Sis farı garantiyi bozar mı?

sajmora98

Üye
İsim
Zafer
sislere led zenon takmak istiyorum garanti bozulur mu böyle bişey duydum ??

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba hocam.Bende merak ediyordum bu konuyu.Biraz önce bir alışveriş sitesinde tak çalıştır şeklinde h11 led ampül gördüm golf'lerin sis farları için, soketler birebir uygun.2 3 dk sürüyor takması.Sağlıklı olurmu acaba?

@muhammedfatih @sajmora98 Bu tarz şeyler garantiyi bozmaz. Hatta xenon takılı diyelim, bakım vs. için servise giderken eskisini taktığında kim nasıl anlayacak önceden xenon olduğunu? Aynı şekilde far ampülleri de öyle. Farlara zarar verecek şekilde yanlış şekilde takılırsa o zaman far garanti dışı kalır ya da benzeri durumlarda ampül takılan yer garanti dışı kalır. Onun dışında aracın genel garantisi bozulmaz. 

niçin sis farlarına LED yada xenon takmayı düşünüyorsunuz?

sis farları amacına hizmet etmesi için asfalta yakın konumlandırılır

ve kelvin değeri de maviye değil de sarıya yakındır

bu sayede havanın sisli olduğu durumlarda açtığınızda diğer araçlar tarafından farkedilirsiniz

aynı durum arka sisler için de geçerli

fakat sis farlarına xenon gazlı yada led taktığınızda şu iki durum ortaya çıkar

birincisi siste açtığınızda önünüze bembeyaz bir perde görürsünüz

ikincisi ise (çok önemli) karşı taraftaki araçların ve kendi can güvenliğinizi son derece tehlikeye atarsınız

bilimselliğe dayanarak nacizane fikrim bu

işlevsellikten uzak

sadece görüntü şekil olsu diye

takmayım derim, taktırmayın derim

saygılar, kazasız sürüşler dilerim

niçin sis farlarına LED yada xenon takmayı düşünüyorsunuz?

sis farları amacına hizmet etmesi için asfalta yakın konumlandırılır

ve kelvin değeri de maviye değil de sarıya yakındır

bu sayede havanın sisli olduğu durumlarda açtığınızda diğer araçlar tarafından farkedilirsiniz

aynı durum arka sisler için de geçerli

fakat sis farlarına xenon gazlı yada led taktığınızda şu iki durum ortaya çıkar

birincisi siste açtığınızda önünüze bembeyaz bir perde görürsünüz

ikincisi ise (çok önemli) karşı taraftaki araçların ve kendi can güvenliğinizi son derece tehlikeye atarsınız

bilimselliğe dayanarak nacizane fikrim bu

işlevsellikten uzak

sadece görüntü şekil olsu diye

takmayım derim, taktırmayın derim

saygılar, kazasız sürüşler dilerim
Günümüzde insanların büyük bi çoğunluğu ön cama yapılan filmden önlerini göremedikleri için sis farlarını kullanıyor. Karşıdan gelen mi varmış yokmuş pek umurlarında olmuyor maalesef..

sis farlarının aydınlatma değil de farkedilme amaçlı olduğunu bilen maalesef çok az

adam değil sis

konsolda ne kadar düğme basıyor

önde ne kadar far varsa açıyor 😳

sanıyor ki önünü iyi görecek

karşıdan gelen ben olsam

bende aynı mantık ile yaklaşsam ne yapacak acaba

nerede saygı,

istemeden sırf bu yüzden kaza yaptırsam

çoluğu çocuğuna yazık olmaz mı

yada benimkilere? 

afedersiniz, konuyu baya saptırdım ama inanın ki çok rahatsız oluyorum gece yolculuklarında sis farlarını kullananlardan

bildiğiniz gibi değil..

@sajmora98 merhaba

bildiğim kadarıyla bozuyor.. cünkü, arabanızın originalini helojen olduğundan, sen bunu led e cevirdiğin için servis bunu otomatikmen garanti dışına cıkıyor diyor..

arabanın beyni ve hafızası sadece helojene göre ayarlanmıştır..

benim bildiğim bu arkadaşlar..

@doganersin @doganersin sis farını gizli özelliklerini açtırdığım için böyle bi isteğim oluştu sellektör yaparken sislerde yandığı için sürekli sellektör yapan bir insan değilim sürekli yola gidiyorum ve sol şeride atlayan çok oluyor sürekli 7/24 sislerle gezen insanda değilim. araba zaten kendini ışıklar kapalı bile gösteriyor neden sisleri açarak güzel hoş görüntü oluşturmaya çalışayım ? 

madem böyle bi problem var yasaklasınlar insanlar takmasın zararlıysa veya kullanıma uygun değilse.

madem böyle bi problem var yasaklasınlar insanlar takmasın zararlıysa veya kullanıma uygun değilse.
(Zararlıysa, kullanıma uygun değilse) 

Zararlı ve kullanıma uygun değil ki arkadaşlar bunu yapmamanızı öneriyor., bu ampüllerin hiç biri (road legal) değildir..

@forzaGilles arkadaşı gayet iyi anladım örnek verdim ben sadece yanlış anlaşılmasın... ben sürekli sislerle gezen biri değilim hatta hiç açmam j farlar yetiyor da artıyor

benim aktarmak istediğim şey

halojen yada led yada ne ise

gereğinin dışında kullanılması

artı olarak ayna yapısı halojen ampule ayarlı bir farı orjinali dışında ampul ile kullanırsanız ayar yapılsa da asla düzgün bir ışıma yapamaz

@sajmora98 

sizin gibi kendini bilen her insan empati kuruyor zaten

benim kastettiğim sırf hava olsun mavi yansın da karşıdakinin umrunda olmasın düşüncesinde kısa far ile birlikte kullanan insanlar

ayrıyeten benim aracımda da açık durumda selektör ile sis lambası

çunkü Çift U olmasına rağmen bi xenon anında tepki veremiyor.. 

sis farlarının aydınlatma değil de farkedilme amaçlı olduğunu bilen maalesef çok az

adam değil sis

konsolda ne kadar düğme basıyor

önde ne kadar far varsa açıyor 😳

sanıyor ki önünü iyi görecek

karşıdan gelen ben olsam

bende aynı mantık ile yaklaşsam ne yapacak acaba

nerede saygı,

istemeden sırf bu yüzden kaza yaptırsam

çoluğu çocuğuna yazık olmaz mı

yada benimkilere? 

afedersiniz, konuyu baya saptırdım ama inanın ki çok rahatsız oluyorum gece yolculuklarında sis farlarını kullananlardan

bildiğiniz gibi değil..
yalnız sisler yere daha yakın ve açısı farklı olduğundan yoğun sislerde ön tarafı görebiliyorsunuz, ama sisler far ile birlikte açıksa görüş çok büyük oranda düşüyor. sizler ile beraber parklar açılması gerekmektedir. ve beyaz yapılmasını oldukça karşıyım.

Geri
Üst Alt