Volkswagen Manisa fabrikasını resmen açıkladı

AhmetCakmak

Yönetici
İsim
Ahmet Çakmak
Yatırım tutarı 943.5 milyon türk lirası olarak belirlendi.

Alman otomotiv devi Volkswagen’in Türkiye’de yapacağı fabrika yatırımı resmiyete kavuştu. Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan bilgiye göre üretici, Manisa’da 943.5 milyon TL sermayeli bir şirket kurdu.

Gazetede verilen bilgiye göre Volkswagen’in Türkiye’de kurduğu şirketin ismi Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak belirlendi.

300 bin araç üretme kapasitesine sahip olacağı söylenen fabrikanın 2022 yılında faaliyete geçmesi planlanırken, fabrikada istihdam edilecek 5 bin personel için Manisa'da konut planlamalarının başladığı öne sürülüyor.

Fabrikada ağırlıklı olarak Volkswagen'in popüler sedan modeli Passat'ın üretilmesi bekleniyor. Volkswagen, bir yılda üretilecek olan 40 bin Passat modelini, sadece Türkiye pazarına sunmayı planlıyor. Passat ile aynı platforma sahip Skoda Superb'in de üretileceği fabrikada, yine aynı altyapıyı paylaşan Skoda Karoq ile SEAT Ateca'nın da montajlanacağı belirtiliyor.

Volkswagen Manisa fabrikasının, Orta Doğu ülkelerine de ihracat gerçekleştirileceği biliniyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
güzel haber golf fiyatına passat alacağız demek mi oluyor vergi yönünden ne kadar avantajı olacak bilgi sahibi olan paylaşırsa sevinirim.

Almış olduğum bilgilere göre otomobil üretimi düşünülmüyor 
Ben de öyle duymuştum hocam ama ticari yanında Passat vb. üretimi ile bu araçların geliş maliyetleri düşebilir. Gelişmeler olur bakalım hayırlısı.

güzel haber golf fiyatına passat alacağız demek mi oluyor vergi yönünden ne kadar avantajı olacak bilgi sahibi olan paylaşırsa sevinirim.
Ciddi bir avantajı olacağını sanmıyorum hocam. Zaten ticari öncelikli olacakmış, binek araç üretimi net değil şuanlık.

İlanda, "Şirket, otomobil, kamyon ve her nevi motorlu araç ve nakil vasıtalarının tasarımı, imalatı ve montajı, bunların parçalarının ve komponentlerinin tasarımı, üretimi ve montajı ile tüm bu ürünlerin satışı, ithalatı ve ihracı başta olmak üzere bu konularla ilgili tüm diğer faaliyetleri yürütmek amacıyla kuruldu" denildi.

ilanda otomobil yazması binek araç üreteceği anlamına gelmiyor mu?

sanırım amaçlar bunlar ama üretip üretmemek bize bağlı demek

Bu fabrikada ilk planda otomobil üretimi olacak, ticari icin Ford Kocaeli ile ortak üretim sözkonusu.

Eğerki üretilen passatlar İspanya’da üretilen jettalar gibi olursa WW artık passatta satamaz. 
Tr de Passat hastalığı vardı (golfün x2 misli Passat satışı tr de) piyango passata vurmuş Allah'tan....

Yerli malı haftası etkinliklerinde türk passatı mehter marşıyla gövde gösterisi yapar bundan sonra  

Alman golfüne binmeye devam!

Atak helikopteri

Altay tankı

Türk passatı

• Beğen
Tepkiler: SCC
Güzel birşey oldu hayırlı olsun adımıza Doğuş OTO 'nun  distribütör lüyü gidebilir diyede duymuştum

@AhmetCakmak Hocam en azından TR de üretilen araçlara alımda kredi avantajı vergi avantajı vs sağlıyorlar. Belki oradan kurtarırız 3-5 :)

Süper B nin yanı sıra Karoq ve ateca üretilecek diye okudum .

@brave Doğuş açıklama yapmıştı böyle bir şey söz konusu olamaz şeklinde. 

@Erkin Yücel Evet o tarz küçük şeyler olabilir hocam. Zamanla her şey netleşir bakalım hayırlısı. 

Ne diyelim vatana millete hayırlı olsun inşallah daha uygun fiyatlara Volkswagene bineriz umuduyla 🤪

IMG_20190728_100900.jpg

Geri
Üst Alt