Yağmurda Camların Otomatik Kapanması ( Rain Closing )

Orhan

Üye
İsim
Orhan
Aşağıdaki kodlama geçerlidir:

Select STG 09 (vehicle power)

STG Access Permission -> Function 16

Enter unlock code 31347

STG adjustment -> function 10

(15) Access Control 2 - Regenschliessen_ein aus (Rain Closing on / off)

Adjust Value on active

http://i.hizliresim.com/p9PvRr.png

(16) Access Control 2 - Regenschliessen_art (Rain closing Type)

Adjust value on permanent

http://i.hizliresim.com/0LDbqZ.png

( 26 ) veya (28) Access Control 2 - Menuesteuerung Regenschliessen (Menu Control Rain close) –

Set to Active (enables the menu in the ifotainment screen)

Select STG 09 (vehicle power)

Select RLS (rain and light sensor) - STG

Byte 0

Enable bit 1

Enable Bit 2

http://i.hizliresim.com/MWJ9yM.png

http://i.hizliresim.com/Oq6GdQ.jpg

ÖNEMLİ NOT: Yağmurda camların kapanması için servisin elindeki tam orjinal kabloyla kodlama yapılması gerekiyor. bendeki 14.10.2 kabloyla denedim. RLS menüsü açılıyor, long coding yapıyor, bit 0 da byt 1 ve 2 ye tıklamaya müsade ediyor, do it yapınca kod kabul edildi demesine rağmen özellik aktif olmuyor. tekrar kontrolde byt 1 ve 2 hiç tıklanmamış gibi gözüküyor.

bundan önce de bende 12.12.0 kablo vardı sadece 3 kodu açabiliyordum ancak RLS menü kodu yani bit ve byt menüsünü görmüyordu yoktu.

Bu özelliği sonradan servise gittim ısrarlı çabalarla açtırmayı başardım arkadaşlar.

servis kabloyu takıp bilgisayarını açtığında bizdeki gibi VCDS ekran yok onlarda. kodlamaları düz kod şeklinde giriyorlar.

bit ekranına baktığınızda  06885D ve 00000110  rakamlarını görebilirsiniz. bu uzun kod bizdeki byt ve bit değerlerinin servisin ekranındaki karşılığı. yani aktif etme kodu bunlar. tekrar hatırlatırım. RLS ye kadar olan işlemleri siz yapacaksınız ve araçta açık haldeyken servise öyle gitmelisiniz.  zaten RLS yi aktif etmeye yanaşmıyorlar. ikili ilişkilerle 5 dakika gibi bir zamanda aktif etme kodunu girmesini sağlarsanız şanslısınız.

bundan önceki kodlamalar olan 15-16 ve 26 yı oraya giderken açık bırakmazsanız  bu 3 kodlama için yetkiliyi orada bekletmeniz bir hayli zor. yetkililerle aranız çok iyiyse o başka tabi. 

rain closingi aktif etmek istiyorum. şu size vereceğim 06885D ve 00000110  kodlarını girer misiniz diyeceksiniz elemana. o yetkili bunu anlar. st anlamaz.

Özelliği aktif edebilirseniz  Rain Closing media ekrandan açılıp kapanabiliyor. Sürekli açık kaldığında yağmur sensörü aküden yer uzun süre aracı çalıştırmazsan sıkıntı olabilir dedi usta bana ama ben daha bir fark göremedim. buna da dikkat edin derim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bugün serviste odis cihazıyla bu işlemi yapalım istedik. Fakat tekniker çözemedi olayı. herşey hazır dedim ben kodladım sen aktive et yeter dedim. ne yaptı ne etti yapamadı...yapan yada yaptıran arkdaslar  servite ne sekilde yapılacağına dair bilgi verirse çok memnun olucam. teşekkürler.bin minnet rica bir hakkımız doğdu ondanda olduk :)

Ender dedi:
Bugün serviste odis cihazıyla bu işlemi yapalım istedik. Fakat tekniker çözemedi olayı. herşey hazır dedim ben kodladım sen aktive et yeter dedim. ne yaptı ne etti yapamadı...yapan yada yaptıran arkdaslar  servite ne sekilde yapılacağına dair bilgi verirse çok memnun olucam. teşekkürler.bin minnet rica bir hakkımız doğdu ondanda olduk :)
trabzon bunda da üzmüş sizi anlaşılan.  sadece bu kodları girecek  06885D ve 00000110. elemanın bunu nasıl yapacağını bilmesi lazım.

özön serviste yaptırırken ben yanındaydım ama vcds ekranı gibi bir işlem olmadığından nereden yaptığını çıkartamadım.

çözüm yine yetkilinin bilgi ve tecrübesinde derim.

Yetkili ve Bilgili birisi buralarda çok zor be hocam.

bana da bunu giderken yapalım dediler gönlümü almak için ama o da nafile :)

Ender dedi:
Yetkili ve Bilgili birisi buralarda çok zor be hocam.

bana da bunu giderken yapalım dediler gönlümü almak için ama o da nafile :)
anladım hocam. giresun veya rize de bir sorti daha yaparsınız artık.

Giresun ağır basıyor bakalım.  Kısmet ve hayırlısı

One Life Live it.!!!

Ender elektronikte açtırmıştım ama, Metin 2015 lerde çalışmayabilir demişti. tecrübe eden oldumu arkadaşlar.

2015 lerde halen olmuyor anlaşılan

One Life Live it.!!!

Ender dedi:
2015 lerde halen olmuyor anlaşılan

One Life Live it.!!!
olmaması için ne değişiyor ki araçta?

anlamadım gitti. s=bilmem

RLHS  MODÜLÜ sorunun kaynağı sanırsam.  Güvenlik amaçlı  erişime  engel oluyor. Modül değişince olucak sanırsam.  Onada ben sıcak bakmıyorum.  Hayırlısı bakalım.  Gelişmeleri takip edeceğim

One Life Live it.!!!

Ender dedi:
RLHS  MODÜLÜ sorunun kaynağı sanırsam.  Güvenlik amaçlı  erişime  engel oluyor. Modül değişince olucak sanırsam.  Onada ben sıcak bakmıyorum.  Hayırlısı bakalım.  Gelişmeleri takip edeceğim

One Life Live it.!!!
bende de olmayan geri vitesin sinyallerle çakarlı çalışması.

illaki arzuladığımız bir özelliğe ulaşamıyoruz hocam.

ama golf bilimi  adına bu sorunları ortaya çıkarmak güzel. haberdarız ne oluyor ne olmuyor.

Ender hocam yap artık şu Rain closingi. Biliyorsun Octavia arıyordum. Sırf şu rain closing yüzünden Superb aldıracaksınız bana. @Ender

Servis odis programlı cihaz ile bile yapamadı ya laaa

bakalım azmin elinden bişey kaçmazmış... devam araştırma ve geliştirmeye...

Olcay dedi:
Ender hocam yap artık şu Rain closingi. Biliyorsun Octavia arıyordum. Sırf şu rain closing yüzünden Superb aldıracaksınız bana. @Ender
samsunda octaviası olan göktuğ kardeşımizin aracında da aktif etmiştim.  öyle hatırlıyorum.

göktuğ ne dersin?

@gdervisoglu

Geri
Üst Alt