Hangi Rengi Neden Seçmeli veya Seçmemeli?

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
Hangi renk?

Hangi renk neden tercih edilmeli (veya edilmemeli)

Renk zevk işidir...

Tartışılmaz diyenler halt etmiş.

Zevkler de renkler de pekala tartışılır....

Zevklerin ya da tercihlerin her ne kadar mantıklı açıklamaları var görünüyorsa da bizde duygusal olarak yarattığı etkinin, o dönemki ruhsal fiziksel ihtiyaçlarımızın önemli olduğunu ve asıl kararımızı aldıran olduğunu bilmeli....

Yani aslında "mantıklı alınan karar" pek az konuda mümkün...

Tüm renklerin sahipleri umarım savaş ilanı olarak algılamazlar bunu ;)

Önceleri gönlümdeki renk beyazdı....

Olumlu yönleri:

* MK7'ye özgü karakteristik karoser çizgilerini en güzel gösteren renklerden biri....

* Türkiye koşullarında en çok tutan ikinci el renklerden biri..

* Eğer sıcak iklim koşulları nedeniyle sıcaklardan muzdaripseniz güneş ışığını en çok yansıtan renk olduğundan en az ısınan iç mekana sahip olduğunuz için..

* Temizliği en net gösteren renklerden biri olduğundan...

* Kontrast renkteki cam tavan ya da siyah konturlu jantların en çok yakıştığı renklerden biri...

*Trafikte en fazla bulunan renklerden olduğundan dikkat çekmeyi sevmeyen karakterdeyseniz beyaz tam size göre

Hele hele Yasin Üstadımı eserleri olan şu üç fotoğrafı gördükten sonra kesin alınır...

j5n6qG.jpg
VVYDzV.jpg
62nNvW.jpg

Olumsuz yönleri:

*Neredeyse tüm rent a car ve şirketlerin tercihi olduğundan trafikte göre göre oluşan zihindeki olumsuz imge....

* Küçük bir çarpma, sürtme, taş sıçraması veya malum otoparklarda kapıyı sert açan düşünce yoksunu kişilerin eserleri olan pul şeklindeki boyanın atmasına neden olan bir kazaya maruz kaldığınızda alttaki koyu renkli astarın açığa çıkması nedeniyle mutlaka rötuşa/lokal boyaya ihtiyaç duyması...

* En küçük lekeyi, tozu ve kiri belli etmesi...

Siyah...

Bakımı zor... üzerine toz konsa belli eder fakat onun kadar temizliği gösteren renk az bulunur... Eğer iç anadolu ve daha doğusundaysanız ya da kuzey anadolu'da  o halde iç mekanın ısınma derdi olmadan hatta zevkle binilebilir.

b5b6mj.jpg
og7VoR.jpg
QAM2qg.jpg
2gZaAd.jpg
g5o63Z.jpg
qYBv7B.jpg
n7rlXR.jpg
EYJDGq.jpg
d5bBQr.jpg

Kırmızı....

ama alelade değil tornado kırmızısı...

Normalde dikkat çekmeyi seven bir karakterimiz varsa ve daha önce kullandıysanız sorun yok....

Ancaaak eğer 4 onluk devirmiş, saçlarınızdaki akları saymayı bırakalı yıllar olmuşsa... kendinizden daha gençlere ilgi duymaya, saç uzatmaya, deri pantolon giymeye, Chopper'dan inerken belinizi incitmeye ve dövme yaptırıp otantik takılara ilgi duymaya başlamanız sadece zaman meselesidir. İşte bu klinik vakanın semptomlarının tablosunu tamamlayan ve kırmızı renkli spor  otomobillere ilgi duymak olacaktır; ki... bu, ne yazık ki orta yaş bunalımının tam ortasındasınız demektir.

1dJgGj.jpg

mL2kJ0.jpg

Pasifik Mavi;

Eşsiz büyüleyici bir renk... Gerçekte, fotoğrafta göründüğünden daha güzel olan renklerdendir ve yanından her gelip geçeni kendine bakmaya zorlayan bir mıknatıs etkisi yaratır kendisi.

Kıskanç eşi olanların kesinlikle almaması gereken bir renk...

ve utangaç olanların tercih etmemesi gereken...

Çünkü;

İnsan doğal bir çekimle büyülenmiş gibi ilk anda kaçırdıysa dahi  derhal kilitliyor bakışlarını...

Öyle utangaç utangaç gözlerini şöyle bir değdirip geçmek mümkün değil.

Benim gibi gözlerini dikip bakanlar azımsanamayacak kadar çoktur..

Bence bu rengin ismi "büyülü mavi" olsun....

Bu renk güzel ama Golf ile bambaşka güzel...

İşte bu fotoğraflardaki ışıltıya bayılıyorum...

Hiç bir fotoğraf bunun gibi yakın değil gerçeğine...

Ben mobil girenler için büyütemiyorum...

ama

İmkanınız olursa indirip büyük ekranda dikkatlice bakın ışığın mavi üzerindeki dansına bayılacaksınız...

Pasifik mavinin güzelliğini ve etkileyiciliğini gösteren Tarık Hocamın fotoğraflarından sonra

bunlar bende heyecan yaratacak kadar etkileyiciler.

Eh bu kadar konuştuktan ve ruhumuzu da şenlendirdikten sonra gözlerimize bayram ilan edelim bu günü...

Pasifik  Mavi Bayramı...

497669_original.jpg

498688_original.jpg

http://ic.pics.livejournal.com/arturdaminov/17280945/496093/496093_original.jpg

şimdi gelelim gerçek hayattaki tercihime...

Maço ve premium havası, gölgelerle bir kaç rengi bir arada barındıran sedefli hissi uyandıran...

Siyahta, beyazda ve kırmızıda saydığım olumsuzlukları içermeyen...

Ecnebilerin limestone grey (kumtaşı grisi) dedikleri ve aslında az gri az altuni, az metalik, az sedefli ve çok karizmatik bu renk "kurşun gri" olarak adlandırılmış haksızlıkların en büyüğüne uğrayarak....

Alttaki fotoğrafa bakarak "Fırtına gri" ismi benim önerim... Şu üç yanındakilere bakıp gri diyesi gelmiyor insanın....

94Lav9.jpg
qYBd23.jpg

Bu son iki fotoğrafı lütfen mümkünse yükledikten  sonra yaklaştırarak dikkatlice detaylarını inceler misiniz?

Boyanın içindeki altuni, metalik pigmentlerin dansına buyrun;

La3loJ.jpg
GYzmp7.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhabalar :)

Ben yeni katıldım da sizlere bir şey sormak istiyorum. Benim aracım saf be beyaz ve pasifik maviye kaplatmak istiyorum. Ama tabiki fabrika çıkışlı gibi dursun da isterim. 2200 lira gibi bir fiyat cikardilar. Ne düşünüyorsunuz? Yani açıkçası çok anlamıyorum araba işlerinden ama renginden hosnut degilim pek :)

2011_e57335efdd5ff8beba1fc0722c7bdd3d18bdd6bf.jpeg

Naciyesen dedi:

Ben yeni katıldım da sizlere bir şey sormak istiyorum. Benim aracım saf be beyaz ve pasifik maviye kaplatmak istiyorum. Ama tabiki fabrika çıkışlı gibi dursun da isterim. 2200 lira gibi bir fiyat cikardilar. Ne düşünüyorsunuz? Yani açıkçası çok anlamıyorum araba işlerinden ama renginden hosnut degilim pek :)
Hocam Beyaz da güzel bir renk. Aracınızı satıp pasifik mavi alsanız zararınız daha az olur hocam ;)

Naciyesen dedi:

Değerli Hocam;

2200 lira çok ciddi bir rakam.

Olmaz diye bir şey yok; ancak İyice düşünmeli.

Hele hele profesyonel bir firma tarafından yapılmazsa bir çok olumsuz olasılık mevcuttur.

Bir keresinde sadece kapı eşiklerine şeffaf film yaptıran birinin daha ilk yıkamada filmin kenarlarının kalktığını görerek şoke olduğunu hatırlıyorum. Serviste başına gelmişti bir de bu durum. Taa Doğuş'a kadar şikayet ederek kendisinden talep edilen rakamı ödemeden ve başka yerde söktürüp servise fatura ettirerek kurtulmuştu bu işten.

Başka bazı durumlar da var.

Örneğin asla gerçek bir pasifik mavi parıltısına sahip olması mümkün değil.

Ayrıca; hava kabarcıkları olan ve/veya aracın formuna tam uygun olmayan kaplama yapılabilir. ama en önemlisi araç çizik içerisinde kalabilir. Koruyayım derken daha kötü hale getirmek de var.

Taksilerde yapılıyor ama kapı açılınca kapı içinin kırmızı olması beyaz olmasının onlar için önemi yok. Ama sizin için can sıkıcı olabilir. Kimi kat yerleri ve bağlantı noktaları için aracın orasının burasının sökülmesi de gerekmekte.

Sn.Murat Hocam, felsefe dersi tarzında reflex gri yorumunuzu müsait olduğunuzda paylaşırsanız çok müteşekkir olurum...SELAMLAR...

Değerli Hocam;

2200 lira çok ciddi bir rakam.

Olmaz diye bir şey yok; ancak İyice düşünmeli.

Hele hele profesyonel bir firma tarafından yapılmazsa bir çok olumsuz olasılık mevcuttur.

Bir keresinde sadece kapı eşiklerine şeffaf film yaptıran birinin daha ilk yıkamada filmin kenarlarının kalktığını görerek şoke olduğunu hatırlıyorum. Serviste başına gelmişti bir de bu durum. Taa Doğuş'a kadar şikayet ederek kendisinden talep edilen rakamı ödemeden ve başka yerde söktürüp servise fatura ettirerek kurtulmuştu bu işten.

Başka bazı durumlar da var.

Örneğin asla gerçek bir pasifik mavi parıltısına sahip olması mümkün değil.

Ayrıca; hava kabarcıkları olan ve/veya aracın formuna tam uygun olmayan kaplama yapılabilir. ama en önemlisi araç çizik içerisinde kalabilir. Koruyayım derken daha kötü hale getirmek de var.

Taksilerde yapılıyor ama kapı açılınca kapı içinin kırmızı olması beyaz olmasının onlar için önemi yok. Ama sizin için can sıkıcı olabilir. Kimi kat yerleri ve bağlantı noktaları için aracın orasının burasının sökülmesi de gerekmekte.
hocam ben komple şeffaf kaplattım 2 yıl oldu dokunduğum yeri kesip alıyorum ilk günki gibi çıkıyor fakat pasıfıc iddalı bır renk aynısını yapmak mümkün değil gibi

Refleks gümüş gri rengi;

uzaktan gördüğümde beyaz olduğuna yemin edebileceğim açıklıkta bir gridir..

Hatta ve hatta hem beyaz hem de metalik olsun derseniz size yemin etsem başım ağrımayacak seçenek olarak sunabileceğim yegane renktir.

Grinin bunca açık bir tonunun avantajı; beyazla neredeyse aynı yansıtma özelliği nedeniyle ısının soğurulmayıp yansıtılmasıyla tamamen aynı ısınma etkisine maruz kalmasıdır.

Fakat aynı zamanda metalik rengin ışıltısı ve premium hissiyatını verebilmesidir.

Kurşun griyi tungstenle bunca senedir gölgede ayırt etmem mümkün olmadı.  Bu tamamen benim kaabiliyetsizliğim veya renk ayırt eden koni hücrelerimdeki genetik eksiklik olabilir. Ancak aynı durum refleks gümüş araç için asla mümkün değildir. Onu diğer gri tonlarından herhangi bir diğeriyle karıştırmak için bir hayli gayret göstermelidir.

Söz gelimi; Koyu renk olsun ama siyah olmasın ve gri olsun ama siyaha en yakından akraba çıkanından olsun fakat aynı zamanda ve metalik olmasın  derseniz uranüs gri tam size göre..

Gri olsun ama altunî olsun, hafif kum taşı rengine yakın olsun derseniz kurşun gri.

Kurşun gri bana biraz  koyu geldi biraz daha altunî değil de metalik griye yakın olsun  derseniz tungsten gri

Gri olsun metalik olsun çok koyu olmasın ve hatta içimi açsın beyaz gibi ama beyaz olmasın derseniz refleks gümüş gri tam size göre..

Kısacası çok şeyi bir arada isteyen ama asla kolay beğenmeyenlerin nadide rengidir kendileri..

[024539].jpg[024734].jpg[043375].jpg[070260].jpg

@tolqa35

Golf'e aşık biri olarak,

Bi kere renk konusu öyle bir şey ki arabanın ne markasına ne de modeline göre değişebilen bişey.. Resmen donanıma göre bile değişebiliyor.

Beyazı çok yakıştırdığım araba vardır ama Golf kesinlikle onlardan biri değil. Arabayı Polo'ya hatta ilaç mümessili aracına döndürüyor. Örneğin A4 Avant'a beyazı inanılmaz yakıştırıyorum ama gel gör ki örneğin Golf'ün GTI'ına beyaz, sunroof kombinasyonu ile inanılmaz duruyor orası ayrı.

Favori rengim, Golf'ü Golf yapan, hatta abimin "Bu araba sadece bu rengi sebebiyle alınır" dediği renk ise Pasifik Mavi'dir inşallah bana da nasip olur.
Derin siyah da fena durmuyor ama TDI'lara daha çok yakıştırıyorum.

Lansman rengi olan Tungsten Gri ve beyaza yakın Kurşun Gri'de iyi duruyor. Renk seçimi biraz da yaş ile ilgili aslında. 20'li yaşlarda olduğum için Pasifik Blue rengini seviyorum. 35 üstü olsam kesinlikle Füme ya da Gri tercih ederdim mesela.

Renk konusu bir bütünlük yani arabaya şöööyle bi baktığında "evet yakışmış" demek lazım. Mesela şu an aşağıda var bi tane beyaz 1.2 TSI içi de bej (10.000 ₺ ucuza bile verseler içi bej almam) hiç hoş durmuyor. Zaten siyah koruma geçirmiş sürücü ve yolcu koltuğuna eskimesin diye :)

Herkese merhaba,

Hem aranıza hem vw dünyasına hem de golf dünyasına yeni katılıyorum. Katıldım denilemez, aracı bu hafta içinde teslim alıcam inşallah. :)

Ben de umduğumu değil bulduğumu alarak, kurşun gri 1.4 TSI DSG Allstar aldım. Rengi canlı hiç görmediğim için internette araştırıyordum. Bu yazı moralimi düzeltti, görseller de çok hoşuma gitti, iyiki beyaz değil kurşun gri tercih etmişim diyorum.

Herkese merhaba,

Hem aranıza hem vw dünyasına hem de golf dünyasına yeni katılıyorum. Katıldım denilemez, aracı bu hafta içinde teslim alıcam inşallah. :)

Ben de umduğumu değil bulduğumu alarak, kurşun gri 1.4 TSI DSG Allstar aldım. Rengi canlı hiç görmediğim için internette araştırıyordum. Bu yazı moralimi düzeltti, görseller de çok hoşuma gitti, iyiki beyaz değil kurşun gri tercih etmişim diyorum.
Aramıza hoşgeldiniz Hocam, aracınız hayırlı olsun. :)

Geri
Üst Alt