisyonunda göremiyorum. Bu trafikte ciddi problem yaratıyor benim için. Benden önceki kullanıcı bu durumdan rahatsız değilmiş herhalde çözmemiş. Aynanın bütün fonksiyonları Aşağı yukarı sağ sol kilitlemede aynanın katlanması vs. çalışıyor. Fakat bu durumu çözemedim. Aracı VW Dicle yetkili servise götürdüm ilk etapta incelediler problemi anlamak için onlar da ilk defa karşılaşıyoruz dediler. Aynanın içinin açılması gerekiyor ve servis kaydı açmamız gerekiyor ve garantisi olmadığından dolayı işçilik ücreti alınacaktır dediler. Sanayide işin ehli bir aynacıya gösterdim mekaniğinde herhangi bir problem olmadığını tasarımsal bir problem olabileceğinden bahsetti. Bu sorun ile alakalı nasıl bir yol izlemeliyim. 

2.problem; Geri vitese alınca aynanın aşağı göstermesi gerekiyor. Fakat ne yaptıysam olmadı. Araç menüsünde ayarlarda aktif olarak gözüküyor. Ayna ayar düğmesinde "R" konumunda duruyor. "R" konumundayken geri viteste aynayı manuel olarak aşağı indirdim ve "0" konumuna aldım ayna pozisyonunu kaydetmek için fakat herhangi bir değişiklik yok. Kodlamasında bir problem olduğunu düşünüyorum. Önceki sahibi sinyallerin yanmasıyla alakalı kodlamasına müdahale etmiş. Ayna ile ilgili kodlama bozulmuş olabilir diye düşünüyorum. 

Bu iki konu hakkında fikirleriniz ve tavsiyeniz benim için çok önemli. Herkese iyi forumlar dilerim. 

IMG_1778.JPG

IMG_1779.JPG

IMG_1781.JPG

@serdilacil Öncelikle geçmiş olsun , bu durumu uzaktan çözmek çok zor ama bazen çocuklar ayna camını kendilerini görmek için el ile döndürüp ayna ayar ünitesinin konumunu bozabiliyorlar , aynanızı ayar kumandasından en  iç pozisyona alıp baş parmağınızla hafif yüklenerek TIK sesi duyarsanız bilin ki dediğim olmuştur ve aynanız komununa gelir , kabaca mekanizmanın görsellerini iletiyorum.Camın nasıl söküldüğü , ayar mekanizması ve bağlantı kabloları görülmektedir. Size fikir olsun bi kontrol edin derim.

image.pngimage.png

Upvote 0
Aynayı söküp mü yapmam lazım yoksa cam üzerinden ittirme diyorsanız yaptım. Ayna ayarı en içteyken (tam sola doğru dönükken) elimle ittirecek aralık boşluk kalmıyor. Alternatif olarak kapı içindeki vidalardan ayar yapsam tutar mı?

Bu arada 2.sorun için ne yapabiliriz?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Upvote 0
Ben şu japonya trafiğindeki o küçük araçların aynalarına bayılıyorum. Kaputun ucunda takmışlar... Orayı burayı görememe gibi sorun yok.  Mis gibi.  Düşünsenize boynunuzu çeyrek tur çevirmeden, sağ trafiği tam olarak görüyorsunuz...

Upvote 0
@serdilacil Kapı içinden olacağını sanmıyorum , ayna camını sökerek hareket mekanizmasına bakmak lazım diye düşünüyorum.

Upvote 0
Bence öncelikle bütün ayarları fabrika ayarlarına getirin. uygulamada/sıralamada bir eksiklik olabilir.

Upvote 0
@serdilacil Öncelikle geçmiş olsun , bu durumu uzaktan çözmek çok zor ama bazen çocuklar ayna camını kendilerini görmek için el ile döndürüp ayna ayar ünitesinin konumunu bozabiliyorlar , aynanızı ayar kumandasından en  iç pozisyona alıp baş parmağınızla hafif yüklenerek TIK sesi duyarsanız bilin ki dediğim olmuştur ve aynanız komununa gelir , kabaca mekanizmanın görsellerini iletiyorum.Camın nasıl söküldüğü , ayar mekanizması ve bağlantı kabloları görülmektedir. Size fikir olsun bi kontrol edin derim.

Ekli dosyayı görüntüle 24401Ekli dosyayı görüntüle 24400
bu arada açıklama gayet güzel olmuş.

Upvote 0
Sonradan yan sanayi katlanır ayna takıldıysa araca sağ aynanın aşağı inme özelliği kayboluyor diye biliyorum.

Upvote 0
Hocam servis baktı ve orjinal olduğunu söyledi. Bir gariplik var ama çözemedik.
Bu arada fabrika ayarlarına döndürdüm bir gelişme yok. Amblem içi Geri görüş kamerası da var araçta. Sonradan mı takılmış orjinal mi bilemiyorum. Sonradan takılmışsa aynanın aşağı inmesini etkiler mi acaba?

Upvote 0
bu arada açıklama gayet güzel olmuş.
Bu arada kesinlikle çok profesyonelce bir yorum olmuş emeğine sağlık arkadaşın

@DoğanARABACI

Upvote 0
Hocam servis baktı ve orjinal olduğunu söyledi. Bir gariplik var ama çözemedik.
Bu arada fabrika ayarlarına döndürdüm bir gelişme yok. Amblem içi Geri görüş kamerası da var araçta. Sonradan mı takılmış orjinal mi bilemiyorum. Sonradan takılmışsa aynanın aşağı inmesini etkiler mi acaba?

Geri görüş kamerası sonradan takılıp takılmadığını faturadan anlarsınız. veya servise sorun tekrardan derim.

Upvote 0
Hocam parmak ile cama bastırarak istediğiniz pozisyona geliyor mu ona bakın öncelikle. Sert davranın biraz zarar görmez. 

2. Soru için yarım kontak pozisyonunda ayar r de iken geri vitese takip istediğiniz pozisyonu ayarlayın. Sonrasında deneme yapın. 

Upvote 0
Hocam parmak ile cama bastırarak istediğiniz pozisyona geliyor mu ona bakın öncelikle. Sert davranın biraz zarar görmez. 
2. Soru için yarım kontak pozisyonunda ayar r de iken geri vitese takip istediğiniz pozisyonu ayarlayın. Sonrasında deneme yapın. 

Hocam parmak ile sertçe bastırdım ama ilerlemiyor artık. Hatta aynanın sağ tarafına baktığınızda görünen açıklık ne denli dönük olduğunu gösteriyor. Fotoğrafını da çektim.
Sanki ayna içe doğru gömülmüş komple.
2.sorun için dediğinizi yaptım bir değişiklik olmadı. Keşke diyarbakırda bu işten gerçekten anlayan birisi olsaydı
dd2b6238b6c99c19c86c7e86293df07f.jpg
797a521cfd83c07072fee7a224aa39f1.jpg
748172f686073cdb62960a5dda59f607.jpg
dac6d178884be26ddfbb482293683e8e.jpg

Upvote 0

@serdilacil  çok emin olmamakla birlikte yanlış ayna mekanizmasi takılmış olabilir.

Sağdan sürücülü araçların sağ aynası olabilir.

Sağ ayna ile sol aynalar aynı açıda olmazlar.  

Şunu bi deneyin: sağ koltuğa oturun sol aynayı sağdaa sürücüymüş gibi kendinize ayarlamaya çalışın muhtemelen arka kapı yine zor gözükecektir. 

Resimlerde aynanın oturduğu yerlerde sorun yok gibi. Zor ihtimal ama dediklerimi bi araştırın. Parça kodlarını felan..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0

Geri
Üst Alt