Kartel terlemesi...

musiqzz

Üye
İsim
Oğulcan
Araç
Scirocco
herkese iyi akşamlar 2013 scirocco aracım var bugün rutin olarak kontrol etmek için aracın altına baktım ve karterin terleme yaptığını farkettim, ustaya göstermeye gittiğimde koruyu plakayı sökerek baktı ve kartel contasının sızdırmazlığını kaybettiğini zamanla mukavemetini kaybettiğini ve karterin sökülerek sıvı conta çekilmesi gerektiğini söyledi, aşırı yağ damlama vs yok ama karter ıslak duruyor haliyle... yaklaşık 300 tl bir işlem ücreti söyledi... şimdi merak ettiğim konu şu; malum karter söküldüğü zaman malum yağda çöp olacak ve değişmesi gerekecek fakat aracın bakımına daha 3-4 bin km var sizce bu şekilde beklesem sorun olur mu ? yoksa 2-3 bin km için riske atmayıp direkt hem karteri halledip hemde aracın bakımını aradan çıkartayım mı ?

yorumlarınız için teşekkürler daha önce başına gelen olduysa bilgilendirirse sevinirim...

gece gözüyle şöyle bir fotograf cekebildim bazılarıda bu kadar nemli olmasi normal diyor şimdi araci temiz bir zemine cektim bakalim damlama yapicak mi kontrol edeceğim 6-7 saat sonra

335CE3D9-2367-47FB-9285-D94114C20FA0.png

@musiqzz bende sürekli oluyor, klimadan dolayi diye tahmin ediyorum, aracim 2019 1.0 dsg, bir önceki arabam 2018 1.0 dsg'ydi, ondada aynisi vardi, yani bence ortada bir sorun yok, 2 arabayida sifir almistim, arabayi park ediyorum, 5 dakika sonra sular arabanin altinda birikmeye basliyor

gece gözüyle şöyle bir fotograf cekebildim bazılarıda bu kadar nemli olmasi normal diyor şimdi araci temiz bir zemine cektim bakalim damlama yapicak mi kontrol edeceğim 6-7 saat sonra

Ekli dosyayı görüntüle 24305
Normal şartlarda karterin contası kauçuk olur., kendi neden sıvı conta (yapıştırıcı) çekiyor..? Çok mu pahalıymış 3 kuruşluk contadan kaçıyor..

Hocam bu terleme değil resmen yağ sızıntısí var.Sıvı conta işi orijinal klingirit yada mantar conta yerine tamamen sanayici ustalarının uydurmuş olduğu bir pansuman tedbirdir.Gerçi üstúnde motor çatlakları dahil heryerde kullanílır yazar.Acil baktırın derim.

Venus Z10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@musiqzz Merhaba ;

Yağ filtresi ve karter tapası contaları birçok Vag araçta ezme tiptir , yani doğru tork ile sıkılıp bırakılır , bu iki eleman ve contaları söküldüğünde tekrar kullanılmaz , yağ filtrenizi kontrol edin ki çok fazla hata yapıyorlar sıkarken , aynı husus karter tapası içinde geçerli tabii , iyi günler..

• Beğen
Tepkiler: SCC
@musiqzz Yağ kaçağı gibi duruyor, bakımla birlikte bi baktırın hocam bence. Geçmiş olsun. 

@krym aracın altında su birikmesi motorun bir yerden su kaçırdığını gösterir. Klima olduğundan emin olsanız bile baktırmanızda fayda var, önemsenmeyen su kaçakları ilerde çok can yakabiliyor. 

@Holigan Vesvese oldum simdi, bir baktirayim

Moderatör tarafında düzenlendi:
@slck şimdi doğuş otodan geliyorum, şase no ile parça sorgulattım hatta motor kurulum şemasını inceledik arkadaşla beraber 1.4 tsi 122 için konuşursam eğer herhangi bir conta bulunmuyor karter birleşimide, şemada da sıvı conta kullanımı gösteriliyor. yetkili kişiye bunun tehlikeli olup olmadığınınıda sordum kartele conta sızması vs. bana hiç bir sorun olmayacağını yağ filtresinin bunun için bulunduğunu söyledi... @DoğanARABACI @forzaGilles

Geri
Üst Alt