2. kere GOLF

İsim
Erkin
Selamlar arkadaşlar.

Geçen hafta yadigar 2013 comf. manuel golf'ümü satıp yine bir golf aldım. Bu sefer ki 2014 Highline 1.4TSI . Hem km yeniledim hem highline'a hem de DSG'ye terfi etmiş oldum. İki araç da beyaz renk ve içi füme alcantara. Aslında renk değişimi ve dolu bir highline istiyordum ama aceleden böyle denk geldi, kısmetmiş. Sattığım 90bin kmyi doldurmuştu, yeni aldığım ise daha 37bin km'de. Araç servis bakımlı alırken en çok buna dikkat ettim. 2-3 yıl kullanım 100bin km olmadan bunu da satarım diye düşünüyorum. Kısmetse ozaman da tam dolu bir Golf 8'e terfi ederiz :)

Araba 1 haftadır bende dün otoyolda deneme fırsatı buldum. Eski aracıma göre 120 130 dan sonra hissedilir bir fark var. Eskisi daha yavaş hızlanırken bunda ne ara 180 olduğunu anlamadım bile. Ayrıca yol tutuşu arasında dağlar kadar fark var. Sanırım bunda 17" tekerleklerin farkı söz konusu. Tabi gürültü bir miktar arttı. Eski aracımda 2 yıllık CPC5 vardı buna yeni CPC6 aldım.

Aracı aldıktan sonra ilk iş tabi yapılacaklar listemi derlemek oldu. Aliexpress ve TR den alacaklarım sonra da vagcom ile yapacaklarımı listedim.  Aşağıda neler yaptığımı yazdım. Ayrıca bunu bunu da yapsan iyi olur dediğiniz bir işlem alınacak bir parça vs. olursa lütfen görüşlerinizi bildirirseniz çok sevinirim. En yakın zamanda resimlerini de paylaşacağım.

Yapılacak ve alınacaklar
Statik Viraj aydınlatma ampulü - Philips Crystal Vision 4300K -> bi-xenon ile uyumlu renk
LED Geri Vites ampulü
LED Gündüz ampulü
LED Topido ve Bagaj Ampulü
Baseus telefon tutucu, Baseus çakmaklık micro şarj aleti ve Baseus kumaş hızlı şarj kablosu
Bagaj Havuzu
Würth Silikon plastik spreyi (iç trimler için) ve Würth Lastik koruma spreyi (Kapı fitilleri için) - Bazı yerlerde gıcırtı sesleri var
Vites etrafındaki krom iç trim (soyulma mevcut)
Krom pedal seti
Continental Premium Contact 6 17"
16" Dover -> Nokian WRD4 16" kışlıklar için (4x16" jant, 4x17" kışlık lastikten daha ucuz hem de 16" kışın daha iyi)
Detaylı iç ve döşeme temizliği
Iron-out Kil Pasta Cila Wax uygulaması
Geri görüş kamerası 

Not:  Geri görüş kamerası malesef Media cihazı ile uyumlu değilmiş benim cihaz 819A diye biten bir koda sahip. Şimdi bu işi nasıl yaparım diye düşünüyorum. Media cihazını değiştirerek çözülür mü acaba. Discover pro'ya geçme niyetim yok tabii dünya para ama çıkma kamera destekli composition media bir cihaz bulsam olur mu acaba? koruma kırdırmak vs. gibi sorunlar olduğunu okudum bunu nasıl çözerim acaba.

VAG-COM yapılanlar

ARAÇ MENÜSÜNDEN GÜNDÜZ FARLARI AÇIP KAPAMAK
Bİ-XENON FARLI ARAÇLARDA SELEKTÖR YAPINCA STATİK VİRAJ FARLARININ DA YANMASI
ALARM
KLİMA PROFİLİNİ AÇMAK (ÇALIŞMADI)
SÜRÜŞ PROFİLİ SEÇMEK - AUTO
EK YAKIT LİTRESİNİN BİLGİ EKRANINDA GÖSTERİLMESİ
KONFORLU SİNYAL SAYISINI ARTTIRMA
COMİNG HOME ÖZELLİĞİNİ KAPIYI AÇMAKLA OTOMATİK DEVREYE SOKMAK
DWA+KORNA SESİ ONAYI İLE ARAÇ KİLİDİNİN AÇILMASI
KADRAN SELAMLAMA
ANİ FRENDE FLAŞÖRLERİN VE 3.STOBUN YANMASI
Gündüz farı led kodlama
KLİMA AUTO MODDA İKEN FAN HIZI GÖSTERİMİ
COMİNG HOME ÖZELLİĞİNİ DRL ÜZERİNDEN YAKMAK
YAĞMURDA PENCERELERİN OTOMATİK KAPANMASI ( RAİN CLOSİNG )
GERİ VİTES LAMBASININ PARLAKLIK ŞİDDETİNİ ARTTIRMA
ÖN ARKA SİLECEK TEAR-OFF
Far Sensörü Olan Araçlarda Coming Home'u Otomatik Devreye Sokmak
Katlanır Aynanın Kumandadan Uzun Süre Basmakla Katlanmasının Sağlanması (ÇALIŞMADI)
Yağ Sıcaklığının Bilgi Ekranında Gösterilmesi
ESC ASR ON / ASR OFF / ESC SPORT

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam hayırlı olsun kazasız güzel günlerde kullanın.Eğer mahsuru yoksa kaça aldınız aracı ?

hocam eski aracınızı kaça verdiniz? sakıncası yoksa söyleyebilirmisiniz.

@Erkin Yücel Würth Silikon plastik spreyi bunu iç trimlerin neresinde kullanacaksınız..?

Tesekkur ederim arkadaşlar. 85 civarina ilana koymustum 82 gibi sattim 2. haftada. Acelem oldugu icin de saatigim gun aldim yeni araci. Onu da 108e aldim.

@forzaGilleshocam emniyet kemeri tokalarina sıkacağım bir de kapi torpido ve on konsolda iki plastik parcanin birlestigi bazi noktalarda gıcırtı var oralara sadece birlesim yerlerine sıkmayı dusunuyorum. Onceki aracimda kapi kollarinin plasiklerine sıktığımda sesleri kesmis herhangi bir sorun cikarmamisti.

Statik Viraj aydınlatma ampulü - Philips Crystal Vision 4300K -> bi-xenon ile uyumlu renk

bence değişim yapmayın özellikle yagmurlu havalarda aydınlatmanız dönüşlerde düşer. bence sarılarla devam edin

@Ümit Akkaya Hocam teşekkürler uyarın için. Viraj farları 40km altında bir de direksiyonu baya bir kırınca çalışıyor sanırım, bir de aydınlatma mesafesi 5-10mt civarında yoktur bile. O yüzden yağmurda vs çok etkilenmeyecektir. Zaten diğer sürücüler ile hiç bir alakası da yok. Aldığım ampul de sarı aslında 4300 dese de 3000 4000 arasında bir rengi vardır bi xenondan daha sarı bir renk. nightbreaker 'a yakındır ama nightbreaker lar fiyat olarak uçmuş olunca bunu alayım dedim. 

otm011296-1.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
hayırlı olsun kazasız belasız sürüşler dilerim :)

Hocam yol tutuş konusunda janttan öte 1.4 tsi için kullanılan yaylar fark yaratıyor. Özellikle araç süspansiyonları bağımsız olmasına rağmen dizel modellerden ya da 1.0 TSİ gibi modellerden daha serttir, yay yapısı kaynaklı. 

Geri
Üst Alt